Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тийн Тайм – ефирът за тийнейджъри

Импулсът в мен: Хазартната зависимост

Снимка: Pixabay

Хазартната зависимост е зависимост като всяка друга – тоест опасна. Психолозите твърдят, че тя може да се появи още в предпубертетна възраст. Всяко дете, под влияние на едни или други фактори, може да стане жертва. Официални данни за децата няма, но според експерти по киберсигурност в България, около 40% от децата до 18-годишна възраст по някакъв начин са залагали в хазартни сайтове или онлайн платформи за забавление. 

Всеки, който има склонност към хазартна зависимост, може да бъде вписан в регистъра на уязвимите лица към Националната агенция за приходите. Близо 2000 граждани са подали заявление за вписване за по-малко от месец. 

Законът за хазарта забранява рекламата в медиите на платформи за залагания. Сайтовете извън страната и сайтове, които не са лицензирани, могат да избегнат санкциите.

Все по-често игрите започват да искат да изпратиш есемеси от телефона, да купуваш нещо за някоя игра и зарибяването на децата води до огромни сметки.

Едно от решенията, разбира се, е електронните игри да бъдат заменени със спортуване, други приятни занимания, събирания в клубове по интереси и изразяване на себе си по алтернативен начин.

Експертите акцентират върху грижата за психичното здраве – ограничаване на насилието в училище, работа със семействата, ако в тях има насилие, предпазване от всякакъв вид рисково поведение при тийнейджърите.

Лекарите твърдят, че хазартната зависимост често върви ръка за ръка с употребата на алкохол и наркотици. Също така води до депресия и тревожност. Обикновено момчета и момичета, които са в хазартна зависимост, извършват различни нарушения, дори престъпления. 

Завършваме с едно напомняне към връстниците ни: В никакъв случай на дете не бива да бъдат искани лични данни за участие в игрови платформи. Не предоставяйте данни от документ за самоличност, кредитни и дебитни карти. Бъдете внимателни и се забавлявайте!

Целия подкаст чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Инж. Габриела Данаилова, директор на ПГ „Васил Левски“ в Горна Оряховица

На учителя с любов: инж. Габриела Данаилова

Семейството на Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" в Горна Оряховица – най-старото професионално училище в област Велико Търново, гостува в "Семейно радио" в лицето на директорката инж. Габриела Данаилова. Поканата е отправена от ученици от випуск 1979 година – част от училищната рок банда "Андромеда". Какви професии усвояват и как се..

публикувано на 15.04.25 в 15:03

Образованието отново в спор: Колко дни да може да извинява родителят?

В последните дни българската образователна система отново се оказа в центъра на общественото внимание – този път поводът е предложението да бъде намален броят на дните, в които родителите могат да извиняват отсъствията на децата си по домашни причини. Само преди година Министерството на образованието и науката (МОН) увеличи този лимит от 10 на 15..

обновено на 15.04.25 в 12:31
Гешов (седнал вдясно) при подписването на Букурещкия договор

История през поколенията: Разговор с правнучката на Иван Евстратиев Гешов

В рубриката "Разговорът" се срещаме с Александра Велинова-Морган, правнучка на една от най-значимите фигури в българската история – Иван Евстратиев Гешов . Той е български министър-председател, основател на Българското книжовно дружество и директор на Българската народна банка, като подписът му стои под първата емисия български левове...

обновено на 15.04.25 в 11:54

Пир и пост: Етика на храненето в съвременния свят

Способността да избираме кои искаме да бъдем е свързана с представата за храната като съзнателен избор. Във "Време за наука" проф. Стоян Ставру размишлява върху темата "Храна и етика" , запознава слушателите с понятието "гастрософия" и коментира популярните риалити формати, базирани на готвенето и храненето като индивидуални и социални практики...

публикувано на 15.04.25 в 11:30

Изкуственият интелект в образованието: инструмент или заплаха?

В рубриката "Темата на деня" бе повдигнат въпрос от изключителна важност: как можем ефективно да използваме изкуствения интелект (ИИ) в обучението по финансови и икономически дисциплини? Този актуален проблем беше в центъра на дискусията по време на кръглата маса "Търсещи знание", проведена под патронажа на ректора на УНСС. Представители на..

обновено на 15.04.25 в 11:12