Какви политики бяха следвани в сферата на културата през изминалата година, в каква посока бяха насочени бюджетните програми и с каква мисъл трябва да се твори в изкуствата?
Равносметка за дейността на Министерството на културата през 2024 в "Артефир" прави зам.-министърът на културата Илко Ганев.
Ганев е от хората, които вярват, че една от основните функции на културата е възпитателна: "Културата би следвало не само да възпитава, а да "достъпва" до повече хора и места. Достъпът е едно от основните условия, за които следва да се работи, спрямо даденостите, особеностите, бюджетите, екипите, с които всички структури в сферата работят", казва зам.-министърът.
На фокус в дейността на Министерството през 2024 година са били националните училища по изкуства – 23 на брой, част от които приемат деца още в предучилищна възраст.
Интересът към изкуствата, по думите на Ганев, е добре да бъде провокиран у децата по естествен начин чрез сценичните изяви и това, което се показва в културните институти и пространства в страната.
"Най-голямата отговорност в културния сектор е да влагаш сърцето и душата си в тази неравностойна битка", заявява гостът.
Сценичните изкуства – театри, музикални и сценични институти, опери, балети, които функционират под шапката на Министерството на културата, получават най-голям дял от бюджетните средства, но и връщат най-много пари в държавния бюджет, пояснява Ганев.
"Инвестицията в сценичните изкуства даде своя резултат", обобщава зам.-министърът.
Министерството е насочило средства и усилия за обновяване и техническо оборудване на народните читалища и библиотеки в България. Заедно с библиотеките е проведена целева програма за повишаване на медийната грамотност, изтъква Ганев.
Нови политики са проведени и в полза на нематериалното културно наследство.
Имало е забавяне в процедурите, трудности в нормативния ред, недоволство сред творците, но НФК е финансирал около 900 проекта за 18 млн. лв., подчертава зам.-министърът.
Ганев съобщава, че в края на януари 2025 година ще бъде изготвен анализ доколко инвестираните средства по различни програми са достигнали до публиките като резултат от проведените политики.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA – художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..
Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...
Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg