Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пулсът на българското общество в световен контекст

Станислав Додов: Трябва да изострим сетивата си за това до каква степен демокрацията работи по начина, по който е замислена

Снимка: The Orion Grid

За "моментната снимка" на обществото ни, като по-широка социална система, в "Нашият ден" разговаряме със социалния експерт Станислав Додов дни преди събитието "Станция за вслушване: България и светът в зората на 2025 година".

"Станция за вслушване" е ежегодно международно събитие с българско участие, осмислящо процесите и явленията от изминалата година в глобален мащаб. В началото на всяка година по данни, предоставени от участващите страни, се изготвя международен доклад.

По думите на Додов "Станция за вслушване" не претендира за представителност и обективност на направените изводи. Вместо това тя либерализира процеса на дискусия, като представя достатъчно информирано поле за спекулация какво се случва в обществото. Идеята е да бъдат очертани очакванията за обществените явления през предстоящата година на базата на случилото се през изминалата.

Додов отправя покана към слушателите, които проявяват интерес към събитието: "Не се изисква специален профил на участниците по професия или демографски показатели. Може да се включи всеки, който се разпознае в желанието да рефлектираме заедно какво преживяваме и да анализираме какво то ни говори за случващото се в обществото. Добре дошли са всички, като е необходима регистрация."

Събитието ще се проведе онлайн на 19 януари от 15 ч. до 18:30 ч. Желаещите могат да се запишат през сайта на организацията Orion Grid, където е публикуван и глобалният доклад от януари 2024 година.

Последният доклад разкрива тенденция за оттегляне в личното и в сигурното пространство на семейството и приятелския кръг, поради чувствителност, отчуждение и страх спрямо обществените процеси. Това явление усилва разцеплението в обществото, обяснява Додов.

Второто най-отразено в доклада преживяване е агресията, която, по думите на социалния експерт, също е следствие от отчуждението и страха.

Додов завършва разговора с думите: "Трябва да изострим сетивата си за това до каква степен демокрацията работи по начина, по който тя е замислена. Дали всички тези процеси на войни, социално-икономически неравенства, насилие не се дължат на това, че демокрацията е изправена пред огромно предизвикателство към нейната същност от гледна точка на тези системи на растеж и развитие, които сме избрали през последните десетилетия. На база на изминалата година има какво да помислим и дискутираме заедно."

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да разпознаем ранните признаци на аутизма?

На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенцията при деца с нарушения в развитието. В ефира на предаването Lege Artis д-р Атанаска Аврамова, началник на дневното отделение към Клиниката по детска психиатрия..

обновено на 02.04.25 в 12:33

Да дишаш е привилегия: Един живот в очакване на чудо

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за глътката въздух, за мечтите си. Тя се бори вече 15 години, сама, с диагнозата пулмонална артериална хипертония . Историята вероятно е сходна с историите на много други хора, сблъскали се със същото..

обновено на 02.04.25 в 11:22

Ани Андонова: Децата с аутизъм вече са по-разпознаваеми и по-приети в обществото

На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенция при децата с нарушения в развитието. В ефира на предаването "Нашият ден" Ани Андонова, представител на Асоциация Аутизъм, сподели своите наблюдения..

обновено на 02.04.25 в 10:15

Несигурното, но адаптивно младо поколение: Изводи от мащабно проучване

През последните дни сериалът "Юношество" разбуни обществения дебат, провокирайки размисли за средата, в която израстват днешните млади хора. Той насочи вниманието към начина, по който възрастните често подценяват факторите, формиращи съзнанието и поведението на новото поколение. В предаването "Време за наука" гостува Яница Петкова от агенция..

обновено на 01.04.25 в 14:38

Птиците и щастието: Как 1 април ни напомня за връзката им

Освен Ден на шегата, 1 април е и Международен ден на птиците – една от най-старите дати в природозащитния календар . По този повод д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет и част от общността "Дивата София" споделя своите наблюдения за връзката между присъствието на птици в ежедневието ни и усещането за щастие...

обновено на 01.04.25 в 14:03