Политиката, като обществено благо – примери, стратегии, хоризонти, пасиви и възможности. С Даниел Ненчев разговарят политологът Димитър Ганев, философът Калин Янакиев, журналистите Бойко Станкушев и Калоян Константинов.
Директорът на Антикорупционния фонд Бойко Станкушев препоръчва на изкушените от политиката да не пренебрегват древните философи и отбелязва, че понятието "политика" в български контекст има специфична употреба, а именно, че обозначава еманация на различни миксове от интереси.
Следователно, според г-н Станкушев, у нас нищо не се случва до момента, в който се събере критична маса от интереси, главно корпоративни, егоистично-партийни, някакви пориви идеи и въжделения на хора, които мислят, че са месии. По думите му тези миксове от политически интереси са "плаващи пясъци", понякога думата на т.нар. "простолюдие" има достатъчна тежест и в периоди на висока избирателна активност е трудно тя да бъде преодоляна от която и да е частна субективна воля или маниакалност. В момента политичесите лидери си позволяват много, а това изкривява картината и самото понятие за политика.
Политологът Димитър Ганев коментира, че политика в България има, но проблемът е, че желаното ѝ състояние не отговаря на реалността. Според него това е споделен проблем на Балканите, навярно задълбочил се с политическата криза у нас. Той подчертава, че често, когато става дума за правов ред и върховенство на правото, се сравняваме с държави каро Великобритания и Германия, но трябва да си даваме сметка, че в България такава традиция липсва.
Според Ганев е пресилено да говорим за правов ред както между Освобождението и 1944-та, така и в последващия период до 1989 г. По неговите думи би било странно правов ред, граден от 1990 до днес, да работи толкова добре, колкото този например в Дания, защото е необходимо натрупване. Макар да има корупция и форми на зависимости е проблем, но според Ганев, по-същественият проблем е липсата на обществена чувствителност и съпротива срещу деформацията, произтичаща от липсата на правов ред.
Журналистът Калоян Константинов пък припомни произхода на думата "идиот" – саможив, частно лице, което се отцепва, не участва в обществения живот, в работите на полиса и по думите на Платон, такива хора не са вредни, те са безполезни. Константинов шеговито казва, че в България е пълно с идиоти и настоява, че политика не е единствено това, което се случва в парламента, а и това да изчистиш пред блока, да си изучиш детето, да не крадеш.
Снимка – БНР
В евангелското четиво от тази неделя при Христос донасят на постелка един разслаблен, т.е парализиран човек, когото Той изцелява с думите: "Дерзай, чедо, прощават ти се греховете". В случая Синът Божий извършва чудото заради вярата на тези, които го носят, което също не се случва за първи път. Намиращите се там книжниците веднага в един глас..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да придобие статут на бежанец в България. Какви са аргументите на Данила да избяга в България и с какви проблеми се сблъска на институционално ниво у нас, разказва в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“...
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg