Подлезът до автогарата в Габрово вече няколко месеца е ново артистично пространство и габровци го наричат "Подлезът на изкуството". Причина за това е футуристичната триизмерна инсталация на Невена Екимова, която е изработена от осем хиляди различни по размер бракувани метални кутии, дарени за проекта от фабрика в град Попово. Повторното използването на материали е характерно за работата на младата художничка, която развива в своите творби идеята за опазване на природата и устойчивостта в изкуството.
Инсталацията носи името "Инфундибулум" (фуния на латински) и е вдъхновена от измисления от сатирика Кърт Вонегът феномен хроно-синкластичен инфундибулум. Това са произволно появяващи се места във Вселената, които изкривяват време-пространството и където всички видове истина съществуват в хармония.
Невена Екимова е създателка и на Огледалната и Детската зала в Музея на хумора и сатирата в Габрово и участва с творбите си в редица международни изложби.
Инсталацията в подлеза до габровската автогарата е част от Микрофестивалът, организиран от платформата за авторски проекти "Улавяме творчеството"/Capturing Creativity, създаден по идея на визуалния артист Росина Пенчева и художничката Невена Екимова.
Ето какво споделят организаторите за преобразяването на градското пространство в арт инсталация и тазгодишното издание на Микрофестивала в Габрово:
"Щастливи сме, че и тази година успяхме да усмихнем и да очароваме габровци и гостите на града с второто издание на Микрофестивала. Работихме с голям екип от местни таланти и доброволци, за да зарадваме цялата общност тук и да покажем, че и дори в неочаквани обществени пространства могат да се случат фантастични проекти. Ще следим за състоянието на артинсталацията и ще я поддържаме все така блестяща. Опазването ѝ за месеци напред обаче зависи от всички нас, които ежедневно преминаваме през подлеза."
В редакция "Хумор и сатира" посрещаме всяка следваща година с надежда за нещо по-добро и тази година отново не изневерихме на привичката си. Но надеждата си е надежда, а предаванията са по график и в неделя веднага след новините в 18 часа ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по..
Преди близо 15 години Институтът за съвременно изкуство в София започна своята поредица от коледни изложби по идея на Яра Бубнова. От самото начало те се организират под мотото "Музейни сувенири от несъществуващия музей за съвременно изкуство в България" – и то продължава да е все така валидно и досега. Макар всяка година концепцията, кураторите..
Краят на една година и началото на следващата обикновено е повод за припомняне на по-важното, случило се през нея, и очакванията за новата. Каква беше изминалата 2024 в областта на визуалните изкуства? Кои изложби ще останат в паметта на зрителите и на специалистите? Има ли нови тенденции в работата на българските художници и в политиката..
В първите дни на Новата 2025 година можем да останем още малко в атмосферата на отминаващите празници със специалното коледно издание на спектакъла "Да оцелееш по Коледа". Представлението е stand up комедийно шоу на актрисата Здрава Каменова, с участието на Павел Терзийски. "Събрах няколко истории, повечето истински, около суетенето с подаръци,..
Радина Димитрова е синолог, преводач на китайска литература, професор по китайски език и китайско-испански превод от Автономния национален университет на Мексико. Живее в Мексико сити. Превежда предимно поезия от класически и съвременен китайски на испански, от испански на български. Сред авторите, които е превела, са Бей Дао, Бай Дзюи, Лан Лан, Ян..
Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как..
На 2 януари, рождената дата на писателя Айзък Азимов, отбелязваме Деня на научната фантастика . За завръщането на жанра в настоящето и бъдещето, за..
Изпратихме вероятно най-успешната година за българската литература. Съвременните български писатели живеят сред богатство от жанрове, стилове и езици, а..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg