Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Празнична Гърция с дъх на канела и цитруси

Онируполи, Драма
Снимка: Тур. агенция

Традиционно много българи избират да прекарат коледните и новогодишни празници в Гърция, а тя ги очаква с мирис на канела и цитруси.

Редакторът Наталия Маева разказва в "Нашият ден" как протичат празничните дни в южната ни съседка и какви обичаи спазват гърците на Рождество и Нова година.  

В Гърция семействата са големи, по празниците цари суматоха и топла атмосфера, по думите на Маева.

Православният храм има огромно значение в празничните дни. Хората се обличат официално и прекарват деня в църквата.

Коледарски песни огласят празника и в Гърция, където малките деца свирят на триъгълник и пеят "каланда".  За своите изпълнения те получават лакомства или дребни пари в знак на благодарност. Коледуването се повтаря три пъти – на Бъдни вечер, на 31 декември вечерта и в навечерието на Богоявление.

Сладките са задължителна част от празника и символизират сладостта на домашния уют. Най-вкусните гръцки коледни сладкиши са "меломакарона" (медени сладки), "курабиедес" (маслени бисквити, поръсени с пудра захар) и диплес.

Когато гърците посещават домовете на своите роднини или близки, те носят със себе си камък, който хвърлят на прага на домакините. Ако камъкът е голям, те пожелават: "Нека богатството на домакина бъде толкова тежко, колкото този камък." Ако е малък, казват: "Нека проблемите на домакина бъдат толкова малки, колкото този камък."

Точно в полунощ на Нова година домакинът разбива нар в стената и ако семената се пръснат из целия двор, семейството ще се радва на късмет.

В навечерието на Нова година гърците играят карти. Смята се, че така проверяват късмета си и който спечели играта, ще има щастлива година.

Вместо баница с късмети, през целия януари се реже Василопита с паричка. Който намери паричката, ще е най-големият късметлия през Новата година. Гръцката Василопита наподобява козунак и задължително е  сладка.  Легендата разказва, че Св. Василий тайно раздавал на бедните хлябове със скрити монети вътре, за да ги зарадва за празниците.

Най-близката дестинация, която ни пренася в приказния коледен свят, е "Онируполи" в Драма ("Град на сънищата"). Намира се само на 260 км от София и ще приема посетители до 6 януари. Тази година се навършват 21 години от началота на тази инциатива.

В дървените къщички, богато украсени с коледна украса, се предлагат вкусна храна, сувенири и подаръци. На сцената в парка всяка вечер местни изпълнители се грижат за доброто настроение.

Цялата картина е като оживяла коледна картичка – работилници  на Дядо Коледа, къщички на приказни герои, забързани джуджета, безброй лампички и лакомства. Това е Коледният град в Драма.

Една от най-посещаваните къщички е Пощата на Дядо Коледа. Тук всички деца, а и някои възрастни идват, за да напишат своите желания за подаръци.

Само на няколко метра от Пощата, седнал уютно до камината, Дядо Коледа чака да чуе лично какви подаръци искат децата.

Повече – чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лора Георгиева

Лора Георгиева: Институциите у нас или не си вършат работата, или я вършат по поръчка

Антикорупционният фонд ( АКФ) излезе с ново разследване , в което разкрива "скандални назначения на политически свързани лица в "Булгартрансгаз". Защо това в важно днес и от кои партии са политически свързаните лица, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Лора Георгиева , координатор правна програма на АКФ. "Разказът може да..

публикувано на 26.01.25 в 09:15
Предаване от с. Перущица

Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото

В това издание на "Благовестие" по повод 90-ата годишнина на радиото надникваме в отношението на Църквата и радиото в периода преди идването на комунистическия режим в България. Още от първите стъпки на радиото в България между него и БПЦ има симбиоза. Ще чуем как Църквата провежда своята духовно-нравствена просвета чрез микрофона на радио София...

публикувано на 26.01.25 в 09:10
Антон Митов, Дейвид Джордан и Росица Петкова

Антон Митов представя: Дейвид Джордан от BBC

В деня на честването на 90-годишнината на БНР, гост в студиото е Дейвид Джордан - директор "Редакционна политика и стандарти" в BBC и генерален секретар на PBI – Международната организация на обществените радио и телевизионни оператори. Каква е връзката между 90-годишнината на БНР и годишната конференция на Международната асоциация на обществените..

публикувано на 25.01.25 в 14:43
Гергана Дойчинова, Ана-Мария Кръстева и д-р Слава Янакиева

Радиото и религиозните общности в България

В деня, когато отбелязваме 90 години от създаването на БНР насочваме вниманието ви за възможностите на медиите да спомагат или да пречат на религиозните послания на различните религиозни общности в България. Правим го заедно с д-р Слава Янакиева преподавател в Нов български университет, тя е доктор в научна област "Социология, антропология и..

публикувано на 25.01.25 в 14:05

90 години Българско национално радио: празнично издание на програма "Христо Ботев"

Българското национално радио отбелязва своята 90-годишнина. По този повод е  празничното издание в ефира на програма "Христо Ботев". Включиха се колеги от програма "Христо Ботев", програма "Хоризонт", дирекция "Дигитални програми" и РРС. Водещи са Мария Мира Христова и Стойчо Стоев.  Ето какво сподели Димитрина Кюркчиева, водещ в предаването..

публикувано на 25.01.25 в 12:00