Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis. Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора.
Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е отбелязала значими подобрения. Причината за това е липсата на реформи. "Клиничните пътеки, които отдавна са остарели, продължават да бъдат спирачка за развитието на българското здравеопазване. Те водят до фалшива медицинска статистика и ненужни хоспитализации", подчерта той.
Една от позитивните новини за годината е напредъкът по проекта за изграждането на национална детска болница. Галев отбеляза, че реалното изграждане на болницата се очаква да започне през юни 2024 г., като теренът вече е разчистен. Въпреки това остава сериозен въпрос относно попълването на необходимия персонал, който трябва да надхвърли 1500 души. Той акцентира върху задълбочаващия се проблем с липсата на лекари и медицински сестри в страната.
Галев сподели оптимизма си относно бавното, но устойчиво подобрение в скрининговите програми. По време на тазгодишната кампания за ваксиниране срещу сезонния грип, търсенето на ваксини надвиши предлагането – факт, който Галев оцени като добър знак за нарастващото доверие на хората към ваксините, особено след скептицизма по време на пандемията от Covid-19.
На въпрос дали дигитализацията е намалила административната тежест, Галев посочи, че възприятията са различни. По-възрастните хора изпитват трудности с новите технологии, което ограничава достъпа им до предимствата на електронизацията. Въпреки това, той определи Националната здравна информационна система като значителен успех. Тази платформа позволява на пациентите да получават в реално време информация за всички прегледи и изследвания, като елиминира необходимостта от съхранение на хартиени документи. „Призовавам всички слушатели да изтеглят приложението и да се верифицират като пациенти“, апелира Галев, подчертавайки, че системата се развива и има потенциал да подобри профилактичните дейности.
Относно проблемите с лекарствата, Галев отбеляза, че те остават сериозно предизвикателство за сектора. Въпреки това, въвеждането на електронни рецепти за антибиотиците е значителна крачка напред.
Слушайте!
Семейството Тони и Надежда Йорданови от Мездра са собственици на млада винарна тип "шато" в близост до града. Любовта към виното е първият импулс на Тони Йорданов да прави вино и дълги години това занимание е само хоби, финансирано от другите дейности на семейството – зеленчукова ферма, хотел в гр. Мездра, създаване и управление на ВЕЦ. Днес..
Неделното евангелско четиво за Петата неделя от Великия пост на пръв поглед няма нищо общо с честваната на този ден светица — преподобна Мария Египетска. Вгледаме ли се обаче по-обстойно ще намерим един общ елемент. И в текста от св. евангелист Марк, и в житието на светицата са разкрити човешките слабости. Заедно с доц. Венцислав Каравълчев,..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg