Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше музикални теми и песни от филми, свързани основно с европейското кино. Сред филмите, чиято музика бе интерпретирана от Мира и нейния джаз квартет (Мирослав Турийски, Веселин Веселинов Еко, Христо Йоцов, Николай Карагеоргиев) бяха "Криле на желанието” на Вим Вендерс; "Бразилия” на Тери Гилиъм; "Един мъж и една жена” на Клод Льолуш;
"Ново кино Парадизо” на Джузепе Торнаторе... Тази концертна програма прерасна в студиен албум, реализиран през 2016 година, който до днес се радва на голям успех и внимание от публиката. За да бъде създадена обложка за диска бе направена специална фото сесия от една от гранд дамите на българската фотография - Диляна Флорентин. Освен текстовете на песните, в които се превърнаха някои инструментални теми от филми, в обложката бяха публикувани запомнящи се и отличителни кинематографични фотоси, съпроводени с едно от основните послания на албума. То се съдържа в цитат от стих на Петер Хандке, рецитиран във филма на Вендерс "Криле на желанието": "И не е ли нашият живот под слънцето само един сън…".
Десет години след концертната програма Cinema , Мирослава Кацарова реши да се завърне към идеята да реализира нов музикален проект, отново само с филмова музика - Back to the Cinema. Идеята за съноподобната преходност на живота и красивото като основна естетическа категория е заложена и в новата концертна програма, която е изградена с още повече внимание към детайла, защото залага на нова, различна и по-фина звучност, дефинирана основно от присъствието на струнен квартет. Към тази ефирна и поетична музикална тъкан са прибавени нови песни като например "The way we were"от едноименния американски филм с Барбара Страйсънд и Робърт Редфорд или класиката на Хенри Манчини "Moon River"от "Закуска в Тифани" (1961 г.) по романа на Труман Капоти. А някои пиеси от старата програма са преработени в новата музикална посока, като непременно ще прозвучи любовната тема от "Ново кино Парадизо", написана от Мориконе с текст на български език, създаден специално за Мира Кацарова от българския поет и драматург Елин Рахнев. Ще бъдат изпълнени песни на френски език, като сред тях ще е и емблематичната Un homme et une femme от едноименния филм по музика на Франсис Ле..
Аранжиментите са направени отново от дългогодишния сценичен партньор на Мира Кацарова - пианистът Мирослав Турийски, който е и неизменна част от триото, което включва още Младен Димитров - барабани и Александър Леков, бас. И струнен квартет в състав: Ивелина Христова (цигулка), Диляна Давидова (цигулка), Мария Венкова (виола) и Антоанина Юрганджиева (виолончело).
Премиерите на Back to the Cinema- новата концертна програма на Мирослава Кацарова ще бъдат на 26 декември в Бибоп Кафе- Пловдив от 21 часа и на 28 декември от 20.30 часа в In The Mood в София.
Концертите се реализират с подкрепата на Министерство на културата.
Димитрина Кюркчиева покани Мирослава Кацарова да представи Back to the Cinema в "Артефир". Чуйте разговора в звуковия файл.
Софийската филхармония посреща изтъкнатия български кларинетист Росен Идеалов, който ще представи забележителния Концерт за кларинет и оркестър на Паул Хиндемит. Диригент на вечерта ще бъде Вилиана Вълчева, която допълва програмата с Трета симфония на Йоханес Брамс. Според Росен Идеалов в целия концертен репертоар за кларинет Концертът на Хиндемит..
Любимката на българската публика, Таря Турунен, и бившият ѝ колега от Nightwish , Марко Хиетала, пристигат в София за концерт в зала "Асикс Арена" на 4 април, а два дни по-рано – на 2 април, канят варненските си фенове в Двореца на културата и спорта. Слушайте!
Вървиш, не спираш, силуети на хора се движат около теб, но ти чуваш само неговия глас. Превзел те е. Говори ти за старата любов, която е като сън, несбъднат сън. Толкова пъти си го слушал, когато ти е било тежко, но и в мигове на щастие също, и знаеш, че ще ти помогне. Той просто те разбира – точно теб, непознатия, който живее със смисъла в думите му...
1 април Свири Оркестърът на Италианска Швейцария с диригент Давид Афхам. 3.00 часа – Роберт Шуман (1810-1856), Концерт за виолончело в ла минор, оп. 129. Солист: Трулс Мьорк (виолончело). 3.26 часа – Йохан Себастиан Бах (1685-1750), Сарабанда из Сюита за виолончело № 2 в ре минор, BWV.1008. Изпълнява Трулс Мьорк (виолончело). 3.31 часа – Лудвиг ван..
От 29 септември до 6 октомври 2024 година Лвов туптя под ритъма на Международния фестивал "Контрасти". Темата на юбилейното издание беше "Ретроспекция", разглеждайки духът на времето от идеята за създаването на фестивала през 1994 и съвременния му вид. В последните две издания на фестивала разговарям с Дзвенислава Сафиан – музиколог, магистър в..
В рубриката "Културен код" на предаването Terra Култура гостува маестро Константин Илиевски – главен диригент на Симфоничния оркестър на Българското..
Вървиш, не спираш, силуети на хора се движат около теб, но ти чуваш само неговия глас. Превзел те е. Говори ти за старата любов, която е като сън,..
През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg