Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тийн Тайм – ефирът за тийнейджъри

Импулсът в мен: Хазартната зависимост

Снимка: Pixabay

Хазартната зависимост е зависимост като всяка друга – тоест опасна. Психолозите твърдят, че тя може да се появи още в предпубертетна възраст. Всяко дете, под влияние на едни или други фактори, може да стане жертва. Официални данни за децата няма, но според експерти по киберсигурност в България, около 40% от децата до 18-годишна възраст по някакъв начин са залагали в хазартни сайтове или онлайн платформи за забавление. 

Всеки, който има склонност към хазартна зависимост, може да бъде вписан в регистъра на уязвимите лица към Националната агенция за приходите. Близо 2000 граждани са подали заявление за вписване за по-малко от месец. 

Законът за хазарта забранява рекламата в медиите на платформи за залагания. Сайтовете извън страната и сайтове, които не са лицензирани, могат да избегнат санкциите.

Все по-често игрите започват да искат да изпратиш есемеси от телефона, да купуваш нещо за някоя игра и зарибяването на децата води до огромни сметки.

Едно от решенията, разбира се, е електронните игри да бъдат заменени със спортуване, други приятни занимания, събирания в клубове по интереси и изразяване на себе си по алтернативен начин.

Експертите акцентират върху грижата за психичното здраве – ограничаване на насилието в училище, работа със семействата, ако в тях има насилие, предпазване от всякакъв вид рисково поведение при тийнейджърите.

Лекарите твърдят, че хазартната зависимост често върви ръка за ръка с употребата на алкохол и наркотици. Също така води до депресия и тревожност. Обикновено момчета и момичета, които са в хазартна зависимост, извършват различни нарушения, дори престъпления. 

Завършваме с едно напомняне към връстниците ни: В никакъв случай на дете не бива да бъдат искани лични данни за участие в игрови платформи. Не предоставяйте данни от документ за самоличност, кредитни и дебитни карти. Бъдете внимателни и се забавлявайте!

Целия подкаст чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45
Адв. Пламен Борисов

За да израсне пълноценна личност, детето се нуждае от двамата си родители

Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..

публикувано на 18.07.25 в 12:40

За първи път момче на количка достигна връх Мусала

На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти".  Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..

публикувано на 18.07.25 в 10:53
Д-р Лу Тиен

Д-р Лу Тиен: Доброто здраве минава през съхраняването на позитивната енергия

В "Мигранти с таланти" представяме д-р Лу Тиен, която е от Пекин, Китай. Тя е десето поколение лекар в нейното семейство. Завършва Шанхайския университет за традиционна китайска медицина и след като получава докторска степен, работи 3 години като постдокторант и научен сътрудник в Шанхайския институт за биологични науки. Когато пристига в България, за..

публикувано на 18.07.25 в 10:44

"Спасителен клуб за Бъдеще" – смели сърца с кауза

За смелите сърца с кауза разговаряме в "Нашият ден" с доброволеца Лазар Радков – един от инициаторите на "Спасителен клуб за Бъдеще", който събира на едно място доброволци от цялата страна с мисия да помагат при бедствия. В сезона на високите горещини доброволците от Хасково вече са изгасили около четири пожара, разказва Радков...

публикувано на 18.07.25 в 10:25