Името Стефан означава "венец", но Стефан Мавродиев твърди, че не обича венците – трънени или лаврови.
Актьорът, режисьор и поет празнува своя имен ден в"„Артефир", за да представи мемоарната си книга "Стефан Мавродиев. Играещият човек", създадена в съавторство с Огнян Панов.
"Аз говоря не за Стефан Мавродиев, а за всеки човек. Връзката между хората става чрез игра", казва актьорът, за когото изкуството е възпитателно средство и начин на общуване.
На сцената човек има възможността да изрази себе си, да внуши своето отношение към най-важните житейски въпроси, по думите на Мавродиев.
Това, което се е случвало преди, се случва и сега, но хората не са готови за тази повторяемост, смята актьорът.
В своята мемоарна книга Мавродиев говори за българския театър, за българското кино, за българските актьори, режисьори, художници, композитори и за живота в изкуството.
"Исках да разкажа за времето, за хората, които срещнах, за средата, която ме понесе и която оформи моето мислене. Разказвам за времето – с всичките му компоненти", споделя той.
Цели времена изчезват, заменени от нови времена, а по пътя човек преживява загуби. Мавродиев си спомня за своите учители Методи Андонов, проф. Стефан Сърчаджиев, за годините във ВИТИЗ, където се формират големите таланти на българските кино и театър – Стефан Данаилов, Катя Паскалева, Милен Пенев.
"Театърът е общ, жив организъм и там няма място за грубости между хората – на сцената няма как да стане. Всичко се вижда на сцената", казва Мавродиев.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
За поредна година София посреща най-доброто от италианското планинарско кино. Очакват ни три филмови вечери – 11, 12 и 13 февруари – с традиционната кинопанорама "Истории от планината", всеки ден от 19:00 часа в Дом на киното. Селекцията включва 12 италиански филма – едни от най-добрите съвременни заглавия в жанра на приключенското и..
Това е първият от серия броеве на предаването, посветени на полската литература. Пилотното издание на рубриката "На фокус: Полша" разказва за литературоведката и преводачка Ванда Смоховска. Литературоведката и преводачка професор Ванда Смоховска-Петрова (1919-2011) – полякинята, емигрирала в България по време на Втората световна война, която посвещава..
"Аз съм тук" е проект за достъп до изкуство на възрастни хора, който отбелязва една година от съществуването си с усещане за смисъл и битка за държавна подкрепа. В рамките на проекта хора на възраст над 60 години получават възможност за курсове по латино, бални и народни танци, както и часове по оздравителна гимнастика. Първоначалното финансиране идва..
"В памет" е изложбата, посветена на кинорежисьора Николай Волев, и включва негови картини и фотографии. Ще бъде открита на 11 февруари от 17.30 часа във фоайето на Театър "Сълза и смях" . В изложбата, освен картини и фотографии на Николай Волев, публиката може да види картини на Влади Въргала, Петя Миладинова, Силвия Генова, Петър Георгиев-Рей, Ники..
Ropotamo CO е музикален колектив със седалище в София, който включва местни и международни музиканти, страстни аматьори и професионалисти в изследването на звука. Занимават се с експериментална музика. Симоне Чивитило от групата, казва, че тя често е вдъхновена от филмова музика и е подходящо да се слушат на път. Всеки в групата си мени..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg