Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мравалжамиер, Грузия!

Снимка: БТА

По  време на нестихващите проевропейски протести в Грузия се чу и изпълнението на "Мравалжамиер" – многогласието, популярната песен, пожелаваща дълголетие и благополучие, и с която грузинците категорично подчертават дни наред, че искат свобода и самоопределение. На фона на това послание разговаряме в "Мрежата" с Петя Гергова, журналист от БТА.

Предвидимите или непредвидимите сценарии

"Сценариите са няколко, макар че в момента нещата могат са се  определят като пълна неизвестност. Единият от тях е така нареченият "компромисен сценарий", според който сегашните управляващи в Тбилиси могат да направят някои отстъпки и да се успокои обстановката, да се успокои тази политическа криза, която в момента ескалира. Отстъпките, които могат да бъдат използвани, е отказването от решението да се суспендират за четири години преговорите за присъединяване с ЕС. Грузия получи статут на страна-кандидат в края на миналата година, но сега внезапно реши, че няма да прави нищо по въпроса и няма да приема субсидии от ЕС, защото Брюксел се отнася към Тбилиси надменно, а Тбилиси изисква уважение, изтъквайки, че Грузия е малка страна с голяма история.

Другият сценарий, който не е препоръчителен, но е вероятен, това е така нареченият "белоруски сценарий" т.е. повторението след последните президентски избори, когато Лукашенко спечели пореден мандат. Това означава, че репресиите на  силите за сигурност и полицията ще се увеличават, така че опозицията да бъде напълно смазана и "Грузинска мечта“, партията, която управлява в Тбилиси, ще продължи да втвърдява отношението си към всичко, което не съответства на нейния дневен ред."

Кога преля чашата

"Опозицията така и не призна, че изборите са били честни от самото начало, а грузинската президентка Саломе Зурабишвили всъщност веднага каза, че резултатът от изборите показва, че Москва е извършила специална операция срещу Грузия  и от там нататък нещата продължиха да ескалират и се стигна до протестите. Бутонът беше натиснат, когато министър-председателят заяви, че паузира процеса по присъединяване към ЕС."

Законът срещу чуждестранните агенти

"Той беше приет, както и законът срещу ЛГБТИ  общността и двата закона предизвикаха големи  брожения и имаше един момент, в който след деня наприемането на закона за ЛГБТИ общността беше извършено убийство в Тбилиси, когато една популярна транс джендър актриса и модел Кесария Абрамидзе беще убита.

 Нещата не са спокойни и  опозицията не съумява да фокусира нещата, които иска да изтъкне на преден план, а освен това, според специалисти-наблюдатели, грузинската опозиция, в центъра на която е  Единно национално движение, създадено от в момента излежаващия присъда в затвора бивш президент Михаил Саакашвили, ѝ липсват харизматични лидери, които да обединят хората около себе си."

Какви са тесните връзки с Москва? Как се прекъсва пъпна връв? Какви са хибридните атаки и каково се крие зад термина "традиционни ценности“? Какво плаши грузинците?

Как се наказва непокорството

"За съжаление освен че използват лексиката на Русия, грузинските власти прибягват до същите методите на разправа с инакомислещите, включително и с журналистите. Има кадри, на които се вижда как хора са бити. Начинът, по който се сплашват или се закриват медии, показва, че просто се следва същата линия, която не води към нищо добро. Не се знае накъде ще тръгнат нещата, тъй като в момента, може да се каже, че Грузия е в предреволюционна ситуация."

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – БТА

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Церебралната атрофия – заболяванията, скрити зад този термин: лечение и перспективи

Церебрална атрофия – кои заболявания се крият зад този термин, какво е лечението и какви са перспективите пред лекарите и пациентите? За тайните на мозъка в Lege Artis разговаряме с невролога д-р Нейко Нейков. Церебралната атрофия, по думите на д-р Нейков, е нормален процес, свързан със загубата на неврони. Усъвършенстването на мозъка..

публикувано на 07.05.25 в 12:35

Обхват под 20% в скрининга за рак на маточната шийка – дали това е успех?

В края на 2024 г. Министерството на здравеопазването реализира информационна кампания за профилактика на рака на маточната шийка, финансирана с 2 милиона лева. Резултатът — около 17 000 жени са се включили в скрининга, което представлява едва 20% от заложената цел. На този фон възникват сериозни въпроси за ефективността на вложените средства и подхода към..

обновено на 07.05.25 в 12:33

Смолян отбелязва 100 години проекционни планетариуми със специален филм

На 7 май отбелязваме Международния ден на планетариумите – ден, посветен на местата, които отварят вратите на човечеството към необятния Космос. През 2025 г. празникът е още по-специален, защото се навършват точно 100 години от създаването на първия проекционен планетариум в света – в Deutsches Museum в Мюнхен, Германия . По този повод Планетариумът в..

обновено на 07.05.25 в 10:05

"Локалите" – новото име на агресията сред младежите

"Локалите" – еднакво облечените, късо подстригани и понякога агресивни младежи, вече са назовани като явление в големия град. Те носят скъпи анцузи и маркови маратонки, всяват страх в моловете, в градинките, на метростанциите и площадките. Те са "готините", "алфите", които тормозят по-слабите си връстници, слушат чалга и черно и всяка тяхна дума е..

публикувано на 07.05.25 в 09:40
Йорданка Велкова (втората от ляво надясно)

Защо българският език трябва да бъде матуритетен в Обединеното кралство

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж Лондон. Темата, която обсъдихме, беше важността на включването на българския език сред матуритетните езици в образователната система на Великобритания и страните от ЕС. Каква е реалната перспектива за това..

обновено на 06.05.25 в 12:00