Световният ден на тангото, 11 декември, ще бъде отбелязан в България с концерт. Датата е избрана неслучайно. На нея са родени две от най-големите икони на танго музиката – легендарният певец Карлос Гардел и виртуозният цигулар Хулио Де Каро.
В София честването на този ден започва преди 20 години и постепенно се превръща в значимо културно събитие, събирайки почитатели на тангото от страната и чужбина. Специален гост на концерта е бандонеонистът Омар Маса.
Програмата ще пренесе публиката в страстния свят на тангото с класически произведения на жанра, шедьоври на великия Пиацола и авторски композиции на Омар Маса.
Музикалните изпълнения, освен на Маса, ще бъдат от "Кварто квартет" – Иван Пенчев (цигулка), Светлана Станчева (цигулка), Татяна Тодорова (виола) и Димитър Тенчев (виолончело). Към него ще се присъединят Мартина Табакова (пиано) и Калина Андреева (контрабас).
Аржентинският бандонеонист Омар Маса, изпълнител и композитор на танго и танго нуево, е носител на множество награди. Неговите изяви са обявени от аржентинското Министерство на външните работи за "културно и артистично значими за Аржентина".
Омар Маса е работил с някои от най-изтъкнатите световни изпълнители, сред които Пласидо Доминго, Йонас Кауфман, Даниел Хоуп, Пакито Д’Ривера и др. Свирил е в прочути концертни зали като Концертгебау Амстердам, Театро Колон в Буенос Айрес, Берлинската филхармония, Линкълн център в Ню Йорк и др. Смятан е за негласния наследник на Пиацола заради способността му да комбинира автентичния звук на тангото с елементи на съвременната класическа музика.
Омар Маса е и единственият музикант, на когото е било позволено да свири на бандонеона на Астор Пиацола след лична покана от семейството на Пиацола.
Концертът ще се състои на 11 декември в зала "България".
Подробностите за концерта са в разговора на Велин Манов в "Артефир" с пианистката Мартина Табакова и организатора Иво Парушев.
Веселин Ранков намира гласа си, докато върви мислено из бомбичките прах, които бухват между пръстите на крачетата по пътищата на Добруджа. И оттогава за много от нас е разказвачът. В приказките, в радиопиесите, в аудиокнигите, в образите, в които въплъщава живот не сцената и на екрана. "Така се открива гласът – може би трябва да има..
Най-новото издание на поредицата Poiesis / Polemos, в която един поет представя друг, беше посветено на поетесата Мария Вирхов. Форматът цели да стимулира задълбочения публичен разговор върху българската поезия и поетите от последните десетилетия. Да посвети вечер на Мария Вирхов е избор на поетесата Албена Тодорова, която казва за нея: "Въпреки..
В епизод 591 "Трамвай по желание" прави поклон пред един от големите артисти на народа – фокусникът легенда Мистар Сенко. Най-пълноценният начин за тази почит е новоизлязлата биографична книга на писателя сатирик Михаил Вешим "Мистер Сенко. Един живот на фокус". "През 2025-а се навършват 120 години от рождението на Мистер Сенко. Преди половин век..
Проф. Галина Лардева нарича Снежана Симеонова "голямата лейди на българската скулптура". И допълва: "Тя е един от най-прекрасните ни автори, скулптори. Силна и мека, фина и категорична. Много смела и в същото време много женствена". А в своя статия Диана Попова отбелязва, че нейните експозиции "винаги проблематизират важни аспекти на изкуството и..
Вчера в зала "Райко Алексиев", СБХ пред многобройна публика беше открита изложбата на големия скулптор Павел Койчев – "Мъжки, женски, среден род, единствено и множествено число". Година и половина след предишната му изложба в същата зала "Homo sapiens – възпоменание" се срещаме с неговите фигури на жената, мъжа, децата, които са от стиропор и..
Село Долни Луковит се намира в община Искър, област Плевен и в него живеят около 1700 човека. На около един километър от селото е съществувало римско селище..
Неотдавна легендарната ни световна рекордьорка и олимпийска медалистка в скока на височина Йорданка Благоева се завърна от Перу, след като непрекъснато..
Защо се провали срещата между Украйна и Русия в Истанбул? Как това ще се отрази на войната в Украйна и останалия свят, коментира в "Мрежата" по..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg