"Математиката е в основата на всичко и ако човек започне отрано да се занимава с нея и е постоянен, резултатите не закъсняват. Антон Александров е завършил Софийската математическа гимназия, а след това компютърни науки в Англия и магистър в Цюрих, където са най-добрите специалисти по изкуствен интелект. "Възможността да имам най-доброто от двата свята ме върна в INSAIT и в България. Изкуственият интелект няма да ни измести или превземе, той ще бъде един помощник на човека, защото той работи за хората, а не срещу хората", разказва в "Следобед за любопитните" Антон Александров.
"Започнах да се занимавам с изкуствен интелект още от бакалавърската си степен на обучение, където имахме много курсове, свързани с такова обучение, преди около 5 години. Ние взехме нещо, което вече е създадено, тъй като Google създаде такива езикови модели, на основата на английски, и го дообучаваме на български.
В INSAIT създават методика, по която обучават изкуствения интелект на български език. Все още изкуственият интелект на английски е много по-напред от този на български и има разработки, които правим. Изкуственият интелект на английски има различни отворени варианти и приложение в различни сфери, но и ресурсите, които се влагат в тях, са огромни.
Реално всичко произлиза от количеството данни, които са достъпни на съответния език, а съответно на английски това е факт. Докато на български данните са примерно 200 пъти по-малко. С развитието на технологиите това ще стане по-лесно приложимо."
Изкуственият интелект на български е една система, която стъпва на различни модели. При изработването на моделите става въпрос за математика, а зад нея стоят числа. Ние всъщност пускаме 27 милиарда числа, които, подредени по начина, по който са подредени, се превръщат в този езиков модел. Реално това е софтуер, който ние сме предоставили свободно да се ползва от различните индустрии и отделните хора, но главната ни цел е българската екосистема, която да ползва самите модели. Всеки ден възможностите се разширяват и ползването също, обяснява в предаването "Следобед за любопитните" Антон Александров – един от създателите на българския модел на изкуствения интелект.
Целта е тези езикови модели да се използват като посредници, като комуникатори от една текстова среда в друга, като спестяват времето на хората за обработката на данните, допълва той. В момента сме в такъв стадий, че изкуственият интелект не може да измести човека изцяло, някои негови дейности или част от работата му може да се поеме от него, целта е човекът да насочи вниманието си и усилията в творчество, категоричен е младият специалист.
С обявяването на BgGPT INSAIT дава начало на поредица от отворени езикови модели за изкуствен интелект на български език, които ще се развиват в института. За разлика от други подобни платформи (ChatGPT, Bard, Bing и други), BgGPT не е корпоративна собственост и ще може да бъде свободно използван от българските публични и частни организации. Стратегическо преимущество за националната сигурност на България е и че данните за създаване на модела не се споделят с чужди корпорации, а остават в държавата и българските организации, става ясно от разговора.
Целия разговор на Ани Костова с Антон Александров от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – БНР
"Най-важното за един човек е да има възможността да изучава това, което му харесва и да се занимава точно с тази област, която го прави истински щастлив и го прави да се чувства пълноценен" – това казва първокурсникът от Биологическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" Виктор-Александър Раданов. Миналата година той спечели бронзов медал на..
Учени откриха нова кръвногрупова система – MAL – разрешавайки медицинска мистерия, която озадачава експертите от 1972 г. насам. Изследването, ръководено от NHS Blood and Transplant и Университета в Бристол, идентифицира генетичната основа на антигена AnWj, отбелязвайки 47-ата известна кръвногрупова система. Очаква се откритието да намали риска..
Вече 12 години в Бургас се отбелязва специалният зимен празник на Атанасовското езеро и се празнува неговия имен ден на 18 януари – Атанасовден. Различни прояви всяка година привличат интереса на гражданите – полумаратон "Атанасовско езеро", викторини, книгата "Полет в солта", наблюдения на птици, телевизионни участия и други...
Опитайте се да обуздаете завистта си, когато научите, че през последните три месеца журналистката Мира Баджева е обиколила Земята два пъти и малко. Сметката е проста. Според НАСА обиколката на нашата планета е 40 075 км в най-широката ѝ част при екватора, а Мира е навъртяла 87 000 километра предимно из Африка и Азия с щипка Канарски острови за..
Въпросът е напълно реторичен, но явно трябва да се зададе заради шума, който се създаде около едно синдикално изявление и повърхностното заиграване с реалните и много дълбоки проблеми в българското средно образование. На 10 януари синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" оповести приоритета си за годината – и той е един – възпитанието, което..
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има..
Антикорупционният фонд ( АКФ) излезе с ново разследване , в което разкрива "скандални назначения на политически свързани лица в "Булгартрансгаз"...
Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg