Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радослав Бимбалов: В България няма политическа криза, а заложническа

| обновено на 26.12.24 в 13:24
Снимка: Савина Спасова

Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа глобалните и националните процеси през годината, споделяйки своите наблюдения и размисли за обществото, политиката и културата.

Говорейки за романа си "Ти, подобие мое", Бимбалов сподели: "Романът беше приет топло от читателите, което ме учуди, защото тематиката, която съм подхванал, е доста трудна за преглъщане. Това е антиутопичен поглед към настоящето, който не е лесен за осмисляне. Някои от проблемите, които засягам, са болезнени и некомфортни, но явно са важни за хората."

Размишлявайки за глобалните събития, той се спря на Олимпиадата, която, според него, е илюстрирала загубата на състрадание в обществото. "Едно от събитията тази година показа драстично липсата на емпатия, на разбиране към останалите. Олимпиадата, събитие, което беше създадено с цел да ни обединява, всъщност ни разедини. Това е тъжно и показателно за състоянието на човечеството."

Бимбалов изрази и своите притеснения за политическата ситуация в България: "В България няма политическа криза, има заложническа криза. Ние и политическите партии сме заложници на интересите на няколко групировки. И това са престъпни групировки, няма какво да ги завоалираме зад други определения. Те доминират обществения и политически живот и диктуват правилата."

Той направи и прогноза за ролята на президента Румен Радев в бъдещето на страната: "Президентът Радев съвсем скоро ще запълни едно голямо опразнено пространство. Хората, които търсят отново своя спасител на бял кон, ще го видят в тази роля. Това е начинът, по който нашето общество често действа – с надежда за чудо."

Разглеждайки протестите от минали години, Бимбалов направи паралел между събитията през 2013 и 2020 г.: "През 2013 г. се появи една огромна енергия срещу корупционните модели, която беше свързана с желанието на Пеевски да овладее службите. Тогава тази енергия беше разбита по различни начини. Това са методи, които задкулисието много добре владее и които са наследени от службите.“ Той добави: „През 2020 г. видяхме подобна енергия, акумулирана срещу статуквото и корупцията. Тогава Борисов не смееше да отиде на работа дълго време, защото под прозорците му вреше и кипеше. Но тази енергия отново беше разбита."

Коментирайки последните събития, той спомена скандалите около Народния театър, визирайки силно дискутирания избор на ПР, като символ на това разделение: "Дори случващото се в Народния театър, което изглежда много встрани от всичко, беше последният удар на ножа върху нашето малко общество на хора, желаещи някаква модерна промяна. Тогава ни разделиха окончателно."

С думите си Радослав Бимбалов очерта картината на една година, изпълнена с разделения, но и с възможности за преосмисляне. "Един мислещ човек не би могъл да каже, че е краен либерал или краен консерватор, защото това е нелепо. А в момента се опитват да ни направят точно това – да ни вкарат в крайности. Въпросът е доколко ще се оставим да бъдем манипулирани.“

Слушайте! 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тони Маринова: Новата година и посланията на слънчевите деца

Поглеждаме към новата 2025-а година с календара "Слънчеви лица. Едно послание за добрина" и Тони Маринова, председател на сдружение "Синдром на Даун – България”. "Щом четете тези редове, значи календарът ни с душа вече ви е повикал. Сърцето ви е чуло неговия зов и посланието ни за добрина е готово да разпръсква светлина", пише Маринова на сайта..

публикувано на 26.12.24 в 11:06

Юбилейна година: Витоша празнува 90 години като природен парк

Тази година се отбелязва 90-годишният юбилей от обявяването на Витоша за първия природен парк в България и на Балканите. По този повод Регионалният исторически музей – София откри специална изложба, посветена на Витоша, която може да бъде разгледана до края на януари 2025 г. в зала "Инфо център". Изложбата включва архивни фотографии, документиращи..

обновено на 26.12.24 в 10:46

Каква беше отиващата си 2024 година за Балканите?

Балканите в края на 2024 година продължават да стоят на кръстопът. Въпросът за бъдещето на региона остава неясен, като мнозина се питат дали ще успеят да преодолеят тези вътрешни и външни напрежения. В Сърбия продължава серията от студентски протести, които са насочени както срещу властите, така и срещу управлението на президента..

публикувано на 26.12.24 в 10:35

"Трима мъже за Вилма" – Коледен роман с писма вместо шоколадови изненади

В разговора с издателя Пламен Тотев от издателство "Изида" научаваме за романа "Трима мъже за Вилма" на норвежката писателка Гюдрюн Скретинг. Тази книга е идеалното допълнение към коледно-новогодишните празници – история, която комбинира хумор, дълбоки чувства и изненадващи обрати. Гюдрюн Скретинг открива таланта си за забавно и увлекателно..

обновено на 26.12.24 в 09:35

Рожденият ден на Сина Божий

"Слава във висините Богу, на земята мир, между човеците благоволение". Това ангелско славословие огласило Рождественската нощ, като че ли най-добре разкрива същността на Христовото явяване в света. Няма нищо по-светло на небето от това да се слави Бог за всичките му благодеяния към човешкия род. Нима има нещо по-желано от мира на земята, който..

публикувано на 25.12.24 в 12:48