С отзвук от най-голямата конференция за климатичните промени COP29, която се проведе в Баку през ноември, в "Нашият ден" гостува Юлиян Попов, бивш зам.-министър на околната среда и водите.
В рамките на конференцията, в която участие взеха почти 200 държави, бяха приети редица текстове, свързани с овладяването на световната климатична криза.
По думите на Попов едно от най-важните приети решения се отнася до колективната количествена цел – утрояване на финансирането за климатичното действие за развиващите се страни до 2035 година.
Въпреки че България не успя да извоюва възможността да бъде домакин на COP29, Попов изтъква, че страната ни е успяла да привлече тазгодишната пленарната сесия на Междуправителствения панел за климатичните промени (IPCC)– глобалната мрежа на представителите на науката климата. Тя отговаря за изготвянето на докладите, на базата на които се приемат политическите решения, пояснява Попов.
Ролята на България в климатичните политики вече е ключова, по думите на Попов. Страната ни е била координатор на източноевропейската група в ООН с представител Светлана Жекова, бивш служебен министър на околната среда и водите, заявява гостът. България се е включила в COP29 с голяма делегация, солиден павилион и богата програма, засягаща сферите икономика, наука и енергетика.
Политиките за климата в най-голяма степен се отразяват на икономиките на отделните държави, изтъква Попов и изброява част от резултатите от тези глобални решения – затваряне на въглищните централи, навлизане на електрическите автомобили, жилищната ефективност, употребата на соларни панели, нов тип енергийни пазари.
Поставената нова финансова цел, която предвижда богатите страни (в това число и България) да оказват финансова подкрепа на бедните страни за справяне с климатичните промени. Договорената сума е 300 млн. долара годишно, като важно предизвикателство, според Попов, е съвестното управление на тези средства.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:"КМаркетингFactbook" издаде своя годишен бизнес доклад за най-големите комуникационни агенции. Какво е лицето на комуникационната индустрия през 2024 година, се пита редакторката и автор на изданието журналистката Сирма Пенкова от "Капитал", и търси отговор в бизнес класацията на най-големите групи и агенции по дейности в България, в анализа на ролята..
На Стефановден в "Аларма"ви срещаме с именниците: Стефан Велев – геолог с шест полярни експедиции в Антарктика и Стефан Ганов – актьор и режисьор. Главният ни гост е Стефани Дънева – магистър по класическа филология, която се занимава с епиграфика (науката, изучаваща надписите върху камък), в момента тя завършва дипломната си работа и подготвя..
Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички християни, които почитат делото на светеца. В ефира на предаването "Нашият ден" доц. Русалена Пенджекова от Пловдивския университет "Пайсий Хилендарски" ни припомня още един важен Стефан в историята на..
Каква беше 2024 г. според консултантите на предаването "Законът и Темида"? С какви предизвикателства се сблъскаха и с какви очаквания стъпват в новата година споделят проф. Ирена Илиева, проф. Таня Йосифова, проф. Илин Савов, адв. Елка Пороминска, д-р Орлин Колев и адв. Христиан Митев. За работата на Института за държавата и правото, за..
В рубриката "Темата на деня" разгледахме идеята за мир и разбирателство не само по празниците, но и през цялата година. Как е възможно това? Пример за отговор ни дадоха няколко семейства, които споделят общото си пространство в един жилищен блок в столичния квартал "Враждебна". Жителите на блока са създали уникална общност, която живее в хармония,..
В епизод 571 "Трамвай по желание" връща своята публика към вечния спомен за ненадминатия оперен бас Борис Христов, във връзка с навършването на 110 г. от..
В съботната вечер ще си припомним гласовете на Карло Бергонци и Рената Тебалди. La divina Renata я наричаха милионите фенове по света заради уникалните..
"Ситуацията действително е стигнала до момент, в който би трябвало да говорим за образованието като за един национален приоритет, решаването на проблемите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg