Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Боян Ботйов: За родовата памет и завета на Христо Ботев

Боян Ботйов
Снимка: БГНЕС

На 6 януари отбелязваме рождението на Христо Ботев, патрон на програма "Христо Ботев" на БНР.

Гостът в "Нашият ден" е потомък на поета революционер – Боян Ботйов, правнук на генерал-лейтенант Кирил Ботев, който е един от тримата братя на възрожденския поет, публицист и революционер.

Генерал-лейтенант Кирил Ботев е част от четата на своя брат Христо в пролетта на 1876 година. Участник е в Сръбско-българската война и в Балканските войни, като през 1913 година става зам.-министър на войната.

Боян Ботйов посвещава живота си на съхранението на родовата памет и делото на българските възрожденци. По думите му това не е тежест, но е дълг, с който е израснал.

В ефира на предаването Ботйов разказва интересни моменти от детството на Христо Ботев в Калофер, където е бил главатар на децата, играел е край река Тунджа и е правил пакости.

Семейството на Боян Ботйов пази писма от братята на Ботев. Най-ценните реликви, разбира се, се съхраняват в Национален музей "Христо Ботев" в Калофер. Там са джобният часовник на поета и печатарската преса, която е използвал.

Личното тефтерче на Ботев се съхранява в трезор на БНБ, но фондация "Христо Ботйов" го е преиздавала. Боян Ботйов разказва повече за дейността на фондацията, свързана с откриване на паметници, издаване на Ботевото творчество в автентичен вид, организиране на срещи с ученици, за да бъдат запознати децата с личността на Ботев отвъд учебната програма.

Всички трябва да се гордеем, че сме потомци на такъв човек, смята Ботйов.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Берлин, Берлин" е в Пловдив

Спасението, което театърът предлага, често е пречистващ смях. Точно както е в премиерния за Пловдивския драматичен театър "Н.О. Масалитинов" спектакъл "Берлин, Берлин". Той ще се играе на 9 и 10 май . Ако комедията е трагедия, погледната от дистанцията на времето, то в пиесата на Жералд Сиблерас и Патрик Одекьор през много смях се разказва..

публикувано на 08.05.25 в 17:09
Антон Баев – директор на  Международния фестивал на поезията

В Пловдив се провежда Международният фестивал на поезията "Орфей"

В Пловдив се провежда Международният фестивал на поезията "Орфей". Поети от Хърватия, Чехия, Словакия, Естония, Турция, Босна и Херцеговина, Дания, Грузия и България четат на роден език и в превод на български в двете фестивални вечери.  По време на откриващата вечер ще бъде връчена голямата награда "Орфей" – за изключителен принос към поезията,..

обновено на 08.05.25 в 15:10

Библиотеките днес – памет на нацията, хранилище на книжовното наследство, социално място

Преди 11 май, когато Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" (НБКМ) чества своя патронен празник, а библиотекарите в България празнуват професионален празник, в "Артефир" гостува директорката на НБКМ и председател на Българската библиотечно-информационна асоциация (ББИА)  доц. д-р Калина Иванова. Доц. Иванова използва част от..

публикувано на 08.05.25 в 13:45
Мона Чобан

Гостоприемството, вдъхновението и родопските чудеса на писателката Мона Чобан

В "Нашият ден" разговаряме с Мона Чобан , писателка, и собственик на къща за гости в село Змиево в Родопите. Тя е автор на книгите "Сексът не е повод за запознанство", "Доста" и "Париж 18", живяла е в Париж и Москва, а днес намира вдъхновение сред българската природа.  Какво сподели Чобан за писането, гостоприемството, родопските легенди, живота..

публикувано на 08.05.25 в 13:05
Флейтистката София Василева-Мартинова и Стоян Мартинов на пианото

Камерен концерт флейта и пиано, японска калиграфия и хайку стихове в Трявна и Копривщица

"Нежна серенада" е камерен концерт флейта (София Василева-Мартинова) и пиано (Стоян Мартинов), японска калиграфия и суми-е на живо и хайку стихове(Венелина Петкова). В програмата са включени съвременни японски композитори (Юко Уебаяши Такацугу Мурамацу) и аранжименти на традиционни японски пиеси. Проектът ще бъде представен в Трявна и Копривщица...

публикувано на 08.05.25 в 12:45