Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Tрансформации на красотата" в изложбата на Юрий Ковачев

проф. Любомир Стойков
Снимка: Алма Комуникация

Самостоятелната изложба на художника Юрий Ковачев "Трансформации на красотата" се открива на 3 декември в столичната галерия "Милениум". В експозицията са включени 51 творби, сред които пейзажи, картини на стара София, натюрморти, балерини и планини, нарисувани с маслени бои на платно.

Изкуствоведът проф. Любомир Стойков коментира: "Авторът се изумява от багрите на природата, силата на морските вълни, както и от съвършенството на женското тяло. Трансформации на красотата показват как един творец може да открие изящното в различни негови проявления – в социума, природната среда, в изкуството, което означава, че в голяма степен е мотивирано. Стандартни класически мотиви са интерпретирани по негов начин, стремейки се да естетическа привлекателност. Юрий Ковачев апелира да отворим душите си за красотата."

В рамките на 30-ите награди "Златна игла" на Академията за мода за първи път ще има и изложба, разкрива проф. Любомир Стойков. Трима художници ще представят свои произведения. Вили Николов ще представи "Сенките на музиката", Костадин Жиков – "Кехлибарена мелодия", а Весела Кирилова – модна графика.

"Трансформации на красотата" може да се разгледа до 7 януари в галерия "Милениум".

Велин Манов разговаря в "Артефир" с проф. Любомир Стойков за експозицията на Юрий Ковачев и изложбата на Академията за мода. 

Снимка – Алма Комуникация

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Лудите кучета на лятото" – поезия без украшения и опаковки

В очакване В изгарящата горещина на следобеда, седя под дебелата сянка на дървото, около мен са налягали лудите кучета на лятото, и ние заедно чакаме да дойде по-добрият живот. Това стихотворение на поета и преводач Пейчо Кънев дава заглавие на новата му поетична книга. Редакторката ѝ, Силвия Чолева, пише за стиховете в нея: "Директна и сурова..

публикувано на 08.09.25 в 15:49

Иво Димчев: Истинската еволюция се ражда първо в изкуството

За границите на изкуството, за смелостта да бъдеш себе си и за силата на музиката да лекува и провокира – разговор в "Нашият ден" с един артист, който трудно се побира в едно определение. Иво Димчев е хореограф, певец, композитор, визуален провокатор и куиър активист – човек, който в месеците на най-тежка изолация заради Covid 19 превърна личните..

публикувано на 08.09.25 в 10:44

Акценти от третото издание на Station Street в Пловдив

8 септември е последният ден на пловдивския фестивал Station Street. Какви бяха акцентите в третото издание на форума и какво да очакват жителите и гостите на града днес разказва в "Нашият ден" Цветан Цветанов. Чуйте в звуковия файл: 

публикувано на 08.09.25 в 09:50
Mahlzeit (

Варна – сцена на съвременното изкуство

Днес (на 8 септември) приключва "Буна 3" – третото издание Международния форум за съвременно изкуство. Най-голямата платформа за съвременно изкуство с международно участие у нас започна през 2023-та и вече две поредни години събира по над 150 артисти от България и света, които трансформират морската столица с над 50 събития – изложби, намеси в..

обновено на 08.09.25 в 09:47
Църква

На Рождество Богородично празнува град Берковица

На 8 септември православният свят чества църковния празник Рождество на Пресвета Богородицап. Празнува и град Берковица.  Празникът на града се отбелязва от 1998 година, а програмата е наситена с културни събития. Какви са те –  пред редактора Таня Любенова  разказва кметът на града – Радослав Найденов.

публикувано на 08.09.25 в 09:24