По време на нестихващите проевропейски протести в Грузия се чу и изпълнението на "Мравалжамиер" – многогласието, популярната песен, пожелаваща дълголетие и благополучие, и с която грузинците категорично подчертават дни наред, че искат свобода и самоопределение. На фона на това послание разговаряме в "Мрежата" с Петя Гергова, журналист от БТА.
Предвидимите или непредвидимите сценарии
"Сценариите са няколко, макар че в момента нещата могат са се определят като пълна неизвестност. Единият от тях е така нареченият "компромисен сценарий", според който сегашните управляващи в Тбилиси могат да направят някои отстъпки и да се успокои обстановката, да се успокои тази политическа криза, която в момента ескалира. Отстъпките, които могат да бъдат използвани, е отказването от решението да се суспендират за четири години преговорите за присъединяване с ЕС. Грузия получи статут на страна-кандидат в края на миналата година, но сега внезапно реши, че няма да прави нищо по въпроса и няма да приема субсидии от ЕС, защото Брюксел се отнася към Тбилиси надменно, а Тбилиси изисква уважение, изтъквайки, че Грузия е малка страна с голяма история.
Другият сценарий, който не е препоръчителен, но е вероятен, това е така нареченият "белоруски сценарий" т.е. повторението след последните президентски избори, когато Лукашенко спечели пореден мандат. Това означава, че репресиите на силите за сигурност и полицията ще се увеличават, така че опозицията да бъде напълно смазана и "Грузинска мечта“, партията, която управлява в Тбилиси, ще продължи да втвърдява отношението си към всичко, което не съответства на нейния дневен ред."
Кога преля чашата
"Опозицията така и не призна, че изборите са били честни от самото начало, а грузинската президентка Саломе Зурабишвили всъщност веднага каза, че резултатът от изборите показва, че Москва е извършила специална операция срещу Грузия и от там нататък нещата продължиха да ескалират и се стигна до протестите. Бутонът беше натиснат, когато министър-председателят заяви, че паузира процеса по присъединяване към ЕС."
Законът срещу чуждестранните агенти
"Той беше приет, както и законът срещу ЛГБТИ общността и двата закона предизвикаха големи брожения и имаше един момент, в който след деня наприемането на закона за ЛГБТИ общността беше извършено убийство в Тбилиси, когато една популярна транс джендър актриса и модел Кесария Абрамидзе беще убита.
Нещата не са спокойни и опозицията не съумява да фокусира нещата, които иска да изтъкне на преден план, а освен това, според специалисти-наблюдатели, грузинската опозиция, в центъра на която е Единно национално движение, създадено от в момента излежаващия присъда в затвора бивш президент Михаил Саакашвили, ѝ липсват харизматични лидери, които да обединят хората около себе си."
Какви са тесните връзки с Москва? Как се прекъсва пъпна връв? Какви са хибридните атаки и каково се крие зад термина "традиционни ценности“? Какво плаши грузинците?
Как се наказва непокорството
"За съжаление освен че използват лексиката на Русия, грузинските власти прибягват до същите методите на разправа с инакомислещите, включително и с журналистите. Има кадри, на които се вижда как хора са бити. Начинът, по който се сплашват или се закриват медии, показва, че просто се следва същата линия, която не води към нищо добро. Не се знае накъде ще тръгнат нещата, тъй като в момента, може да се каже, че Грузия е в предреволюционна ситуация."
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – БТА
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg