По време на нестихващите проевропейски протести в Грузия се чу и изпълнението на "Мравалжамиер" – многогласието, популярната песен, пожелаваща дълголетие и благополучие, и с която грузинците категорично подчертават дни наред, че искат свобода и самоопределение. На фона на това послание разговаряме в "Мрежата" с Петя Гергова, журналист от БТА.
Предвидимите или непредвидимите сценарии
"Сценариите са няколко, макар че в момента нещата могат са се определят като пълна неизвестност. Единият от тях е така нареченият "компромисен сценарий", според който сегашните управляващи в Тбилиси могат да направят някои отстъпки и да се успокои обстановката, да се успокои тази политическа криза, която в момента ескалира. Отстъпките, които могат да бъдат използвани, е отказването от решението да се суспендират за четири години преговорите за присъединяване с ЕС. Грузия получи статут на страна-кандидат в края на миналата година, но сега внезапно реши, че няма да прави нищо по въпроса и няма да приема субсидии от ЕС, защото Брюксел се отнася към Тбилиси надменно, а Тбилиси изисква уважение, изтъквайки, че Грузия е малка страна с голяма история.
Другият сценарий, който не е препоръчителен, но е вероятен, това е така нареченият "белоруски сценарий" т.е. повторението след последните президентски избори, когато Лукашенко спечели пореден мандат. Това означава, че репресиите на силите за сигурност и полицията ще се увеличават, така че опозицията да бъде напълно смазана и "Грузинска мечта“, партията, която управлява в Тбилиси, ще продължи да втвърдява отношението си към всичко, което не съответства на нейния дневен ред."
Кога преля чашата
"Опозицията така и не призна, че изборите са били честни от самото начало, а грузинската президентка Саломе Зурабишвили всъщност веднага каза, че резултатът от изборите показва, че Москва е извършила специална операция срещу Грузия и от там нататък нещата продължиха да ескалират и се стигна до протестите. Бутонът беше натиснат, когато министър-председателят заяви, че паузира процеса по присъединяване към ЕС."
Законът срещу чуждестранните агенти
"Той беше приет, както и законът срещу ЛГБТИ общността и двата закона предизвикаха големи брожения и имаше един момент, в който след деня наприемането на закона за ЛГБТИ общността беше извършено убийство в Тбилиси, когато една популярна транс джендър актриса и модел Кесария Абрамидзе беще убита.
Нещата не са спокойни и опозицията не съумява да фокусира нещата, които иска да изтъкне на преден план, а освен това, според специалисти-наблюдатели, грузинската опозиция, в центъра на която е Единно национално движение, създадено от в момента излежаващия присъда в затвора бивш президент Михаил Саакашвили, ѝ липсват харизматични лидери, които да обединят хората около себе си."
Какви са тесните връзки с Москва? Как се прекъсва пъпна връв? Какви са хибридните атаки и каково се крие зад термина "традиционни ценности“? Какво плаши грузинците?
Как се наказва непокорството
"За съжаление освен че използват лексиката на Русия, грузинските власти прибягват до същите методите на разправа с инакомислещите, включително и с журналистите. Има кадри, на които се вижда как хора са бити. Начинът, по който се сплашват или се закриват медии, показва, че просто се следва същата линия, която не води към нищо добро. Не се знае накъде ще тръгнат нещата, тъй като в момента, може да се каже, че Грузия е в предреволюционна ситуация."
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – БТА
През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..
През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Епизоди от живота" разказваме истории, които ни напомнят за силата на човешкия дух и самоотвержената обич. Днес ще ви представим разказа на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg