Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Жената без сянка" се връща в Метрополитън

7
Снимка: metopera.org

Операта на Рихард Щраус "Жената без сянка" се завръща на сцената на Метрополитън опера, Ню Йорк. С нея бе открит на 7 декември настоящия сезон на директните съботни излъчвания. Световната оперна къща възстановява продукцията на режисьора Херберт Вернике от 2001 г. Това е четвъртата съвместна опера, която композиторът Рихард Щраус и либретистът Хуго фон Хофманстал създават. "Жената без сянка" е епична приказка, със силно символистично влияние, в която се сблъскват два свята - на духовете и на хората.

Сянката като символ на липсата на душа, а също и на незаченатите и неродените деца, е онова напрегнато поле, в което се срещат, оспорват и преобразуват страстите и копнежите на две семейни двойки, поставени пред изпитанията на съвместното съществуване. Придобиването на сянка, или получаването на душа, е условието, което обуславя преминаването на главната героиня от света на духовете към човешкия свят. А невъзможността за получаването ѝ има сериозни последствия –окончателното ѝ изключване от света на хората и вкаменяването на нейния любим мъж. Сложната трансформация, която героинята преживява през време на оперното действие ѝ дава възможност да осъзнае и преоткрие себе си, да изпита чувството на състрадание и да бъде готова на саможертва в името на любовта.


Щраус изгражда музикалната тъкан с множество мотиви и теми, свързани с различните характери и състояния на отделните герои. Голяма част от тях чуваме в самото начало на първото действие, като те постепенно получават своето музикално разгръщане и трансформиране в процеса на развитие на драмата. Също ни предизвестяват или се явяват музикални реминисценции на идеи и чувства.

Цялото това многообразие и пищност на средства – композиционни и инструментални, изисква и певци, притежаващи широк гласов диапазон, въздействащ тембър и в същото време достатъчно технични, за да обезпечат моменти на почти инструментална подвижност на гласовите линии. В това отношение Метрополитън опера ни предлагат наистина звезден състав, включващ Елза ван ден Хейвър (Императрицата), Лиз Линдстрьом (жената на бояджията), Нина Стемме (Бавачката), Михаел Фоле (Барак),  Изакая Савидж (Императорът) и Райън Спийдо Грийн (Пратеник на Кейкобад). На пулта пред хора и оркестъра на Мет е музикалният директор Яник Незе-Сеген.

Операта излъчваме тази събота, 14 декември от 20.00 часа по програма "Христо Ботев".


Действащи лица и изпълнители:
• Императорът – Изакая Савидж
• Императрицата – Елза ван ден Хейвър
• Бавачката – Нина Стемме
• Барак, бояджия – Михаел Фоле
• Жената на Барак – Лиз Линдстрьом
• Пратеник на Кейкобад – Райън Спийдо Грийн
• Глас на сокола – Джесика Фейзълт
• Призрак на младеж – Райън Капозо
• Глас от небето
• Брат на Барак, Гърбушкото – Томас Капобианко
• Брат на Барак, Едноокия –Алексай Богданов
• Брат на Барак, Едноръкия – Скот Конър
• Първа прислужница на Императрицата – Сюзан Бърджис
• Втора прислужница на Императрицата – Катрин Хенри
• Трета прислужница на Императрицата – Хана Лудвиг
• Шестте гласа на неродените – Мерил Домингес, Меган Естер Грей, Хана Джоунс, Лия Ленсинг, Мариел Мърфи и Ерин Вагнер• Тримата стражи – Джанчеол Ча, Пол Корона и Брайън Мейджър

Оркестър и хор на Метрополитън опера
Диригент Яник Незе-Сеген

Снимки: Метрополитън опера

По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Паул Хиндемит събира Вилиана Вълчева и Росен Идеалов

Софийската филхармония посреща изтъкнатия български кларинетист Росен Идеалов, който ще представи забележителния Концерт за кларинет и оркестър на Паул Хиндемит. Диригент на вечерта ще бъде Вилиана Вълчева, която допълва програмата с Трета симфония на Йоханес Брамс. Според Росен Идеалов в целия концертен репертоар за кларинет Концертът на Хиндемит..

публикувано на 01.04.25 в 08:55

Легенди от Nightwish гостуват в София и Варна

Любимката на българската публика, Таря Турунен, и бившият ѝ колега от Nightwish , Марко Хиетала, пристигат в София за концерт в зала "Асикс Арена" на 4 април, а два дни по-рано – на 2 април, канят варненските си фенове в Двореца на културата и спорта. Слушайте! 

обновено на 31.03.25 в 09:51
Васил Найденов

Васил Найденов – чудото, което става с нас в музиката

Вървиш, не спираш, силуети на хора се движат около теб, но ти чуваш само неговия глас. Превзел те е. Говори ти за старата любов, която е като сън, несбъднат сън. Толкова пъти си го слушал, когато ти е било тежко, но и в мигове на щастие също, и знаеш, че ще ти помогне. Той просто те разбира – точно теб, непознатия, който живее със смисъла в думите му...

публикувано на 31.03.25 в 09:05

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 април 2025 г.

1 април Свири Оркестърът на Италианска Швейцария с диригент Давид Афхам. 3.00 часа – Роберт Шуман (1810-1856), Концерт за виолончело в ла минор, оп. 129. Солист: Трулс Мьорк (виолончело). 3.26 часа – Йохан Себастиан Бах (1685-1750), Сарабанда из Сюита за виолончело № 2 в ре минор, BWV.1008. Изпълнява Трулс Мьорк (виолончело). 3.31 часа – Лудвиг ван..

публикувано на 31.03.25 в 08:45

Международният фестивал "Контрасти" отбеляза юбилейното си 30-о издание

От 29 септември до 6 октомври 2024 година Лвов туптя под ритъма на Международния фестивал "Контрасти". Темата на юбилейното издание беше "Ретроспекция", разглеждайки духът на времето от идеята за създаването на фестивала през 1994 и съвременния му вид. В последните две издания на фестивала разговарям с Дзвенислава Сафиан – музиколог, магистър в..

публикувано на 30.03.25 в 12:15