Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Германската писателка Джаки Томе за стените вън и вътре в нас

Снимка: literarytalks.sofia

В рамките на Есенните литературни срещи в София гостува германската писателка и журналистка Джаки Томе. Тя спечели известност с книгите си "Една жена – една книга", "Празнувай бръчките си, както дойдат: книга за всички, които остаряват", "Моменти на яснота", които бързо се превърнаха в бестселъри на немскоезичния пазар. Двете ѝ последни книги са фикция. Романът ѝ "Братя" излезе наскоро преведен на български от Ива Иванова. През октомври 2024 г. писателката представи новия си роман Glück ("Щастие") в рамките на Франкфуртския панаир на книгата.

Джаки Томе участва в дискусия с Надежда Радулова – поетеса и писателка, преводачка от английски език, редакторка и доктор по сравнително литературознание, а тема на разговора, модериран от преводачката и преподавателка Виолета Вичева, бяха стените, с които писателките се сблъскват в творческата си работа.

Джаки Томе, оказа се, няма склонност да теоретизира писането си предпочита да говори кратко и конкретно за работата си за разлика от Надежда Радулова, която се постара в изказванията си за писането да обхване целия вътрешен път на един автор. Според Надежда Радулова самият език се явява една от първите стени, с които човешкото същество изобщо трябва да се справи, "първото препятствие пред това да се впишем в света и да се структурираме. Тази стена продължава да е изправена до нас през целия ни живот и тя от време на време става наистина тежка и непробиваема. Върху нея човек може да рисува, в нея може да отваря прозорци, но може и да си разбие в нея главата". Според нея езикът реагира силно на политическата ситуация и се променя по начини, които понякога ни сварват неподготвени.

Чуйте Джаки Томе.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивал на детското четене

Фестивал на детското четене се завърна с второ си издание в SOHO Sofia. Насладата от него включва  базар със специална селекция качествени детски книги, множество работилници за деца, визуална култура и време в смислено общуване с хора, горящи за детското четене. Участие във фестивала имат писателката Петя Кокудева и художничката Ина Кьорова, а повече..

публикувано на 13.04.25 в 15:41
Андрей Янев (вляво) и Емил Янев

Докосване до пеперудите на Рос

В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към известния българин е новият документален филм на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча "Butterflies on Everest" ("Пеперуди на Еверест"), който се фокусира върху последното артистично..

публикувано на 12.04.25 в 13:15

Лекциите на Иван Шишманов от 20-те години във Фрайбург са призив за мир

Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се появи на немски през 2023 година.  Съставители на тома са Елизабет Шоре и Румяна Конева. Те дешифрират и възпроизвеждат четените от Шишманов лекции на немски език във Фрайбургския университет..

публикувано на 12.04.25 в 12:12

Творчеството като неуморно бачкане през очите на колектив от артисти

"Кой бачка сега! Разкриване на невидимото: труд, несигурност и изкуство" е изложба, която разглежда неуморната отдаденост, постоянство и усилия, които определят както труда, така и творчеството. Продуцент е Рада Дечева, а куратор Алесандро Винчентели. В контекста на несигурни и алтернативни форми на работа бачкането въплъщава спектър от труд,..

публикувано на 12.04.25 в 11:59

Роман за победените герои и раните на историята

Оценена високо както в Испания, така и извън нея, "Войници от Саламин" е книга за историческата памет , за победените герои, забравени в дълбините на историята, за прозрението, че Гражданската война, нещо толкова далечно за днешното поколение, колкото е битката при Саламин, не е минало, а едно от измеренията на настоящето, за отговорността към..

публикувано на 12.04.25 в 11:49