Дори да харесваме училището си, преподавателите, съучениците и някои от предметите да са ни любими краят на ваканцията все довежда тъга.
Психолозите обръщат специално внимание на стреса след ваканция – темата в този епизод на подкаста "Импулсът в мен".
Според здравните специалисти е нормално да се изпитва известна степен на дезориентация. Връщането към нормално ежедневие е стресово, но при нас е съчетано с натрупани домашни и различни отговорности, които водят до тревожност и страх.
Твърди се, че проблемът е в подготовка за почивката и начина, по който човек е настроен за нея.
Подготовката и приготвянето на багаж, правенето на планове за почивка и пътуването се отразяват положително на психиката.
Умора, проблеми с апетита и съня – това са най-често срещаните симптоми, които изпитваме след зареждаща ваканция.
Психолозите твърдят, че промяната, която трябва да направим, често идва отвън навътре. Когато изпитваме липса на ентусиазъм, е добре да правим нещата, които ни носят удоволствие. Препоръчват се дейности, които носят позитивни емоции – занимания с изкуство, грижа за домашен любимец, игри, социализация и среща с приятели, излизане сред природата.
В дните преди ваканция е добре да се изпълнят задачите, които често отлагаме за след почивката. Така ще се освободи съзнанието през ваканцията, за да се постигне физическа и психическа релаксация.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
В неделното евангелско четиво единствено през Великия пост директно се говори за нуждата от поста и молитвата, за тяхното огромно значение за живота на вярващия. Свързано ли е това с чествания днес св. Йоан Лествичник и защо? За нашата стълба към небето. Защо у мнозина четенето на "Лествицата" на св. Йоан предизвиква страх и смущение. Кой може да..
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Андрей Захаров , руски журналист, работил за Би Би Си, обявен за чуждестранен агент от РФ и избягал оттам. "Тези разговори приличат на събиране на кубчета в детството...
Биодинамичното земеделие възниква в началото на миналия XX век, като следствие от философските възгледи на Рудолф Щайнер и като отговор на първите тенденции в индустриализирането на земеделието. Теодор Насър е педагог и танцьор и преподавател по хип-хоп танци, попаднал изненадващо в полето на земеделието, в частност на биодинамичното земеделие...
Пропагандата и дезинформацията срещу Европейския съюз и европейските институции след избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф. Димитър Вацов , председател на Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София и преподавател по философия в Нов български университет. "Докладите на..
Как един журналист бе добавен в поверителна група на администрацията на президента Доналд Тръмп в приложението "Сигнал". Кой е Джефри Голдбърг, главният редактор на "Атлантик", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Христофор Караджов , преподавател по журналистика в Калифорнийския университет в САЩ. Защо не са използвали специалните..
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
Историята в романа "Дървеният костюм" на пръв поглед е сюрреалистична, абсурдна, но въображаемото и реалното се допълват от черен хумор, който постоянно..
Как един журналист бе добавен в поверителна група на администрацията на президента Доналд Тръмп в приложението "Сигнал". Кой е Джефри Голдбърг,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg