Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван.
"Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният дух се усеща навсякъде," споделя Лекова. Ереван е красиво украсен и носи празничен уют, който се простира отвъд новогодишните чествания. "Въпреки че през деня градът напомня за своето социалистическо минало, вечерта той се преобразява в истинска приказка," добавя тя.
Милена Лекова разказва и за посещението си в манастира, посветен на свети Григорий Просветител – първия, който въвежда православната християнска вяра в Армения. Манастирът се намира на около 40 километра от Ереван и е важна дестинация за местните хора по време на празничния период. "Храмът е изключително красив, а почти всички от околностите и селата около Ереван го посещават тези дни," споделя тя.
Интересен аспект на арменските празнични традиции е тяхната съсредоточеност върху семейството и близките. Лекова отбелязва, че местните жители нямат типични ритуали като украсяването на елхи, познати в други страни. Вместо това, основният акцент е върху посещенията при роднини и съвместното празнуване. Традиционните ястия заемат централно място в тези събирания. Едно от тях, което водещата е опитала, е "Ахаш" – супа, приготвяна предимно от говежди кости.
Празничната атмосфера в Ереван е уникална комбинация от история, религия и семейни традиции, които правят януари специален за арменците и техните гости.
Слушайте!На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Коулман Мелет (27 май 1974 – 12 февруари 2009) е американски джаз китарист и вокалист, който загива трагично в самолетна катастрофа на 12 февруари 2009..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg