Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies).
Инициативата включва повече от 50 000 специалисти от 65 държави, като целта е да се подобри раждаемостта в света. По думите на д-р Владимиров това е възможно чрез целенасочени политики за изграждане на семейство, предотвратяване на рисковите фактори за безплодие, профилактика и достъпно лечение на безплодието.
Инвитро процедурите са основното съвременно оръжие за лечение на безплодието, изтъква д-р Владимиров. Около 5% от децата в България са родени благодарение на този метод.
За щастие проблемът с финансирането на инвитро не е толкова остър у нас, казва специалистът. Демографският проблем обаче в световен мащаб е тежък. Все повече жени решават да родят след 35-годишна възраст и все по-големи стават пречките пред естественото забременяване и раждане, по думите на д-р Владимиров.
Гостът смята, че финансиране, базирано на раждаемостта, а не на броя извършени процедури, би повишило качеството на инвитро услугите.
Възрастта на яйчниковия резерв често изпреварва реалната възраст на една жена, затова е нужна профилактика с цел навременно забременяване и избягване на безплодието, по думите на д-р Владимиров.
Околната среда, химията, храната, дефицитът на витамин Д – редица са факторите, които предизвикват безплодието в днешно време.
Кампанията "Повече радост" предвижда провеждането на международни проекти и информационни инициативи, срещи с представители на политиката и бизнеса с цел подпомагане на раждаемостта, заявява д-р Владимиров.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Директорката на 98-о начално училище "Св. Св. Кирил и Методий" в София – Милена Милева-Дрончева, с радост гостува в ефира на "Семейно радио", за да представи голямото и щастливо семейство на единственото общинско начално училище в София. Основано през далечната 1885 година, школото преминава изпитанията на вековете, за да привлича днес деца..
Опазването на околната ни природа винаги е било сред интересите на водещите на "И рибар съм, и ловец съм" и то не само защото ловците и риболовците са призвани, а и задължени, да работят в тази посока. Както повечето от тях, Росен Мирчев и Асен Масларски го правят с душа и сърце. Те с удоволствие гостуваха на Спасителния център за диви животни..
Наш гост е един млад човек, който спокойно можем да наречем инфлуенсър. Тя работи като водеща в БГ Радио. В профила си в социалните мрежи не се притеснява да споделя за личните си проблеми с хранителните разстройства, като превръща споделеното в мисия да помага и да дава кураж на други тийнейджъри, които не знаят къде да потърсят помощ. Тя знае, че..
На 13 май Централната минерална баня в София навърши 112 години. Сградата, която е построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов, функционира в продължение на 73 години като баня, след което през 1986 година е затворена поради амортизация. Чак през 2015 година част от Централната минерална баня е реставрирана и открита като..
В поредицата "Говорят зелените новатори на България" Ина Вълканова от организацията "Градоскоп" разказва за иновативната инициатива "РЕГЕНЕРАЦИЯ", чиято цел е възстановяването на нарушеното биоразнообразие в индустриалните зони и създаването на по-здравословна, устойчива среда за живот, работа и бизнес. Зелените новатори на България:..
С планетата Земя се случва това, което се е случвало преди милиони години и ще продължава да се случва. Земята представлява една страшно сложна..
На 13 май Централната минерална баня в София навърши 112 години. Сградата, която е построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов,..
До древния град Сихар се намира кладенецът на патриарх Иаков, от който черпят вода и хората на Самария. По времето на Христос между самаряни и иудеи..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg