Европа чества 15 години от създаването на Европейската награда за литература. По този повод в Брюксел бяха организирани поредица от събития и дискусии с отличени през последните три години писатели.
В "Нашият ден" носителят на Специално отличие от Наградата за литература на ЕС Тодор П. Тодоров разказва за гостуването си в столицата на Белгия, последвано от престой в Тимишоара, Румъния.
Тодоров е бил сред участниците в литературно-музикално събитие, в което всеки писател е представил книгата си чрез избрана от него музика. Романът "Хагабула" авторът е обвързал най-вече с музиката на австралийския композитор Питър Гундри. Пърформансът се е състоял в най-големия културен център на Брюксел.
За следващото събитие авторите са били разпределени в групи, посветени на различни теми – време, идентичност, екзистенциализъм. След това е проведена дискусия, разказва Тодоров.
При посещението си в Тимишоара писателят е участвал в разговор с колоритния сръбски автор Боян Кривокапич и е посетил един от клоновете на голямата верига румънски книжарници "Карторещи", чиято централа в Букурещ е в списъка на най-красивите книжарници в света.
Тодоров споделя удивлението си от продукцията на книгоиздаването в Румъния, която включва нови и класически художествени и нехудожествени заглавия, много от които не се намират в българските книжарници.
През следващата година в Тимишоара ще се проведе Нощ на философията, организирана от местния Френски културен институт, като Тодоров ще бъде един от участниците – този път в амплоато на философ.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..
Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...
Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...
В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира. Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg