Операта на Рихард Щраус "Жената без сянка" се завръща на сцената на Метрополитън опера, Ню Йорк. С нея бе открит на 7 декември настоящия сезон на директните съботни излъчвания. Световната оперна къща възстановява продукцията на режисьора Херберт Вернике от 2001 г. Това е четвъртата съвместна опера, която композиторът Рихард Щраус и либретистът Хуго фон Хофманстал създават. "Жената без сянка" е епична приказка, със силно символистично влияние, в която се сблъскват два свята - на духовете и на хората.
Сянката като символ на липсата на душа, а също и на незаченатите и неродените деца, е онова напрегнато поле, в което се срещат, оспорват и преобразуват страстите и копнежите на две семейни двойки, поставени пред изпитанията на съвместното съществуване. Придобиването на сянка, или получаването на душа, е условието, което обуславя преминаването на главната героиня от света на духовете към човешкия свят. А невъзможността за получаването ѝ има сериозни последствия –окончателното ѝ изключване от света на хората и вкаменяването на нейния любим мъж. Сложната трансформация, която героинята преживява през време на оперното действие ѝ дава възможност да осъзнае и преоткрие себе си, да изпита чувството на състрадание и да бъде готова на саможертва в името на любовта.
Щраус изгражда музикалната тъкан с множество мотиви и теми, свързани с различните характери и състояния на отделните герои. Голяма част от тях чуваме в самото начало на първото действие, като те постепенно получават своето музикално разгръщане и трансформиране в процеса на развитие на драмата. Също ни предизвестяват или се явяват музикални реминисценции на идеи и чувства.
Цялото това многообразие и пищност на средства – композиционни и инструментални, изисква и певци, притежаващи широк гласов диапазон, въздействащ тембър и в същото време достатъчно технични, за да обезпечат моменти на почти инструментална подвижност на гласовите линии. В това отношение Метрополитън опера ни предлагат наистина звезден състав, включващ Елза ван ден Хейвър (Императрицата), Лиз Линдстрьом (жената на бояджията), Нина Стемме (Бавачката), Михаел Фоле (Барак), Изакая Савидж (Императорът) и Райън Спийдо Грийн (Пратеник на Кейкобад). На пулта пред хора и оркестъра на Мет е музикалният директор Яник Незе-Сеген.
Операта излъчваме тази събота, 14 декември от 20.00 часа по програма "Христо Ботев".
Действащи лица и изпълнители:
• Императорът – Изакая Савидж
• Императрицата – Елза ван ден Хейвър
• Бавачката – Нина Стемме
• Барак, бояджия – Михаел Фоле
• Жената на Барак – Лиз Линдстрьом
• Пратеник на Кейкобад – Райън Спийдо Грийн
• Глас на сокола – Джесика Фейзълт
• Призрак на младеж – Райън Капозо
• Глас от небето
• Брат на Барак, Гърбушкото – Томас Капобианко
• Брат на Барак, Едноокия –Алексай Богданов
• Брат на Барак, Едноръкия – Скот Конър
• Първа прислужница на Императрицата – Сюзан Бърджис
• Втора прислужница на Императрицата – Катрин Хенри
• Трета прислужница на Императрицата – Хана Лудвиг
• Шестте гласа на неродените – Мерил Домингес, Меган Естер Грей, Хана Джоунс, Лия Ленсинг, Мариел Мърфи и Ерин Вагнер• Тримата стражи – Джанчеол Ча, Пол Корона и Брайън Мейджър
Оркестър и хор на Метрополитън опера
Диригент Яник Незе-Сеген
Снимки: Метрополитън опера
След като подари на почитателите на класическата музика незабравимо лято, фестивал Allegra хвърля ръкавицата с провокативен формат и през зимата – The Beethoven Project. Идеята e на създателя и артдиректор на фестивал Allegra Петър Найденов, соло-контрабасист на Люцернския симфоничен оркестър и преподавател в Цюрихския университет за изкуства...
Веднъж годишно концертната поредица "Аларма Пънк Джаз" на програма "Христо Ботев" прави концерт-подарък за публиката – при вход свобден , както в добрите стари времена – с пънк-каса за дарения на бара и възможност да дарите посредством билет-дарение тук ... като, разбира се, всички средства отиват за музикантите, включили се в начинанието. А..
Концертът "Петолиния и вдъхновения" е проект на композитора Костадин Генчев. Той преплита класическата музика и фолклора, като се смесват тембрите на инструментите. Генчев коментира, че когато звучи класически щрайх квартет и квинтет с контрабас, смесвайки тембъра на виола или цигулка с гъдулка, на кларинет с кавал, класическа китара и тамбура, се..
Група Sage се сформира в Амстердамската консерватория и обединява четирима млади музиканти, събрали се в забележителния нидерландски град. Тромпетистът Рома Гашо и пианистът Грегоар Кифер са от Франция, басистът Дуорт Фернандеш е от Португалия, а Александър Иванов – барабани е от България. Техният произход, експериментаторски стремеж и дух на..
"Той е гений и живото доказателство, че блусът идва от Мали" , споделя легендарният американски блусмен Тадж Махал за своя колега и приятел Басеку Куяте . Тя пък – Ами Сако – има един от най-мощните и запомнящи се гласове в цяла Западна Африка. А платформата за традиционна и нова африканска музика "АфроВизия" и концертната серия..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg