Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Синан Фейзула: Защо е важно да започнем стаж още в университета?

| обновено на 21.01.25 в 11:58
Снимка: pixabay.com

В рубриката "Разговорът" инженер-механикът Синан Фейзула от компанията Festo споделя своите виждания за това как младите хора могат успешно да се реализират професионално. Той изтъква важността на ранното навлизане в професионалния сектор, ролята на екипа и значението на доброволчеството.

Баланс между работа и образование

Синан подчертава, че за много студенти е трудно да съчетаят работа и учене. Често те са принудени да се занимават с дейности, които не са свързани с тяхната специалност. Това е предизвикателство, което той самият е успял да преодолее още в трети курс, осъзнавайки необходимостта от подходящ стаж.

"Още в трети курс осъзнах, че трябва да си намеря стаж, който да е подходящ за моята специалност. По този начин можех да навляза в професионалния сектор и да натрупам нужните знания, за да се боря за длъжността, която желая", разказва той. Стажът му дава възможност да разбере как функционира реалният бизнес, което е изключително важно за неговата специалност – машинно инженерство.

Първи стъпки в професионалния свят

След завършването на трети курс, Синан намира подходяща компания, където започва стаж. Това се оказва ключов момент за неговото развитие. "Започнах да виждам как работи реалното производство, какви са процесите и натрупах знания, които ми бяха ценни за бъдещето."

Успоредно с това той започва магистратура и се включва в стипендиантска програма, предлагана от компанията, в която работи. "Реших да кандидатствам и за мой късмет ме одобриха," споделя той с удовлетворение.

Апел към младите хора

Синан отправя ясно послание към младите – да бъдат активни още по време на следването си. "Целият свят е отворен пред нас. Не само университетът ти дава възможности да намериш хубава работа." Според него инженерните специалности, ИТ секторът и туризмът предлагат много възможности за развитие, но въпреки това бизнесът изпитва трудности с намирането на кадри, особено в инженерните области.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Жана Попова

Журналистите не бива да спират да пишат за това кой проверява проверяващия

Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул"  коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..

публикувано на 25.07.25 в 15:20

Обжалване пред НЕЛК

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..

публикувано на 25.07.25 в 14:35
 проф. Таня Йосифова

Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки в ЕС

Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки? Кое е новото според европейската директива? Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на "Законът и Темида", коментира новото в правната уредба: "Става дума за новата директива на ЕС 2024/2853, в..

публикувано на 25.07.25 в 12:45
Калоян Василев, Юлия Владимирова и Симеон Димитров

С вкус към формата: Български дизайнери с амбиции за световния пазар

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гости са двама млади, но вече наложили се български дизайнери – Калоян Василев и Симеон Димитров . Те са съоснователи на първото българско студио за мебели, което е представило страната ни на престижната Седмица на дизайна в Милано – едно от най-големите събития в света на интериорния и продуктов..

обновено на 25.07.25 в 11:43

Нидерландецът Якоб ван Бейлен и мечтата за музей на българските килими

В "Мигранти с таланти" ви представяме Якоб ван Бейлен, който е роден в Нидерландия и живее в България от 2004 година насам. Якоб има завидно богата биография. В родината си се занимава с издаване на правна и парламентарна информация от 1975 до 2004 г., но през годините е бил също хореограф и музикален продуцент на народна музика. През 2001 г...

обновено на 25.07.25 в 10:30