Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Плетените играчки се търсят от млади и стари

Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса и други изделия. "През годините много пъти започвах с различни ръкоделия, бродиране, рисуване, отказвах се, но още като завърших училище, не ми достигаха парите се при сетих за своя талант, а именно умението да плета. Така в интернет открих информация за амигуруми", сподели в предаването "Следобед за любопитните" Наталия Стефанова.

Плетенето на амигуруми е едно прекрасно занимание, на което могат да се насладят както начинаещите в плетенето на една кука, така и тези, които не плетат често, но имат желание да сътворят нещо очарователно за коледен подарък, за изненада за рожден ден или просто за разтоварване през лятната ваканция. Амигуруми буквално означава „плетена кукла с пълнеж” (от японските думи "ami" – плетена и "nuigurumi" – кукла с пълнеж. Въпреки, че най-често амигуруми се плетат на една кука, те могат да бъдат изработени и на две куки (с помощта на 5 игли, обръч и т.н.).

"Заедно с майка ми започнах отначало да плета по снимка. Започнах още на 19 години, а вече съм на 27. Самото плетене успокоява и те учи на търпение, тъй като не всичко става от първия път. В началото плетях с памук, но сега вече плета само с плюшена прежда и с нея се плете малко по-бързо. Една средна играчка, около 30 см се плете за около ден", разказа Наталия Стефанова. Тя вече има последователи и през годините търсенето нараства. В момента Наталия работи заедно с две свои колежки Юлия и Ники.

Удовлетворение и гордост изпитва Наталия Стефанова от работата и заниманието си. От два месеца тя обучава и млади хора в това умение. Плетенето помага много за развитието и на фината моторика в човешкото развитие.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Валентин Георгиев

В обществото ни битува убеждението, че българите са известни като добри математици. То се подхранва от успехите на нашите момчета и момичета в различните олимпиади по дисциплините, свързани с математиката. По принцип математическите наклонности се проявяват още в началото на обучението, а често е и като влюбване от пръв поглед. При Валентин..

публикувано на 28.07.25 в 17:05

Ко Паньи – селото на кокили

В тайландското село Ко Паньи от провинция Панг Нга живеят около 360 семейства. Никой не се шокира от факта, че предците им произхождат от две мюсюлмански фамилии, пристигнали чак от индонезийския остров Ява. Но че абсолютно всички постройки са наколни, вече е повод за учудване. Населението от 1600 души доскоро се е препитавало само с риболов,..

публикувано на 25.07.25 в 16:15

"Професия Човек" – деца рисуват портрети на социалните работници, които се грижат за тях

"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35