Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis. Ето най-важното от съветите ѝ.
Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено важна за тези, които ще пътуват към топли дестинации или ще карат ски. В тези случаи е необходимо използването на висок слънцезащитен фактор – SPF 50+, заради промените в географската ширина и интензивността на слънцето в планинските условия.
Зимата изисква смяна на козметиката. Докато през лятото акцентът е върху леки текстури и хидратация, през студените месеци подходът е различен. За мазната кожа се препоръчва повече хидратация, за да се избегне дехидратацията от студа. При сухата кожа ключово е добавянето на липиди (релипидиране), които помагат за поддържане на кожната бариера. Най-честите кожни проблеми през зимата включват суха кожа на ръцете и атопичен дерматит, като професионалните екземи са особено разпространени.
За поредна година се провежда национална кампания за диагностика и превенция на професионалната екзема на ръцете. Тази инициатива, организирана за 16-и път, ще се проведе от 9-и до 13-и декември в шест града: Плевен, Русе, Варна, София, Пловдив и Стара Загора. Кампанията цели да помогне на хора с обриви или екзема, за които подозират, че са свързани с професията им.
Според доц. Казанджиева, най-честите професионални алергии се наблюдават при фризьори и маникюристи, които често работят с вода и химикали. Причините могат да варират – от използването на дезинфектанти до честото миене и подсушаване на ръцете. По време на кампанията специалисти ще помогнат за установяване на източника на проблема и ще дадат насоки за лечение и превенция.
Ако страдате от екзема на ръцете или имате подозрения, че проблемът е свързан с професионалната ви среда, можете да посетите най-близкия център в посочените градове. Диагнозата и препоръките могат да включват избягване на определени дразнители, смяна на професионалната среда или спазване на специфични правила за грижа.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" не сме такива хора, но знаем истински случаи на хора, които работят с удоволствие и без заплата. Освен за тях, в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", които в чест на Деня на българските зоопаркове разказват за животни. -..
Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е потъващ кораб, че страната ни не изпълнява критериите наистина и лъже Европейската комисия за бюджета, който е представила. Как можем да обясним на гражданите доколко изброените тези имат основания,..
Какво да направят наследниците при наследяване на имущество, в което има значителни задължения? Какво означава да приемеш наследството от своя наследодател? Как може да стане това? Какво означава да приемеш наследството под опис? Какво може да направи един наследник, наследил освен права, включени в наследството, също така и парични задължения..
Как да защитим правата си, когато частен съдебен изпълнител (ЧСИ) запорира сметките и имуществото ни? Може ли ЧСИ заедно с полиция да влезе в жилището в наше отсъствие и да опише и изземе вещи? Коментар на адв. Петър Николов , консултант на предаването "Законът и Темида": "Много е важно гражданите да са абсолютно сигурни, че частен съдебен изпълнител..
Европейската комисия даде България на Съда на ЕС по два случая. Първият иск е за неправилно транспониране на правилата за правото на адвокат, а вторият – на правилата на ЕС за таксите за изминато разстояние и винетките. България не е транспонирала правилно в националното си законодателство Директивата за правото на достъп до адвокат и осъществяване на..
Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е..
Изкуственият интелект не може да замени естествения, защото не може да разбере живота, съзнанието и да генерира смисъл, е тезата на Сергей Герджиков,..
Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg