"Чувствам се спокойна. Нищо не дължа на никого. Това, което съм – благодаря на майка си и баща си… Господ ме е помазал, че ми е дал някакъв талант, аз не съм злоупотребила с това, напротив, доразвила съм го, за да Му благодаря по някакъв начин" – това заявява една от легендите в българското оперно-изпълнителско изкуство у нас и по света – мецосопраното Александрина Милчева. На 27 ноември тя навърши достопочтената възраст 90 години! Екипът ни я поздравява най-сърдечно и ѝ пожелава здраве и още много радости и, разбира се, ѝ благодаря за гостоприемната усмивка и топлнита, с която ни посрещна в дома си.
Роден в Смядово в семейство на свещеник, завършва гимназия в Шумен, пее в училищния хор. Започва кариерата си като хористка във Варненска, където особена роля в развитието ѝ има диригентът и композиторът Йоска Йосифов. Малко след това отива в София като солистка в Ансамбъла на радиото и учи пеене при известния вокален педагог Георги Златев-Черкин, а през 1960 година се връща като солистка във Варненската опера. това е и началото на нейната кариера продължила до 2008 г., когато са последните ѝ спектакли в Миланската скала и Тулуза. Именно Тулуза е мястото, което отваря врати за международната ѝ известност – през 1966 г. печели Голямата награда на международния конкурс там. Но! Това не ѝ помага в България, където ѝ създават множество спънки, включително ѝ отказват участие в Международния конкурс за млади оперни певци в София.
През 1968 г. Александрина Милчева се присъединява към състава на Софийската опера, а след 1970 г. светът говори за великолепния топъл, чувствен и дълбок глас на Александрина Милчева. Пее на много сцени като парижката Гран опера, Ковънт гардън, Метрополитън опера, Болшой театр, Арена ди Верона, Миланска Скала, Театро Колон - Буенос Айрес, Залцбургския фестивал, оперите в Барселона, Мадрид, Сан Франциско, Далад, Синсинати, Токио, Рио де Жанейро, Цюрих, Женева, Лозана, Хамбург, Бон и др. От 1977 г. е постоянна солистка на Виенската опера, където изиграва 168 спектакъла. На тази сцена, след един от спектаклите на "Кармен”, заедно с Пласидо Доминго, събират овациите на публиката близо 40 минути. Това събитие е второто по продължителност в историята на операта!
Освен музиката на Верди, Чилеа, Сен-Санс, Моцарт, Мусоргски, в предаването ви предлагаме пълен запис на операта "Кармен" от Жорж Бизе.
Изпълнителски състав:
• Кармен, циганка – Александрина Милчева (мецосопран)
• Дон Хозе, сержант – Никола Николов (тенор)
• Микаела, годеница на Хозе – Лиляна Василева (сопран)
• Ескамилио, тореадор – Никола Гюзелев (бас)
• Цунига, лейтенант – Павел Герджиков (бас)
• Данкайро, контрабандист – Вертер Врачовски (тенор)
• Ремендадо, контрабандист – Милен Паунов (тенор)
• Моралес, сержант – Георги Генов (баритон)
• Фраскита, циганка – Цветана Аршинкова (сопран)
• Мерцедес, циганка – Стефка Попангелова (мецосопран)
Детски хор "Бодра смяна"
Хор и оркестър на Софийската опера
Диригент – Иван Маринов
Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..
Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:
Традиционният и чакан от публиката Празничен новогодишен концерт отново ще се проведе в първия ден от новата година в зала 1 на НДК, от 19.30 часа. На сцената със солистките застава Фестивалният симфоничен оркестър с диригент Емил Табаков в партньорство със Coфийcĸaта филхармония. Маестро Емил Табаков споделя, че не търси прилики с празничния..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg