Името Стефан означава "венец", но Стефан Мавродиев твърди, че не обича венците – трънени или лаврови.
Актьорът, режисьор и поет празнува своя имен ден в"„Артефир", за да представи мемоарната си книга "Стефан Мавродиев. Играещият човек", създадена в съавторство с Огнян Панов.
"Аз говоря не за Стефан Мавродиев, а за всеки човек. Връзката между хората става чрез игра", казва актьорът, за когото изкуството е възпитателно средство и начин на общуване.
На сцената човек има възможността да изрази себе си, да внуши своето отношение към най-важните житейски въпроси, по думите на Мавродиев.
Това, което се е случвало преди, се случва и сега, но хората не са готови за тази повторяемост, смята актьорът.
В своята мемоарна книга Мавродиев говори за българския театър, за българското кино, за българските актьори, режисьори, художници, композитори и за живота в изкуството.
"Исках да разкажа за времето, за хората, които срещнах, за средата, която ме понесе и която оформи моето мислене. Разказвам за времето – с всичките му компоненти", споделя той.
Цели времена изчезват, заменени от нови времена, а по пътя човек преживява загуби. Мавродиев си спомня за своите учители Методи Андонов, проф. Стефан Сърчаджиев, за годините във ВИТИЗ, където се формират големите таланти на българските кино и театър – Стефан Данаилов, Катя Паскалева, Милен Пенев.
"Театърът е общ, жив организъм и там няма място за грубости между хората – на сцената няма как да стане. Всичко се вижда на сцената", казва Мавродиев.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Най-старият музей в югозападна България - Археологическият музей в Сандански, е домакин на предаването "Семейно радио" в края на април.Изнесеното студио е над основите на раннохристиянска базилика от V в. – базиликата на епископ Йоан. В съседните зали на втория етаж са изложени експонати от праисторията и античността. Музеят притежава ценна..
Режисьорският дебют на Боян Крачолов на Голяма сцена в Народения театър вдигна публиката на крака три поредни вечери. Причината са изумителните постановъчни решения, силното актьорско присъствие и усещането, че зад всяка дума на Том Стопард се крие въпрос, на който никой от нас все още няма ясен отговор, в премиерния спектакъл "Розенкранц и..
По повод Световния ден на изкуствата българският автор Александър Ал. Хаджихристов беше удостоен с почетна награда в Истанбул. Турската Асоциация за изкуство и литература "Санатаевет" ("Да на изкуството"), която подпомага хора на изкуството, е присъдила отличието за книгата с поезия на Александър Ал. Хаджихристов "Писалката на Господ", преведена и..
Ето какво пише в поканата за изложбата "Емил Стойчев. Срещи" авторът Иво Милев: "Причината за тази изложба са срещите ми с Емил Стойчев в един дълъг период от време през 2024 и 2025 г. Поводът беше организирането на неговата юбилейна изложба "Въображението е моята кръвна система" в СГХГ. …Срещите ни, обсъжданията на предстоящата изложба минаха през..
Това е заглавието на предговора от Боряна Владимирова на "Литературни анкети – 13 поети от 90-те", които тя е направила. След "Сеч и меланхолия", както се нарича анкетата с Ани Илков, "Въглени и звезди" – с Едвин Сугарев, последва сборник с анкети с 18 поети от 80-те. Тази, последна засега книга от поредицата "Литературни анкети – 13 поети от 90-те"..
По повод Световния ден на изкуствата българският автор Александър Ал. Хаджихристов беше удостоен с почетна награда в Истанбул. Турската Асоциация за..
Къде в общуването между политиците и гражданите можем да поставим израза "Да разлаем балъците", кога властимащите използват такава стратегия към..
Това е заглавието на предговора от Боряна Владимирова на "Литературни анкети – 13 поети от 90-те", които тя е направила. След "Сеч и меланхолия", както се..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg