Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От детските школи до олимпийските върхове: Къде се къса нишката?

Оптимизъм и интеграция: Как спортът приобщава?

| обновено на 17.12.24 в 14:44
Боряна Ангелова-Игова
Снимка: Веселина Миланова

В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова, която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка.

Според доц. Ангелова-Игова големият пробив на българските спортисти на олимпийските игри е доказателство, че спортът у нас се развива в правилната посока. Тя обръща специално внимание на изгряващата звезда Карлос Насар, който постигна неочаквани успехи и се превърна в герой на нацията. "Карлос Насар е пример за успешно интегриране и натурализиране. Той не само намира себе си в България, но и развива своя потенциал благодарение на подкрепата, която получава тук", казва тя. Според нея Насар доказва, че спортът може да бъде инструмент за интеграция на малцинствени групи и да преодолява стереотипи и предразсъдъци.

Друг пример за успех сред малцинствени групи, който доц. Ангелова-Игова подчертава, е Божидар Андреев. Въпреки това тя акцентира върху проблем, който се наблюдава в системата – липсата на стабилна връзка между детско-юношеския спорт и елитния спорт. Доц. Ангелова-Игова отново посочи случая с Божидар Андреев, който е бил принуден да работи на каса в супермаркет, за да се издържа, след като финансирането му спира въпреки доказаните му спортни качества.

Въпреки тези предизвикателства годината е била изключително успешна за спортовете, в които България традиционно е силна, като художествената гимнастика и борбата. "Тези олимпийски игри са едни от най-успешните от 1989 г. насам", подчертава доц. Игова, добавяйки, че наблюдаваме истински бум в детско-юношеския спорт. Школите започват да се пълнят с деца, което е положителна индикация за бъдещето.

Доц. Игова изтъква и успехите на масовия спорт, като отбелязва рекордното участие в Софийския маратон тази година. Събитията в столицата и в малките населени места също бележат подем и стимулират хората да бъдат активни.

Чуйте повече в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антирелигиозната пропаганда чрез радиото

Антирелигиозната пропаганда на радиото в годините на тоталитаризма в България. Как радиото изпълнява повелите на БКП за антирелигиозна пропаганда чрез своя ефир. Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото Ще научим както от документални записи, така и с помощта на актьорски изпълнения на текстове, запазени в Държавната агенция..

публикувано на 23.02.25 в 09:25

Антон Митов представя: Преди изборите в Германия

Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..

публикувано на 22.02.25 в 13:57
Дарина Сарелска

Дарина Сарелска: В България темата вече е не за идеологически уклон, а за прислужнически

Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Момина клисура – родното село на етнографа проф. Христо Вакарелски

Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..

публикувано на 22.02.25 в 08:15
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40