В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова, която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка.
Според доц. Ангелова-Игова големият пробив на българските спортисти на олимпийските игри е доказателство, че спортът у нас се развива в правилната посока. Тя обръща специално внимание на изгряващата звезда Карлос Насар, който постигна неочаквани успехи и се превърна в герой на нацията. "Карлос Насар е пример за успешно интегриране и натурализиране. Той не само намира себе си в България, но и развива своя потенциал благодарение на подкрепата, която получава тук", казва тя. Според нея Насар доказва, че спортът може да бъде инструмент за интеграция на малцинствени групи и да преодолява стереотипи и предразсъдъци.
Друг пример за успех сред малцинствени групи, който доц. Ангелова-Игова подчертава, е Божидар Андреев. Въпреки това тя акцентира върху проблем, който се наблюдава в системата – липсата на стабилна връзка между детско-юношеския спорт и елитния спорт. Доц. Ангелова-Игова отново посочи случая с Божидар Андреев, който е бил принуден да работи на каса в супермаркет, за да се издържа, след като финансирането му спира въпреки доказаните му спортни качества.
Въпреки тези предизвикателства годината е била изключително успешна за спортовете, в които България традиционно е силна, като художествената гимнастика и борбата. "Тези олимпийски игри са едни от най-успешните от 1989 г. насам", подчертава доц. Игова, добавяйки, че наблюдаваме истински бум в детско-юношеския спорт. Школите започват да се пълнят с деца, което е положителна индикация за бъдещето.
Доц. Игова изтъква и успехите на масовия спорт, като отбелязва рекордното участие в Софийския маратон тази година. Събитията в столицата и в малките населени места също бележат подем и стимулират хората да бъдат активни.
Чуйте повече в звуковия файл.
В евангелското четиво от тази неделя при Христос донасят на постелка един разслаблен, т.е парализиран човек, когото Той изцелява с думите: "Дерзай, чедо, прощават ти се греховете". В случая Синът Божий извършва чудото заради вярата на тези, които го носят, което също не се случва за първи път. Намиращите се там книжниците веднага в един глас..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да придобие статут на бежанец в България. Какви са аргументите на Данила да избяга в България и с какви проблеми се сблъска на институционално ниво у нас, разказва в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“...
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg