В съботната вечер ще си припомним гласовете на Карло Бергонци и Рената Тебалди.
La divina Renata я наричаха милионите фенове по света заради уникалните вокални качества – рядко срещано по сила и красота лирико-драматично сопрано. Безукорна техника, която ѝ помага с лекота да преодолява най-виртуозните епизоди, гъвкавост, фантастични отблясъци, мекота и нежност… С една дума: глас-чудо! Тосканини пръв подава ръка на бъдещата оперна дива и тя уверено изкачва стъпалата до трона в театрите на Милано, Рим, Неапол, Венеция, Лондон… С най-силните ѝ роли в опери на Верди и Пучини.
Рената Тебалди е родена на 1 февруари 1922 в Пезаро. Две години по-късно, на 12 юли във Видаленце, недалеч от Парма на бял свят се появява Карло Бергонци. Медиите изобилстват със суперлативи по време на 40-годишната кариера на великия тенор. С подобно сценично дълголетие не могат да се похвалят съперниците му Франко Корели, Марио дел Монако или пък Джузепе ди Стефано. Рецептата на Бергонци ли? Ето я: "Мнозина таланти изгарят бързо, защото запалват свещта и от двата края. Това унищожава собствените им вокални качества. Винаги съветвам: имайте търпение! Изберете точния момент и подходящ репертоар. Това гарантира дълголетие в професията."
А Густаво Марчези – биографът на певеца припомня: "Майсторството на Бергонци се откроява с пълна сила в съвършено естественото моделиране на вокалната линия. В умението да откроява детайла. С искреност и безпогрешен музикален усет да открива опорните точки в извайването на образа."
В средата на 60-те години и Тебалди, и Бергонци са на върха на славата. Това е времето, когато в дискографските колекции на меломаните се появява ценен запис: "Дон Карлос" на Верди. Маестро Дьорд Шолти е събрал в студиото на Decca наистина най-доброто, което предлагат световните оперни сцени: Елизабет Валоа е Рената Тебалди, Дон Карлос – Карло Бергонци, Филип Втори – Николай Гяуров, Родриго, маркиз Поза – Дитрих Фишер-Дискау, принцеса Еболи – Грейс Бъмбри, Великият Инквизитор – Марти Талвела, хора и оркестъра на Ковънт Гардън ръководени от сър Дьорд Шолти.
За наша гордост Николай Гяуров феноменално се преобразява като Филип Втори. Ролята на живота му я нарича Розалия Бикс, защото където и да се появи той, дирята е неизлечима! С нея отмерват всичко последвало… Дебютът на Гяуров в ролята на испанския монарх е в Софийската опера през 1960. Три години по-късно триумфира във Виенската държавна опера, а в края на същата 1963 – и в Ла Скала.
"Какъв глас, каква музикалност, каква актьорска дарба и най-сетне – каква величествена осанка! Могъщ бас, който навлиза в партията на Филип с големите достойнства на кантилената, обагрена в нюансите на страданието…", отбелязват в австрийския печат.
И още от Viener Zeitung: "Никога самотата на Филип не е представяна така покъртително! С този Филип Николай Гяуров остава велик певец, дарил ни с невероятната хубост на големия си басов глас…"
На 14 май 1885 е роден знаменитият майстор на диригентската палка. Повече от 60 години бе властелин на пулта. Държеше в магнетичен транс публиката в огромни зали, при това без каквито и да било сценични трикове. Онези, които са имали шанс да го слушат на живо разказват легенди за мъжа с огромен (почти двуметров) ръст, гъсти коси и трескав поглед на..
Днес (15 май) от 19 часа в Конферентен център "Възраждане" хор "Нуша" с диригент Нели Андреева ще представи концерт-премиерата на проекта "Из ръкописите на Стефка Кушлева: Първи интерпретации за хор". "В самото събитието ще има четири хора: младежкият хор към "Нуша" с диригент Калина Андреева, като това ще е първа нейна изява като диригент, ще..
След незабравимите концерти на Ревърънд Бийт Ман, Кинг Аутоматик, The Monsters и Дилейни Дейвидсън през последните няколко години, серията "Аларма Пънк Джаз" ще има удоволсtвието да ви срещне с още един не по-малко даровит и заслужил артист от кръга на най-сериозния рокендрол-траш-блус лейбъл в Европа – Voodoo Rhythm Records (Берн, Швейцария)...
16 май Свири оркестър "Скола канторум Базилиенсис" с диригент Вацлав Лукс. 3.00 часа – Балтазаре Галупи (1706-1785), Концерт № 4 в до минор. 3.13 часа – Антонио Вивалди (1678-1741), Nisi Dominum в сол минор, RV 608. Солист Флавио Фери-Бенедети (контратенор). 3.34 часа – Георг Фридрих Хендел (1685-1759), Йохан Георг Пизендел (аранжимент), Сюита из..
Концертна програма “Мирослава и Мирослав” само глас и пиано, с подзаглавие Both Sides Now ("Двете страни сега"), има на 17 май, събота, в столичния In The Mood Jazz Club . За ценителите на смислената и фина музика, производна на джаза, имената на Мирослава Кацарова и Мирослав Турийски в нея са красноречиви. През 2015 година те изпълниха за първи..
Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е..
Село Долни Луковит се намира в община Искър, област Плевен и в него живеят около 1700 човека. На около един километър от селото е съществувало римско селище..
Вчера в зала "Райко Алексиев", СБХ пред многобройна публика беше открита изложбата на големия скулптор Павел Койчев – "Мъжки, женски, среден род,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg