Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На лъжата краката са къси

Изложбата "Fake for/or Real – Истина или лъжа. Историята на подправянията и фалшификациите" е интерактивна изложба, създадена и като пътуваща през 2020 година от Дома на европейската история в Брюксел. В България тя гостува 3 месеца (до 20 октомври т.г. в залите на Националния етнографски музей) и предизвика много голям интерес. Историята на подправянията и фалшификациите се оказа добър урок, за това как трябва да се вглеждаме в онова, което четем, и в онова, което виждаме и което слушаме.

В рубриката "Въпреки мрежата" поканихме гл. ас д-р Радина Илиева, д-р Стамен Кънев и кураторката на Fake for/or Real Мария Боянова от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН, за да ни помогнат с примери от историята как да разпознаваме фалшификациите и манипулациите. В първата част на този разговор става ясно, че истината винаги може да падне жертва, ако не сме достатъчно бдителни.

Изложбата има 6 глави, които проследяват примери за фалшификация от Античността, през Средновековието, през периода на великите географски открития, Просвещението, Векът на национализмите, Втората световна война, като стигаме до най-новото време- Епохата на постистината. Основното послание на тази изложба е, че всяка епоха фалшифицира това, което е най- ценното за нея.  Във втората част от разговора с екипа от отдел „Работа с публики и образователни програми“ става дума за разработената от тях образователна програма „На лъжата краката са къси“и за това как учениците от 7 и 8 клас, както и по-големите – от 11-12 клас, се превръщат от пасивни наблюдатели в инженери на разказа, който изисква критично мислене и отсяване на лъжата от истината.

Ерата на постистината

Мария Боянова: "Това понятие трябва да обобщи дигиталната ера в която живеем, когато информацията толкова бързо се разпространява и умножава, че когато е фалшива ние неуспяваме да се преборим  с нея и да я изчистим от публичното пространство и на практика идеята на това понятие е, че  в днешно време  истината е неоткриваема и в рамките на изложбата този период беше представен предимно с игри, с видео игри, с мултимедийни интерактивности, което много добре съобразява и времето, в което живеем, и начинът по който ние прекарваме времето си. 

Играта "Фалшиви нашественици" е играта, в която ние трябва да "застреляме" тези новини, които според нас са фалшиви с червен цвят, а със зелен цвят – тези, които са истина, но толкова бързо започват да "падат" новините в един момент, че ние не успяваме да се замислим и да се ориентираме дали това  е фалшиво ли е или не е и това е една метафора за начина, по който ние боравим с новините, които ни изкачат в нюзфийда в социалните мрежи и когато не си даваме време да се замислим дали новината е истина или лъжа, да проверим, тук и сега кой е цитиран, преповтаря ли се тази новина в други сайтове? Тогава ние сме склонни много бързо да попаднем в клопката на лъжата, фалшификацията, на заблудата."

Стамен Кънев: "Това ни кара и да се замислим и за ФБ, и за тези социални мрежи дали те само водят до така нареченото "отчуждаване" между хората  или  са  платформи, в които човек става много лесно жертва на фалшификацията и много лесно може да бъде подведен по една или друга идея или течение. Другата интересна игра за деца и възрастни бе играта на балони, в която човек застава срещу стената, на която има монтирана интерактивна система, изобразяваща човешкото тяло и започват да се появяват балончета- отляво, отдясно, отгоре, отдолу и да заливат човека, който се стреми да събере тези балончета в себе си  и в своето съзнание, като балончетата са метафора на информацията, но самите балончета са в различни цветове- има сини, зелени, жълти оранжеви и т.н. 

Какво прави впечатление? Че от един момент нататък човек започва да събира един и същи цвят балончета в себе си т.е. каквото човек чете най-често и най-много в социалните мрежи или в Гугъл,  алгоритъмът на тези сайтове и на тези мрежи започва да разпознава интереса на човека и започва да го затрупва с тази информация – една и съща информация.

Радина Илиева: "Получава се така, че нашите собствени предпочитания задават съдържанието, което да достига до нас като информация.“   

Стамен Кънев: "И това е  метафора за самозаблудата, в която винаги можем да изпаднем и то неволно, защото търсейки или пък четейки една истинска информация, колкото и да си мисли човек, че тя е неутрална и достоверна, може и да не е така.....Човек трябва да бъде запознат и с алтернативата, за да знае къде се намира всъщност."

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10