Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пътят, мечката и майчината сила: Урок от миналото

| обновено на 08.01.25 в 09:59
Снимка: община Стара Загора

В рубриката "Епизоди от живота" разказваме истории, които ни напомнят за силата на човешкия дух и самоотвержената обич. Днес ще ви представим разказа на слушателя на програма "Христо Ботев" - Бойко Даскалов – вълнуваща семейна история за смелост и майчина всеотдайност, дори когато на пътя стои мечка.

Майката на Бойко Даскалов е израснала в малко село в Балкана, където посещавала местното начално училище. Преди около шест десетилетия почти всяко село е имало свое училище, което служело като основа за образованието на децата. След завършване на началното си образование, тя решила да се посвети на благородната професия на детската учителка. Това обаче изисквало преместване в съседния голям град – решение, което само по себе си било смело и предизвикателно.

В онези години отоплението било сериозен проблем за всички, дори за жителите на големите градове. Единственият източник на топлина били дървата, които хората трябвало сами да осигурят. Градските жители имали право да купуват определено количество дърва от общината, но хората от селата, които се премествали в града, като майката на Бойко, не се ползвали с това предимство. За тях оставала само една възможност – да намерят дърва и да ги транспортират сами до града.

Дядото на Бойко успял да осигури необходимото количество дърва, но работните му ангажименти не му позволявали да се заеме с транспортирането им. Така тази задача се паднала на бабата – майката на бъдещата учителка. Тя намерила човек от селото с голяма каруца, който се съгласил да помогне.

Пътуването обаче не минало без премеждия. По пътя към града пред каруцата внезапно изникнала мечка. Тя стояла на пътя и наблюдавала втренчено пътуващите. Водачът на каруцата, изплашен до крайност, спрял и избягал, оставяйки жената сама с товара и една прясно опечена питка.

Бабата на Бойко била поставена пред съдбовен избор – да се откаже или да продължи въпреки опасността. Решението й било безкомпромисно – тя не могла да позволи дъщеря й да остане на студено без дърва. Слязла бавно от каруцата, внимателно хванала юздите на воловете и започнала да ги води напред.

За щастие мечката стояла още известно време, след което се обърнала и изчезнала обратно в гората.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21

20 години грижа и подкрепа: Историята на Движението на българските майки

В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..

обновено на 08.01.25 в 12:57

В защита на "Сините камъни", или защо протестираха в Сливен?

Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите. В ефира..

обновено на 08.01.25 в 11:40