Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Народната обсерватория в Димитровград кани всички да погледнат нагоре

| обновено на 22.01.25 в 12:57
Снимка: pochivka.bg

В Димитровград днес и следващата сряда се открива възможност за незабравимо преживяване – масово наблюдение на небесни тела в Народната астрономическа обсерватория и планетариум "Джордано Бруно". Директорът на обсерваторията, Димитър Кокотанеков, разказа повече за значението на тази уникална институция и за вълнуващите небесни обекти, които могат да бъдат наблюдавани.

"Народната обсерватория в Димитровград е създадена с идеята да популяризира астрономията, като осигурява достъп до небесното знание както за ученици, така и за всички граждани, проявяващи интерес", обяснява Кокотанеков. Планетариумът е открит през 1962 г. и е първият не само в България, но и на Балканския полуостров. Създаден е с амбицията да покаже изкуствено небе, а използваният апарат за визуализация е произведен именно в Димитровград от архитекта, който проектира сградата.

Тази уникална технологична разработка е служила в продължение на близо десетилетие и до днес остава сред най-ценните исторически находки на обсерваторията. "Това е един от малкото планетариуми в света, изработен не от специализирана фирма, а от любители – факт, който го прави още по-ценен и го включва в световните списъци на планетариуми," допълва Кокотанеков.

Емблематичен за обсерваторията е и паметникът на нейния патрон – Джордано Бруно, един от малкото паметници на философа и учен в световен мащаб. "Паметникът подчертава идеята за свободата на мисълта и стремежа към научно познание, която стои в основата на астрономията," споделя директорът.

Тази вечер и през целия януари небето предлага уникално представление, достъпно както за професионалисти, така и за любители. "Венера ще блести силно на югозапад малко след залеза, около 18:15 – 18:30, ако небето е ясно. До нея ще бъде Сатурн, а високо на юг-югоизток ще се вижда Юпитер," казва Кокотанеков. Обсерваторията е оборудвана както за наблюдение с невъоръжено око, така и с телескопи, които позволяват да се открие още повече от красотата на Вселената.

Слушайте! 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Профилактиката на мигрената: Ключът към по-добро качество на живот

На специално медийно събитие, организирано в литературен клуб "Перото", беше обсъдена темата "Мигрената – актуален проблем на обществото". Фокусът на дискусията беше поставен върху значението на информираността, адекватното лечение и подкрепата за ефективно управление на състоянието . Темата подчерта и влиянието на мигрената върху бизнеса,..

обновено на 22.01.25 в 14:08

Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите

Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите , които са важна част от съвременното персонализирано онколечение с най-модерни терапии. Парадоксално тези терапии се поемат от НЗОК. Липсата на подходящ регламент за изследване на биомаркерите обаче води до неефективно лечение и повишаване на смъртността от ракови..

публикувано на 22.01.25 в 12:48
Д-р Янчо Делчев

ВМА извърши първа операция с ново поколение апарат Da Vinci Xi

Във Военномедицинска академия бе представен апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi от ново поколение. Апаратът комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции. Първата такава беше извършена от д-р Янчо Делчев , ръководител на Клиника по обща и онкологична гинекология на ВМА. "Случаят касае 40-годишна..

публикувано на 22.01.25 в 12:29

Бабинден в АГ "Майчин дом"

На 21 януари в Деня на родилната помощ, известен като Бабинден, в най-старата АГ болница у нас "Майчин дом" се състоя водосвет и освещаване на III операционна зала на името на доц. д-р Божидар Славчев. В ритуала по измиване на ръцете участие взеха директорът на болницата проф. Иван Костов, началникът на Родилна клиника проф. Асен Николов и..

публикувано на 22.01.25 в 12:04

Денят, който промени Русия и Украйна: 22 януари през призмата на историята

В контекста на значими исторически дати и събития, историкът Евлоги Станчев говори в ефира на "Нашият ден" за паралелите между "Кървавата неделя" през 1905 г. в Русия и Съединението на Украйна от 1919 г. Тези събития носят своето значение както за времето, в което са се случили, така и за съвремието. На 22 януари 1905 година в Санкт..

обновено на 22.01.25 в 11:39