"Математиката е в основата на всичко и ако човек започне отрано да се занимава с нея и е постоянен, резултатите не закъсняват. Антон Александров е завършил Софийската математическа гимназия, а след това компютърни науки в Англия и магистър в Цюрих, където са най-добрите специалисти по изкуствен интелект. "Възможността да имам най-доброто от двата свята ме върна в INSAIT и в България. Изкуственият интелект няма да ни измести или превземе, той ще бъде един помощник на човека, защото той работи за хората, а не срещу хората", разказва в "Следобед за любопитните" Антон Александров.
"Започнах да се занимавам с изкуствен интелект още от бакалавърската си степен на обучение, където имахме много курсове, свързани с такова обучение, преди около 5 години. Ние взехме нещо, което вече е създадено, тъй като Google създаде такива езикови модели, на основата на английски, и го дообучаваме на български.
В INSAIT създават методика, по която обучават изкуствения интелект на български език. Все още изкуственият интелект на английски е много по-напред от този на български и има разработки, които правим. Изкуственият интелект на английски има различни отворени варианти и приложение в различни сфери, но и ресурсите, които се влагат в тях, са огромни.
Реално всичко произлиза от количеството данни, които са достъпни на съответния език, а съответно на английски това е факт. Докато на български данните са примерно 200 пъти по-малко. С развитието на технологиите това ще стане по-лесно приложимо."
Изкуственият интелект на български е една система, която стъпва на различни модели. При изработването на моделите става въпрос за математика, а зад нея стоят числа. Ние всъщност пускаме 27 милиарда числа, които, подредени по начина, по който са подредени, се превръщат в този езиков модел. Реално това е софтуер, който ние сме предоставили свободно да се ползва от различните индустрии и отделните хора, но главната ни цел е българската екосистема, която да ползва самите модели. Всеки ден възможностите се разширяват и ползването също, обяснява в предаването "Следобед за любопитните" Антон Александров – един от създателите на българския модел на изкуствения интелект.
Целта е тези езикови модели да се използват като посредници, като комуникатори от една текстова среда в друга, като спестяват времето на хората за обработката на данните, допълва той. В момента сме в такъв стадий, че изкуственият интелект не може да измести човека изцяло, някои негови дейности или част от работата му може да се поеме от него, целта е човекът да насочи вниманието си и усилията в творчество, категоричен е младият специалист.
С обявяването на BgGPT INSAIT дава начало на поредица от отворени езикови модели за изкуствен интелект на български език, които ще се развиват в института. За разлика от други подобни платформи (ChatGPT, Bard, Bing и други), BgGPT не е корпоративна собственост и ще може да бъде свободно използван от българските публични и частни организации. Стратегическо преимущество за националната сигурност на България е и че данните за създаване на модела не се споделят с чужди корпорации, а остават в държавата и българските организации, става ясно от разговора.
Целия разговор на Ани Костова с Антон Александров от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – БНР
Филмовият фестивал "(Не)възможното образование" се ражда като идея през 2017 г. и за няколкото си издания събира група от съмишленици – родители, учители, граждани, силно желаещи да проучат, разпространят и приложат световно признати и работещи модели на образование с "човешко лице". Опитът на училищата, работещи по тези модели в различни страни,..
"Ако не бяха те" е темата по която ще творят участниците в XII Международен литературен ученически конкурс "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена", организиран от Центъра за еврейско българско сътрудничество "Алеф". Конкурсът стартира на 1 октомври, а малко по-късно за наградените участници в тазгодишния конкурс беше организирана..
Доц. д-р Любомир Кендеров е изследовател-хидробиолог, част от екипа на Биологическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Неговите научни интереси са в областта на оценката на екологичното състояние и екологичния потенциал на речни екосистеми, изкуствени и силно модифицирани водни тела. Ето какво разказва той в предаването "Следобед за..
"Науката и медицината и през тази година продължиха да дават най-доброто от себе си. Миналата година ние изпратихме с първата одобрена терапия, стъпила на основата на генно редактиране и посрещнахме тази година с втората одобрена такава терапия. През януари бе одобрена терапията при бета таласемия. Това е метод, който позволява редактиране на..
Шеметно се завъртя обществено-политическия живот у нас през последните две-три седмици. И на какво ли не се нагледахме... Безсрамно подправяне на бюлетини, разменени просташки обиди и квалификации между политици... Разбира се, нагледахме се и на добре организирани протести, наречени спонтанни. Протестиращите носеха плакати на партията -организаторка,..
Дамяна Велева от "Свободна Европа" е наградена от Антикорупционния фонд в категорията "Млад журналист" за текста ѝ: "Частен град Доспат". Как протести..
Емблематични произведения от различни периоди от творчеството на Панчо Владигеров ще прозвучат в аранжимент за глас, ударни инструменти (ксилофон и..
"Когато ме питат за кого е предназначено представлението, което правя, аз отговарям – за всички хора, малки и големи, у които детето е живо и които..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg