Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си избрал да споделяш живота си, не е нужно да ходиш на семейна психотерапия, може и просто да отидеш не театър. За целите на тези думи спомага поставянето за първи път на българска сцена на пиесата от Иван Вирипаев "Слънчева линия" в "Червената къща".
Спектакълът има премиера на 5 и 6 декември от 19:30 часа и ще постави двама актьори – Петър Петров – Перо и Яна Маринова – в ролята на съпрузи, поставени на ринга в боксов мач, чиято награда е любовта.
"Ако успея да те нокаутирам, ще те обичам както трябва, според мен" – така звучи есенцията на любовния сблъсък по думите на режисьора на спектакъла "Слънчева линия" Мартин Киселов.
Постановката прави зрителите свидетели на сцени от един семеен живот, като публиката ще може да вземе участие на много места в представлението. Затова и от екипа казват, че им трябва смела публика.
Иван Вирипаев пише едноименната си пиеса като напрегнат диалог между двама, впуснали се в търсене и откриване на истината за близостта. "Слънчева линия" всъщност е ярък и ироничен разговор, който разкрива различни механизми, които не позволяват на двама души да общуват, да се чуят и да разгадаят същността на другия.
В спектакъла съпрузите са в период на криза в отношенията си и търсят вариант, за да останат заедно. Една вечер обаче, вместо всеки да отиде в стаята си, четиридесетгодишните съпрузи Барбара и Вернер остават в кухнята, където започва безкрайният им разговор за разбирателството, което са загубили за седем години брак.
Заедно със зрителите, героите преминават дълъг път от комични и трагични ситуации, като си спомнят важните моменти от своя живот – или чрез обиди и обвинения се опитват да открият отново пътя към другия и да тръгнат заедно, при това в 5 сутринта.
Точно това ще се случи с Яна Маринова и Петър Петров - Перо на сцената на "Червената къща". Пиесата разглежда типичния за автора "усмихнат оптимизъм" в лицето на тоталния разпад на отношения, смисли, духовни и социални конструкции, в който живеем.
"Този оптимизъм е всъщност: "Ако си припомним защо се събрахме заедно, ще можем да намерим някакъв път към себе си, защото някога е имало път. А ако този път не важи вече, тогава може би наистина не трябва да сме заедно". – казва режисьорът Мартин Киселов. – И от тук нататък пиесата става много по-голяма от само нещо, което се занимава с лични взаимоотношения. Това е много характерно за Вирипаев, той може да говори за Иранската мирна конференция и да говори за това как всъщност се разбираме", допълва още режисьорът.
Сериозен казус в текста е и какво се случва, когато единият от двамата във връзката се обезличи в името на другия.
"Има един много тънък момент, в който се намира баланс между това да не се обезличиш, но в същия момент някак да жертваш нещо от себе си в името на общата любов, на колективното щастие. Освен това живеем във време на силно изявено его, на индивидуализъм, краен индивидуализъм, като на съвременния човек му е трудно да превъзмогне себе си и да направим компромис със себе си в хубавия смисъл на думата“", казва Петър Петров - Перо. Според него е тънко изкуството на любовта и човек наистина трябва да бъде много разумен вътре, много съзнателен.
"Ако разглеждаме ситуацията в универсалната призма мъжко-женските взаимоотношения, компромис трябва да има. Ние много категорично разглеждаме безкомпромисността на ситуацията между двамата и в крайна сметка именно този провал на тази безкомпромисност. Накрая до какво се стига – хората могат да дойдат да видят", обяснява още актьорът, който влиза в ролята на Вернер. Петър Петров - Перо е и артистичният директор на пространството за култура "Червената къща", в което ще се играе "Слънчева линия".
Актьорите разчитат, че всеки един от публиката ще съпостави случващото се на сцената с личния си опит и ще се припознае по някакъв начин.
"За мен тази пиеса е страшно лекуваща, защото не само че задава въпроси, тя наистина дава отговори, ако можеш да прочетеш между редовете. Тя ти казва, че всичко в този свят има две страни. И ако ти не си наясно с лошата страна на хубавата страна, която обичаш, и не си готов да я приемеш, когато стане "и в добро, и в зло, и в болка, и в радост" – тогава закъде си тръгнал?!", смята Яна Маринова. За нея в "Слънчева линия" се наблюдава едно жилещо чувство за хумор, една жилеща аргументация на това какво е достъпно като компромис от двамата в едни взаимоотношения.
Повече за това дали съпрузите ще успеят даоткрият онова, което ще им помогне да останат заедно, или окончателно ще приемат решението за раздялата си – чуйте от режисьора Мартин Киселов и актьорите Петър Петров - Перо и Яна Маринова в звуковия файл.
Снимки – "Червената къща"
Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..
Ясен Григоров и Ина Христова са българските илюстратори, финалисти в 62-рото издание на Панаира на детската книга в Болоня. В "Артефир" Григоров споделя, че от всички досегашни участия в голямото международно събитие, тазгодишното е двойно по-специално, защото този път представя България като илюстратор на книгата "Мил домашен комар" от..
"Морето, празници, танци" е озаглавена изложбата, с която художничката Стефка Аройо прави своето завръщане на софийската артсцена. Изложбата, която бе открита на 23 януари от проф. Станислав Памукчиев в СБХ – "Шипка" № 6, може да бъде посетена до 8 февруари. Част от платната в експозицията "Морето, празници, танци" са притежание на..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А. Моцарт. Режисьор и автор на драматизацията е Христина Арсенова от Бургаския куклен театър, а авторската музика в спектакъла е дело на композитора Владимир Джамбазов. За юбилея, историята и..
Младежка фондация "Аморфа" – Варна навърши 16 години. Рожденият ден ще бъде отбелязан на 24 и 25 януари с изложба репортажна фотография и Ден на отворените врати. Годишната изложба включва заснети моменти и емоции от инициативите на фондацията в пет творчески и граждански направления с активното участие на над 50 млади хора и близо 40 гостуващи..
"Светоглас" е първата българска мъжка вокална формация за старинна полифонична музика. Основана е през 2009 година, като нейната цел е многогласно..
Известната камерунска писателка и активистка Джаили Амаду Амал е специален гост на третото издание на инициативата "Нощ на четенето" на 24 януари от..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg