Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

9600 безвъзмездни книги: Подкрепа за децата, бягащи от войната

| обновено на 29.11.24 в 10:29
Снимка: Pixabay

9600 книги ще бъдат раздадени безвъзмездно на деца бежанци от Украйна и техните български приятели в България. Това обяви Десислава Алексиева, председател на Асоциация "Българска книга" и майка на пет деца, в ефира на предаването "Нашият ден". Тези книги, издадени от издателство "Лисиче" с подкрепата на Украинския институт на книгата и Асоциация "Българска книга", са част от голям европейски проект, насочен към подкрепа на украинските издателства и децата, които са принудени да търсят убежище извън родината си.

Проектът обединява усилията на издателства от шест държави, които закупуват права от украински издателства и създават двуезични издания. Тези книги играят ролята на "дом" за децата, далеч от техния истински дом. Двуезичният формат не само помага на децата да запазят връзката с родния си език, но и ги подпомага в адаптацията към новите езици и култури, с които те неизбежно се сблъскват.

"Подбрахме три заглавия, които смятаме за особено важни със своите послания", сподели Алексиева. Едно от тях е "Моята принудителна ваканция" – книга, която разказва за първите дни на войната през погледа на 10-годишно дете. Освен описанието на преживяванията, авторката и психоложка предлагат практически съвети за справяне със страха и стреса. Чрез творчеството и изкуството децата откриват сили да преодоляват трудностите.

Друга книга е "Лесно ли е да бъдеш циклоп", която запознава децата с различни увреждания и разказва за значимостта на приобщаването. Представя брайловата азбука и жесто-мимичния език, насърчавайки приемането на различията. "Тя позволява и на децата с увреждания да се разпознаят в историите", отбелязва Алексиева.

Третото заглавие е "Моята най-тиха книга", посветено на библиотеките и тяхната огромна сила да предоставят спокойствие и уют. Книгата показва библиотеките като убежища, където всеки може да намери себе си.

В момента Асоциация "Българска книга" работи с центрове за деца бежанци в България, като предоставя безвъзмездно тези специални издания. На 10 декември е планирано събитие за украински и български деца, на което те ще се срещнат с авторката на "Моята принудителна ваканция". Тези срещи имат емоционално въздействие върху децата, като Алексиева споделя: "В очите на децата бежанци се чете тъга, особено когато четем заглавия, които се отнасят до техните преживявания."

"Детските книги трябва да засягат тежки теми", подчертава Алексиева. Именно чрез тях децата стават по-силни и по-способни да разбират сложността на света. Тя допълва, че е важно и българските деца да се докоснат до тези книги, за да научат за преживяванията на връстниците си от Украйна. Това е начин да се изградят съпричастност и разбиране към съдбата на децата, които са напуснали домовете си в страна, разрушавана от война.

"Животът с книгите е по-смислен. Те ни обогатяват и ни помагат да откриваме нови перспективи", заключава Десислава Алексиева.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Веселин Тенев

Съсипахте я тая държава – д-р Веселин Тенев за психичното здраве на света

Д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър. Живее в САЩ от 2007 година и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета в Айова. Психологическият механизъм за оцеляването, отговорността и прехвърляне на вината. Вината на държавата и манипулациите на народния гняв от страна на управляващите. За псевдосвободите, икономиките и религиите. От..

публикувано на 14.04.25 в 14:17

Импулсът в мен: Ученическата раница

Какво толкова носиш в нея, бе – питат всички родители. Да, говорим за ученическата раница, която доста тежи.  Този епизод на подкаста "Импулсът в мен" е посветен на тенденцията да ходим с раница всеки ден. Има такава мода, затова споделиме ползите с нашите слушатели. В ежедневието си много хора отдавна използват раници вместо дамски чанти,..

публикувано на 14.04.25 в 14:05

От пазара до кафенето – какво прави един квартал специален?

В новото издание на рубриката “Разговорът” фокусът пада върху кампанията " Символът на квартала" – инициатива на платформата #soSofia, която си поставя за цел да открои и запечата културната идентичност на 12 от най-емблематичните софийски квартали . За идеята, смисъла и очакванията зад проекта разказват Симона Василева от #soSofia и Виктор Топалов..

обновено на 14.04.25 в 11:34

След зимния сън: Мечките в Белица отново посрещат посетители

Паркът за мечки в Белица отваря врати за новия сезон. Първите обиколки за посетители започват днес от 12 часа. Паркът за реадаптация на танцуващи мечки край Белица – най-големият такъв парк в Европа – е открит на 30 май 2004 година. Как е преминал зимният сън на мечките, ни разказва Никола Попкостадинов, управител на парка, пред Теодора..

обновено на 14.04.25 в 10:24

Благоевградските ученици се запознават с историята на своя край

Регионалната библиотека "Димитър Талев" в Благоевград организира събитието за ученици "Запознай се с видни личности от Пиринския край ". Често тези събития са обвързани с годишнини от рождението на бележити личности. Този път завеждащата отдел "Краезнание" в библиотеката, Елза Кресничка, разказва пред Теодора Церовска за видната личност..

публикувано на 14.04.25 в 09:45