В контекста на значими исторически дати и събития, историкът Евлоги Станчев говори в ефира на "Нашият ден" за паралелите между "Кървавата неделя" през 1905 г. в Русия и Съединението на Украйна от 1919 г. Тези събития носят своето значение както за времето, в което са се случили, така и за съвремието.
На 22 януари 1905 година в Санкт Петербург, столицата на тогавашната царска Русия, избухва масова стачка, която води до трагичния инцидент, известен като "Кървавата неделя". Този ден остава в историята като брутално смазване на протестите от страна на властта, довело до стотици жертви. Протестиращите издигат искания за по-добри условия на труд, които стават символ на стремежа за човешки права и социална справедливост.
По думите на Станчев работниците по онова време са се трудили в ужасяващи условия, при мизерни заплати и липса на каквато и да е защита. Те са били третирани като крепостни, без право на глас и възможност за промяна.
Въпреки жестокостта на потушаването, "Кървавата неделя" става отправна точка за първата руска революция. Тя довежда до създаването на конституция и установяването на конституционна монархия – стъпка към модернизацията на руската държава.
На същата дата, 22 януари, но през 1919 г., Украйна отбелязва Съединението – акт на формално обединяване между две украински държави: Украинската народна република и Западноукраинската народна република. Според Станчев този момент представлява усилие за изграждане на независима украинска държава в условията на разпад на царска Русия.
"Както тогава, така и днес украинската нация продължава да се бори за своята независимост, за своето съединение и свобода," подчертава историкът. Съединението през 1919 г. е пример за стремежа на народа към национална идентичност и суверенитет.
Слушайте!
В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..
Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина. Какво..
Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара. "Една от причините за написването на..
Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg