Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Красимир Коцев: За "човешкото" в изкуствения интелект

Презентацията "Анатомията на изкуственото същество" – днес от 19 ч. в City Stage

Снимка: Рацио

Електричество, данни, метал – вените, невроните и коститена едно ново същество, което не принадлежи нито на природата, нито на човечеството.

Една и съща реалност ли виждат човекът и изкуственият интелект? Kъде са аналогиите с човешките сетива? Освен да му дадем сетива, можем ли да го приучим и на чувства – разговор във "Време за наука" с Красимир Костов часове преди необичайната презентация "Анатомията на изкуственото същество".

Събитието, организирано от платформата за наука "Рацио", ще се проведе днес (14 януари) от 19 ч. в клуб City Stage.

Коцев е специалист по киберсигурност, част от класацията на 100-те най-влиятелни IT специалисти в България за 2023 година и отличен с наградата "30 под 30" на "Форбс" за създаването на платформата "Кикимора". Той ще бъде един от представящите презентацията "Анатомията на изкуственото същество", посветена на изчезващата граница между човешкия вид и съвременните езикови модели и техните синтетични признаци на живот.

По думите на Коцев идеята на събитието е да даде перспектива за посоката на развитие на този тип технологии, като за целта в реално време ще бъде създадено изкуствено същество, чиито характеристики ще бъдат разгледани заедно с аудиторията.

Според Коцев рискът от изкуствения интелект не е това, че ще ни изтребят киборги. Рисковете са много по-човечни и се изразяват в невъзможността на много хора да се адаптират към новите технологии.

"Както системите се ъпдейтват редовно, така  и човешкият вид трябва да ъпдейтва своя софтуер", казва Коцев, според когото най-голяма заплаха днес е отнася до киберсигурността. Хората трудно различават фалшивото (дийпфейк) от реалността.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Природно земеделие – епизод 1: Биодинамично земеделие

Алтернативни ли са алтернативните методи на земеделие или са вече единствената устойчива възможност за човечеството да отглежда храната си, и какви, не на последно място, са причините за възникването им? Радиоенциклопедията "Природно земеделие" запознава аудиторията с историята, практиките и причините за възникването на движенията за..

публикувано на 19.05.25 в 15:10
д-р Антонина Кардашева

Емоционалната интелигентност се унаследява и трябва да се изучава

Емоционалната интелигентност (EQ) се открива в способността да разпознаваш, разбираш и управляваш собствените си емоции, като това включва и способността да изпитваш съпричастност и грижа към чувствата и емоциите на другите. Основните качества, които притежава един емоционално интелигентен човек, са: самосъзнание, самоуправление, мотивация,..

публикувано на 19.05.25 в 10:10

Проф. Кристалина Стойкова: Процесите на планетата Земя са циклични

С планетата Земя се случва това, което се е случвало преди милиони години и ще продължава да се случва. Земята представлява една страшно сложна самоорганизираща се и самоконтролираща се жива система. Ние си мислим, че Земята е мъртва, но тя е жива система и ако погледнете в сайтовете на големите сеизмологични агенции, ще намерите доказателство за..

публикувано на 18.05.25 в 10:00

Йорданка Благоева на 78 изкачи Рейнбоу маунтийн в Перу

Неотдавна легендарната ни световна рекордьорка и олимпийска медалистка в скока на височина Йорданка Благоева се завърна от Перу, след като непрекъснато пускаше снимки и разкази в социалните мрежи от дългото си и увлекателно пътуване. Тя толкова много е бродила по света, че беше неизбежно да я попитам Перу коя посетена поред държава поред ѝ е. Оказаха..

публикувано на 17.05.25 в 16:45
Цвета Брестничка

Какво училище искаме за децата си

Насред силния шум от политически разпри темата за образованието също кънти в общественото пространство с канонада от следващи едно след друго предложения на МОН, които не изглежда да са подплатени с научни доводи, изследвания, дългосрочно планиране и обществено обсъждане, затова пък предизвикват разногласия, подозрения и тревога у хората, пряко..

публикувано на 17.05.25 в 12:25