Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антибиотиците с електронни рецепти: Значима крачка към модернизация

Петър Галев за здравеопазването: Успехи и критични точки през 2024 година

Националната детска болница: Напредък и предизвикателства пред изграждането ѝ

| обновено на 18.12.24 в 12:37
Снимка: pixabay.com

Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis. Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора.

Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е отбелязала значими подобрения. Причината за това е липсата на реформи. "Клиничните пътеки, които отдавна са остарели, продължават да бъдат спирачка за развитието на българското здравеопазване. Те водят до фалшива медицинска статистика и ненужни хоспитализации", подчерта той.

Една от позитивните новини за годината е напредъкът по проекта за изграждането на национална детска болница. Галев отбеляза, че реалното изграждане на болницата се очаква да започне през юни 2024 г., като теренът вече е разчистен. Въпреки това остава сериозен въпрос относно попълването на необходимия персонал, който трябва да надхвърли 1500 души. Той акцентира върху задълбочаващия се проблем с липсата на лекари и медицински сестри в страната.

Галев сподели оптимизма си относно бавното, но устойчиво подобрение в скрининговите програми. По време на тазгодишната кампания за ваксиниране срещу сезонния грип, търсенето на ваксини надвиши предлагането – факт, който Галев оцени като добър знак за нарастващото доверие на хората към ваксините, особено след скептицизма по време на пандемията от Covid-19.

credoweb.bg

На въпрос дали дигитализацията е намалила административната тежест, Галев посочи, че възприятията са различни. По-възрастните хора изпитват трудности с новите технологии, което ограничава достъпа им до предимствата на електронизацията. Въпреки това, той определи Националната здравна информационна система като значителен успех. Тази платформа позволява на пациентите да получават в реално време информация за всички прегледи и изследвания, като елиминира необходимостта от съхранение на хартиени документи. „Призовавам всички слушатели да изтеглят приложението и да се верифицират като пациенти“, апелира Галев, подчертавайки, че системата се развива и има потенциал да подобри профилактичните дейности.

Относно проблемите с лекарствата, Галев отбеляза, че те остават сериозно предизвикателство за сектора. Въпреки това, въвеждането на електронни рецепти за антибиотиците е значителна крачка напред.

Слушайте!

Снимки: credoweb.bg, Pixabay
По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10