Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А. Моцарт. Режисьор и автор на драматизацията е Христина Арсенова от Бургаския куклен театър, а авторската музика в спектакъла е дело на композитора Владимир Джамбазов.
За юбилея, историята и работния интензитет на Младежкия театър – разговор в "Артефир" с Михаил Байков и Делян Тодоров от ръководството на театъра.
Директорът на театъра Байков заявява: "Младежкият театър е истински значима институция за България и за театралния контекст като цяло. Да организираш един рожден ден, посветен на съдбите и хората, вложили таланта, силата, енергията и времето си през последните 80 години, е много отговорно."
Байков разказва за особената съдба на Младежкия театър, за неговото дългогодишно номадство – две десетилетия, изпълнени с липса на яснота.
"Тези митарства на театъра доведоха до едно чувство на емпатия и в момента театър София трети сезон играе при нас. Въпреки трудностите в програмирането, за да се осигури допълнителен слот, го правим с абсолютната убеденост, че театър София е достоен и заслужава своята публика", казва още Байков.
Младежкият театър се отличава с това, че отглежда своята публика – от куклени представления за най-малките зрители, до младежки постановки и спектакли за възрастни. Играе се в течение на цял ден, за да е удобен достъпът на семействата до театралната програма.
Зам.-директорът на театъра Тодоров обръща внимание на дейността, свързана с намирането, опазването и публикуването на архива на Младежкия театър, голяма част от който през годините е изгубена поради местене и инциденти.
За 70-годишнината на театъра преди време е излязъл летопис, който тази година ще бъде допълнен с още заглавия, критични отзиви, медийни изяви, постановъчни екипи и сведения за сценичната биография на институцията.
Тодоров споделя, че също така екипът работи върху книга с най-добрите афиши и плакати на постановки за деца и възрастни в Младежкия театър.
И още едно издание ще се появи на бял свят – албум с фотографии на спектакли през годините. Снимките, по думите на Тодоров, са единственото, което остава във времето поради ефимерната природа на театъра.
Част от книжната дейност на театъра е и книгата "Играещият човек" за актьора Стефан Мавродиев, която е своеобразен летопис на една културна, театрална епоха.
Двамата гости разказват за премиерните постановки, които публиката на Младежкия театър може да очаква през този сезон.
В момента се репетира "Трамвай Желание" на Тенеси Уилямс под режисурата на Антон Угринов.
Театралната трупа ще сбъдне една от големите си мечти да изиграе метафоричната Шекспирова пиеса "Сън в лятна нощ", по която вече работи успешният екип на режисьора Дияна Добрева.
Същевременно Елица Йовчева ще направи опит да драматизира романа "Великият Гетсби" на Фицджералд – една 100-годишна творба, която ще бъде символичен завършек на юбилейния театрален сезон.
На 25 и 26 януари в Младежки театър "Николай Бинев" ще се играе премиерната куклена постановка по операта на Моцарт "Вълшебната флейта" – чуйте повече в звуковия файл:
Изложбата “Димитър Яранов – 1964-2024 г.” се открива на 10 септември от 18:00 часа в галерия “Академия”. Експозицията включва живопис и рисунки на художника Димитър Яранов. Те са подредени хронологично от гимназиалните му работи до последните, вероятно недовършени, платна. Представени са живопис и рисунки от колекциите на Огнян Делибозов, Николай..
Връчиха наградите за съвременно визуално изкуство на третото издание на Форума “Буна”. Тази година то се проведе под надлсов “Откритие и другост в Ерата 5.0”, a участие взеха над 150 артисти от 30 държави. В официална церемония на 7 септември в двора на Археологическия музей във Варна международно жури присъди четири отличия и две почетни..
В това издание на "Тийн Тайм" представяме съвременния автор Николай Янков. Той е ръководител на специалност "Индология" в Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по хинди, източни религии и философски системи и пътешественик по душа. Автор е (в съавторство с Елена Щерева) на пътеписа "Химикал, шоколад и две рупии" сборник с..
Тя е драматург, артдиректор, PR специалист, организатор на събития и нестандартни медийни кампании . Завършила е "Културология" и "Театрознание". Има богат международен опит в областта на културната политика и артмениджмънта. Носителка е на награди за поезия, кратка проза и театрална критика. Била е член на жури и селекционер на артфестивали...
След първата си поява в България като визуален артист, "Невротичният балет на красотата и разрухата", Надежда Георгиева се завръща в България с имерсивната инсталация "Океанът на живота/гласове", която се открива на 11 септември в 18.00 в Галерия Куб - Топлоцентрала. Вторият проект на художничката, отново куриран от Весела Ножарова, представлява..
В "Нашият ден" разговаряме с Деян Попов, който прави бюджети за клинични проучвания за лекарства. Той е представител на онази "класа" български..
На 10, 11 и 12 септември в Регионалния център за съвременно изкуство "Топлоцентрала" в София ще бъде показан пред публика танцовият спектакъл "Пиета 2.0"...
Днес (9 септември) в галерия "Артмарк", къща Ватев в София се открива изложбата "Дило Дилов – Долорес Дилова. Баща. Дъщеря. Художници". Това е рядка..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg