Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радослав Бимбалов: В България няма политическа криза, а заложническа

| обновено на 26.12.24 в 13:24
Снимка: Савина Спасова

Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа глобалните и националните процеси през годината, споделяйки своите наблюдения и размисли за обществото, политиката и културата.

Говорейки за романа си "Ти, подобие мое", Бимбалов сподели: "Романът беше приет топло от читателите, което ме учуди, защото тематиката, която съм подхванал, е доста трудна за преглъщане. Това е антиутопичен поглед към настоящето, който не е лесен за осмисляне. Някои от проблемите, които засягам, са болезнени и некомфортни, но явно са важни за хората."

Размишлявайки за глобалните събития, той се спря на Олимпиадата, която, според него, е илюстрирала загубата на състрадание в обществото. "Едно от събитията тази година показа драстично липсата на емпатия, на разбиране към останалите. Олимпиадата, събитие, което беше създадено с цел да ни обединява, всъщност ни разедини. Това е тъжно и показателно за състоянието на човечеството."

Бимбалов изрази и своите притеснения за политическата ситуация в България: "В България няма политическа криза, има заложническа криза. Ние и политическите партии сме заложници на интересите на няколко групировки. И това са престъпни групировки, няма какво да ги завоалираме зад други определения. Те доминират обществения и политически живот и диктуват правилата."

Той направи и прогноза за ролята на президента Румен Радев в бъдещето на страната: "Президентът Радев съвсем скоро ще запълни едно голямо опразнено пространство. Хората, които търсят отново своя спасител на бял кон, ще го видят в тази роля. Това е начинът, по който нашето общество често действа – с надежда за чудо."

Разглеждайки протестите от минали години, Бимбалов направи паралел между събитията през 2013 и 2020 г.: "През 2013 г. се появи една огромна енергия срещу корупционните модели, която беше свързана с желанието на Пеевски да овладее службите. Тогава тази енергия беше разбита по различни начини. Това са методи, които задкулисието много добре владее и които са наследени от службите.“ Той добави: „През 2020 г. видяхме подобна енергия, акумулирана срещу статуквото и корупцията. Тогава Борисов не смееше да отиде на работа дълго време, защото под прозорците му вреше и кипеше. Но тази енергия отново беше разбита."

Коментирайки последните събития, той спомена скандалите около Народния театър, визирайки силно дискутирания избор на ПР, като символ на това разделение: "Дори случващото се в Народния театър, което изглежда много встрани от всичко, беше последният удар на ножа върху нашето малко общество на хора, желаещи някаква модерна промяна. Тогава ни разделиха окончателно."

С думите си Радослав Бимбалов очерта картината на една година, изпълнена с разделения, но и с възможности за преосмисляне. "Един мислещ човек не би могъл да каже, че е краен либерал или краен консерватор, защото това е нелепо. А в момента се опитват да ни направят точно това – да ни вкарат в крайности. Въпросът е доколко ще се оставим да бъдем манипулирани.“

Слушайте! 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Мира Христова и Милена Милева-Дрончева (вдясно)

Милена Милева-Дрончева: За малкото училище и малкото дете с любов

Директорката на 98-о начално училище "Св. Св. Кирил и Методий" в София – Милена Милева-Дрончева, с радост гостува в ефира на "Семейно радио", за да представи голямото и щастливо семейство на единственото общинско начално училище в София. Основано през далечната 1885 година, школото преминава изпитанията на вековете, за да привлича днес деца..

публикувано на 19.05.25 в 18:02

За птичките божии

Опазването на околната ни природа винаги е било сред интересите на водещите на "И рибар съм, и ловец съм" и то не само защото ловците и риболовците са призвани, а и задължени, да работят в тази посока.  Както повечето от тях, Росен Мирчев и Асен Масларски го правят с душа и сърце.  Те с удоволствие гостуваха на Спасителния център за диви животни..

публикувано на 19.05.25 в 16:25
Деян, Луиза, Цветана Сапова и Карина

Тийнейджърът в мен: Цветана Сапова

Наш гост е един млад човек, който спокойно можем да наречем инфлуенсър. Тя работи  като водеща в БГ Радио. В профила си в социалните мрежи не се притеснява да споделя за личните си проблеми с хранителните разстройства, като превръща споделеното в мисия да помага и да дава кураж на други тийнейджъри, които не знаят къде да потърсят помощ. Тя знае, че..

публикувано на 19.05.25 в 12:39

Централната минерална баня в София ще заработи като градски термален център

На 13 май Централната минерална баня в София навърши 112 години. Сградата, която е построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов, функционира в продължение на 73 години като баня, след което през 1986 година е затворена поради амортизация. Чак през 2015 година част от Централната минерална баня е реставрирана и открита като..

публикувано на 19.05.25 в 11:10

Ина Вълканова: Почвите в индустриалните паркове не са мъртви

В поредицата "Говорят зелените новатори на България" Ина Вълканова от организацията "Градоскоп" разказва за иновативната инициатива "РЕГЕНЕРАЦИЯ", чиято цел е възстановяването на нарушеното биоразнообразие в индустриалните зони и създаването на по-здравословна, устойчива среда за живот, работа и бизнес. Зелените новатори на България:..

обновено на 19.05.25 в 10:42