Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как Пловдив утвърди мястото си сред културните дестинации в Европа?

| обновено на 10.01.25 в 09:50
Снимка: plovdiv.bg

2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков, експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития.

Една от позитивните новини, с които градът стартира годината, е признанието от списание "Форбс". В края на 2024 година изданието включва Пловдив в топ 3 на най-добрите места за посрещане на Новогодишната нощ в Европа. Тази оценка е ясен знак за дългосрочния ефект от статута на Пловдив като Европейска столица на културата през 2019 година.

"Преди години не разбирахме кога ще дойдат резултатите от 2019-та. Опитвахме се да измерим успеха краткосрочно. Сега, 10 години по-късно, виждаме реалните ползи – международен интерес, утвърждаване на културния сектор и по-голяма видимост за града", коментира Янков в ефира на предаването "Нашият ден".

Една от отличителните черти на Пловдив е дългосрочният подход към финансирането на културата. Програмата за 2025 година вече е в ход, като основната цел е привличането на нови публики и развитието на културната икономика на града.

"В началото на всяка година знаем кои ще бъдат големите имена и събития. Това ни дава предимство и гарантира високо качество", подчертава Янков.

Пловдив се утвърждава като домакин на международни фестивали, които привличат както българска, така и чуждестранна публика. Сред тях е Фестивалът за съвременна оперна музика, който се провежда на Античния театър. Само през последната година събитието е привлякло над 35 000 души – доказателство за неговия успех.

Още един ключов акцент е най-големият международен фестивал за съвременен танц, който се провежда в Пловдив от 2013 година. Събития като този не само обогатяват културния календар на града, но и стимулират творческата индустрия.

С утвърдени традиции и новаторски подход, Пловдив през 2025 година затвърждава позицията си на културна сцена с европейско значение. От големи международни фестивали до внимателно планирани програми за финансиране, градът демонстрира, че културата може да бъде мощен двигател за развитие и привличане на нова публика.

Пловдив остава пример за устойчивост и иновации в културния сектор – едно истинско културно средище, което продължава да вдъхновява и обогатява.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Полският писател Анджей Сташук

Анджей Сташук е писател , поет, драматург, есеист, публицист и издател, лауреат на Наградата на фондация "Кошчелски", Литературната награда " Нике " и Литературна награда на Гдиня. Роден е на 25 септември 1960 г. във Варшава . В началото на 80-те години е ангажиран в дейността на "Движение Свобода и мир". Автор е на фейлетони, публикувани в..

публикувано на 14.05.25 в 18:16

Никола Петров представи новата си стихосбирка

Един от най-интересните съвременни млади поети Никола Петров снощи имаше премиера на новата си стихосбирка „Ето го разкаяния победител“. Тя се състоя в Камерната зала на Младежкия театър "Николай Бинев " . Ценителите на добрата поезия изпълниха залата, за да чуят как впечатляващо поетът рецитира стихотворенията си наизуст  – с емоционален усет и без..

публикувано на 14.05.25 в 18:14

"Син, но го няма небето" – визуален разказ за пътя на една майка към тишината на аутизма

"Син, но го няма небето" е дебютната фотографска изложба на Благовеста Семкова, която ще бъде представена днес (14 май) от 19 ч. в концептуалното галерийно пространство на BECA Center of Visual Storytelling.  В "Нашият ден" Семкова, майка на четири деца – едно от които с аутизъм – разказва за този личен проект, засягащ борбата с възприятията на..

обновено на 14.05.25 в 16:41

Приказният свят на Виктор Паунов – животните между реалност и фантазия

В Регионалния исторически музей – София, в изложбената зала "Триъгълна кула на Сердика", на 15 април 2025 г. беше открита една необичайна изложба – "Бестиарий" на проф. Виктор Паунов. В нея са събрани над 230 оригинални илюстрации, създавани в продължение на повече от четири десетилетия. Това не е типична ретроспекция – не проследява хронологично..

обновено на 14.05.25 в 11:39

Кои български автори представят страната ни на панаира в Прага?

Директно от сърцето на книжния свят в Централна Европа – Прага, колегата Светлозар Желев сподели в ефира на "Нашият ден" вълнуващи подробности за започващия Международен панаир на книгата и литературен фестивал Svět knihy . С повече от  600 изложители, събитието се утвърждава като най-голямото литературно средище в региона, събиращо автори, издатели и..

обновено на 14.05.25 в 11:10