Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

100 години български мотоциклетен спорт в над 500 страници

Из "100 години български мотоциклетен спорт и Българска федерация по мотоциклетизъм 1924-2024"
Снимка: Архив

Как историята на българските мотоциклетисти илюстрира последните сто години на страната ни разказва Албена Трифонова, съставител на сборника "100 години български мотоциклетен спорт и Българска федерация по мотоциклетизъм 1924-2024".

През декември на 1924 година е създаден първият български мотоциклетен клуб. През 1925 година е организирано и първото мотоциклетно състезание в България. Любители на "дяволското чудо" се появяват в цялата страна, създават сдружения и движения и провеждат състезания, докато през 1972 година е създадена Българската федерация по мотоциклетизъм с идеята спортът да се превърне в масов. Влагат се много средства в поддържането на авто-мотоклубове из цялата страна и мотоциклетизмът става част от военно-приложните спортове у нас.

Трифонова споделя, че историята на българския мотоциклетизъм започва да се събира по инициатива на Владимир Недялков, председател на Федерацията, и журналиста Радой Костов още преди 20 години. Събраните архивни материали обаче са изгубени и замисленото издание не е осъществено.

Въпреки че не е мотоциклетист Трифонова се заема със задачата да издири архивите и да състави сборника "100 години български мотоциклетен спорт и Българска федерация по мотоциклетизъм 1924-2024", който, по нейните думи, е "нещо по-голямо от нея".

Трифонова разказва една от любимите си архивни истории за малко момче от чешки произход, дошло със семейството си в България, което се превръща в един от основателите на първото мотоциклетно движение у нас.

В над 500 страници Трифонова събира бележки, снимки, интервюта и спомени за мотоциклетното дело в България. В процеса помощ оказват бившият състезател Сергей Сергеевски, блогърът и любител на мотоциклетната история Валентин Стойнев, синът на Йордан Топлодолски – създателят на катедра "Авто-мото" в НСА, Жоро Хаджиев и Иво Цветанов, сегашен секретар на Федерацията.

Голяма заслуга за създаването на сборника, по думите на Трифонова, имат редакторът Светлана Василева  и графичният дизайнер Иво Димитров.

Повече по темата чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

И замириса на море

Новото издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" открива със замах летния сезон с отбелязването на един чудесен празник – Летния Никулден! Пренасянето на мощите на Св. Николай Чудотворец от гр. Мира в Бари. Специален гост на предаването е Николай Николов, който говори много увлекателно не само за празника и за риболова, но и за отношенията на..

публикувано на 12.05.25 в 16:10

Между благотворително мотосъбитие, детска книжка, наводняване на съседа и Куала Лумпур

Милен Марчев е организатор на предстоящото на 18 май десето юбилейно издание на The Distinguished Gentleman's Ride (DGR) ("Поход на забележителните джентълмени") в София. Походът е благотворително мото събитие, което съчетава стил, обществен ангажимент и страст към класическите и ретро мотоциклети. Милен Марчев го определя като "масово събитие на хора с..

публикувано на 12.05.25 в 13:32

Конкурсът "Хижа на годината": Кой и защо заслужава признание

Какво прави една хижа достойна за признание; на базата на какво са обусловени категориите в конкурса "Хижа на годината"; какви са критериите за номинациите и могат ли те да бъдат отправна точка за изготвяне на актуална наредба и правилник за хижите? На тези въпроси в "Нашият ден" отговарят Венцислав Венев – председател на БТС, и Иван Панчев..

публикувано на 12.05.25 в 10:22

"Потопеното наследство" – една изложба за забравените села под водата

Изложбата "Потопеното наследство" можете да видите от днес в библиотеката на град Троян. Материалите за таблата са събрани при теренни изследвания и проучвания на архивни документи, свързани с трансформациите, които предизвиква строителството на язовири у нас . Автори на изложбата са учените от Института за етнология и фолклористика с музей към БАН..

публикувано на 12.05.25 в 09:52

Абитуриенти от ППМГ Бургас с благотворителен концерт "ПО желание"

Абитуриентите от ППМГ "Акад. Н. Обрешков" в Бургас са избрали да отбележат завършването си по един нетрадиционен начин – с "Концерт ПО желание" в Летния театър. Със събраните средства от него те избират да подпомогнат дейността на Отделението по неонатология на УМБАЛ Бургас. Концертът ще се състои днес от 19:00 ч ., като в него ще вземат участие..

публикувано на 12.05.25 в 09:31