С отзвук от най-голямата конференция за климатичните промени COP29, която се проведе в Баку през ноември, в "Нашият ден" гостува Юлиян Попов, бивш зам.-министър на околната среда и водите.
В рамките на конференцията, в която участие взеха почти 200 държави, бяха приети редица текстове, свързани с овладяването на световната климатична криза.
По думите на Попов едно от най-важните приети решения се отнася до колективната количествена цел – утрояване на финансирането за климатичното действие за развиващите се страни до 2035 година.
Въпреки че България не успя да извоюва възможността да бъде домакин на COP29, Попов изтъква, че страната ни е успяла да привлече тазгодишната пленарната сесия на Междуправителствения панел за климатичните промени (IPCC)– глобалната мрежа на представителите на науката климата. Тя отговаря за изготвянето на докладите, на базата на които се приемат политическите решения, пояснява Попов.
Ролята на България в климатичните политики вече е ключова, по думите на Попов. Страната ни е била координатор на източноевропейската група в ООН с представител Светлана Жекова, бивш служебен министър на околната среда и водите, заявява гостът. България се е включила в COP29 с голяма делегация, солиден павилион и богата програма, засягаща сферите икономика, наука и енергетика.
Политиките за климата в най-голяма степен се отразяват на икономиките на отделните държави, изтъква Попов и изброява част от резултатите от тези глобални решения – затваряне на въглищните централи, навлизане на електрическите автомобили, жилищната ефективност, употребата на соларни панели, нов тип енергийни пазари.
Поставената нова финансова цел, която предвижда богатите страни (в това число и България) да оказват финансова подкрепа на бедните страни за справяне с климатичните промени. Договорената сума е 300 млн. долара годишно, като важно предизвикателство, според Попов, е съвестното управление на тези средства.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg