Неотдавна по инициатива на посолството на Израел в България се проведе събитие, което постави акцента върху иновациите и технологиите в управлението на водните ресурси.
Темата за управлението на водните ресурси е болезнено актуална за България. В момента има региони от страната, които са в режим на водата.
На свой ред Израел е световен лидер в тази област и притежава едни от най-големите и модерни инсталации за обезсоляване на морска вода, както и впечатляващи резултати в рециклирането на отпадъчни води, като почти 90% от тях се използват повторно в селското стопанство - резултат, който значително надминава световните стандарти.
На събитието присъства Дани Грийнвалд, управляващ департамента по възстановяване на водни запаси и сподели опита на Израел по отношение на опазването, пречистването и преизползването на водни ресурси.
"Израел се сблъсква с предизвикателства в управлението на водните ресурси, поради географското си разположение в полусуха област и бързо нарастващото население.
През 60-те години населението на Израел е било около 2 милиона души, докато днес то е около 10 милиона. Високият темп на раждаемост и имиграцията допълнително увеличават нуждата от нови източници на вода, за да се задоволят потребностите на нарастващото население – щрихира проблема г-н Грийнвалд и продължава:
Израел не е единствената страна, която използва повторно вода, но мащабът и процентът на преизползване са впечатляващи. През 60-те години започва програма за пречистване на отпадни води, която се развива с времето. Днес Израел има значителен опит в тази област и е готов да го сподели с други страни.
От 2005 г. насам Израел сериозно развива технологията за обезсоляване на морска вода. Преди 30 години този процес беше изключително скъп, главно заради високата консумация на енергия. Днес, благодарение на технологичните подобрения, Израел произвежда обезсолена вода за по-малко от половин американски долар на кубически метър.
Частният сектор играе ключова роля в развитието на технологията за обезсоляване. Държавата организира аукциони между големи глобални компании и техните израелски партньори, осигурявайки им добри условия и възможност за конкуренция. Инсталациите за обезсоляване на морска вода днес не само произвеждат вода, но и енергия, която в определени часове се продава на националната мрежа.
С нарастването на населението, Израел произвежда все повече обезсолена вода, което повишава качеството на водата. Високото качество на водата позволява лесното ѝ пречистване и повторно използване за напояване. Така нито един кубически метър обезсолена вода не се разхищава."
Още интересни факти за това как Израел се справя с недостига на вода, очаквайте скоро в предаването "Време за наука". А на финала на разговора г-н Дани Грийнвалд пожела, ако ще газим течност, да не е от жажда и да не е вода, а да мачкаме грозде за направа на хубаво вино.
Той е на 25, бъдещ лекар, който избира своя път в детска възраст и върви по него уверено, с много вдъхновение и ентусиазъм. Стоимен Димитров завършва специалност "Медицина", в МУ "Проф. д-р Параскев Стоянов" – Варна. Бъдещият лекар е избрал за свое професионално призвание ревматологията. Интересите му са в сферите на социалнозначимите ревматични..
Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в "Какво се случва" идеите за образователни промени, които се появиха в публичното пространство. Сред тях са санкции за родителите, забрана за телефони в училище, оценка за дисциплина и обучение по..
С активната намеса на граждански организации, училища и действащи медиатори през лятото на 2024 г. професията "Образователна медиация" беше включена в списъка с професии, които ще могат да се усвояват в професионални гимназии и центрове за професионално обучение. За да започне обучението на бъдещите медиатори, до две години трябва да се подготвят и..
В България е било време, когато талантливите ѝ синове и дъщери са имали възможност да учат при водещи представители на културата в Западна Европа и там на дело да доказват огромните си способности. Това става и с композитора Любомир Пипков, един от най-големите български музиканти, автор на операта "Янините девет братя" и на още толкова много..
Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по заразни и паразитни болести, акад. Петрунов е доайенът на българската алергология. Много са неговите ученици и последователи, а лично той едва преди няколко месеца прекрати активната си лекарска..
В петък (11 април) от 19 ч. в зала "България" е концертът "Размисли преди Великден" на Симфоничния оркестър на БНР. Константин Илиевски , главният..
С премиера на спектакъла "Мъртвешки танц" от Аугуст Стриндберг ще посрещне публиката си на 10 април Драматичният театър "Адриана Будевска" в Бургас ...
Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg