Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предстои втори сезон на подкаст за българските художници

Бояна Стоилова и Диана Трифонова са създателки на подкаста "Контури", който разказва житейската и творческата биография на големи български художници. В първите епизоди те обръщат внимание на Владимир Димитров-Майстора, Цанко Лавренов, Златю Бояджиев и Васил Стоилов. В предстоящия втори сезон фокусът им ще се бъдат жени художнички от 20 век.

"Идеята ни датира още от 2019 година. Всички слушаме аудио съдържание и наистина ни хареса формата да имаме разказ, а не интервю. Да бъде радиодокументалистика, да се прави със сериозно проучване, с работа с архиви, да са точни фактите" – казва Бояна Стоилова, водещ, автор и ко-продуцент на подкаста.

Бояна и Диана вярват, че българското изкуство има какво да покаже и приемат работата си по подкаста като кауза. Твърдят, че винаги са искали да имат повече информация за българските художници и то поднесена на разбираем език. Най-важното от всичко обаче остава съдържанието, към което се отнасят изключително сериозно.

"Конкретно с Васил Стоилов се чувствах като Индиана Джоунс – разказва Диана Трифонова, чиято роля е на редактор и преводач – работата с архивите е свързана със стабилно ровене, но при него имахме възможност да се докоснем до личните му неща. Едно е да четеш през анализа на някой друг, съвсем различно е да стигнеш до документи, писма, тетрадки. Комплексен, интересен, много подреден и със страшно красив почерк – така мога да определя моето впечатление от Васил Стоилов"

Чуйте разговор с Бояна Стоилова и Диана Трифонова в "Какво се случва".

Снимки - ФС на подкаст "Контури"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Новото издание на "Любовта е лудост" стартира във Варна

Днес във Варна започва Международният филмов фестивал "Любовта е лудост" . Фестивалът е основан през 1993 година . Програмата включва между 12 и 15 селектирани филма, произведени през последните две години, като в основата им стои темата за любовта . Тридесет и третото издание на МФФ "Любовта е лудост" ще се проведе в периода  22.08 - 31.08.2025 г...

публикувано на 22.08.25 в 10:50

Фолклорни носии и традиции се представят отново в Жеравна

В Жеравна започва Международният фестивал на фолклорната носия . Събитието се провежда по традиция в първата събота и неделя след празника Голяма Богородица. Фестивалът е създаден през 2008 година по идея на Христо Димитров – продуцент, хореограф и режисьор на Националния фолклорен ансамбъл "Българе". Редакторът Таня Любенова разговаря с..

обновено на 22.08.25 в 10:39

"Дни на студентската поезия и проза" в Хасково – четвърто издание на фестивала

В Хасковска област започва четвъртото издание на Националния фестивал  "Дни на студентската поезия и проза" . В рамките на форума за четвърти път ще бъдат излъчени и победителите от студентския литературен конкурс  "Проф. д-р Асен Златаров – Аура". Организатор на събитието е местното читалище  "Светлина – 1926" , а целта на конкурса е да предостави..

публикувано на 22.08.25 в 09:53
Снимката е илюстративна

Проблеми решаваме всякакви

В редакция "Хумор и сатира" сме готови да измислим решение, че даже и няколко, за всеки проблем. За някои по-заплетени проблеми ще предложим като на шега решения в неделя веднага след новините в 18 часа, за когато сме подготвили: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", композирани от Морис Аладжем, чийто..

публикувано на 21.08.25 в 16:30