За паметта, която губим всекидневно, и завръщането на баналността на злото в "Нашият ден" разговаряме с главния редактор на ИК "Жанет 45" Красимир Лозанов часове след представянето на книгата "Речник на войната" от Остап Сливински.
Сливински е украински поет, литератор и преводач от български и полски език, който в своята нова книга свидетелства за първата година от агресията на Русия в Украйна. "Речник на войната" е заглавие от поредицата "Памет" на издателството "Жанет 45", част от която са изданията "Империята трябва да умре", "Езикът на Третия райх", "Как се създават диктатори", "Потъналите и спасените" и др.
За нормализирането на злото Лозанов казва: "При изобилието на информация около нас, резултат от всеобщата достъпност на интернет и на социалните мрежи, се оказа, че не можем да се ориентираме в целия огромен инфоокеан. Това резултира върху нашата свръхкъса памет и неумението да построим качествен разказ за миналото."
Лозанов цитира руската писателка Мария Степанова, която пише: "Когато паметта събира миналото и настоящето за очна ставка, това се прави в търсене на справедливост."
По думите на госта справедливостта борави с етични категории, а днес навлизаме в етична турбулентност и в неумение да се построят етични йерархии.
Книгата "Речник на войната" съдържа кратки истории, по-къси от една страница, озаглавени азбучно. Лозанов коментира: "Тези прости, кратки човешки истории се оказват съпоставени с азбуката като една от метафорите за нашата базова култура. Това са онези истории, върху които ляга съвременната азбука – тази на нашите човешки ценности."
Гостът подчертава, че необходимостта от памет не е усетена само от "Жанет 45", но и от други български издателства, които се обръщат към историческата литература и документалистиката.
Тези книги не са написани, за да носят удоволствие, а за да ни накарат да изградим, променим или доразвием някои свои разбирания, според Лозанов.
Следващата книга, която издателството ще издаде като част от поредицата "Памет", е "Спомени за войната" на проф. Николай Никулин. Лозанов разказва, че книгата е писана с лична, терапевтична цел, но години по-късно синът на професора решава за я издаде и "Спомени за войната" става толкова популярна, че е преследвана от руската цензура.
"Ние смятаме, че това е един от най-силните антивоенни текстове, които сме срещали", заявява Лозанов.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:Премиерният спектакъл "Игра на котки" е копродукция на Театрално-музикалния център в Кърджали и НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Режисьор е Александър Туник, който е студент по "Режисура за драматичен театър" в класа на проф. Пламен Марков. Автор на пиесата e унгарският драматург Ищван Йоркен. Той изпада в немилост след революцията през 1956 година..
Художникът Олег Гочев посреща своята 70-годишнина с изложба в СБХ "Шипка" 6. Експозицията включва 47 творби, показвани в продължение на 30 години в Германия, Барселона, Констанц и Базел. Озаглавена е "Олег Гочев. Перспективата на времето (70-30) и може да бъде видяна в галерията на Съюза на българските художници на ул. "Шипка" 6 до 16 април ...
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в предаванията на "Хумор и сатира". Направи ми впечатление с естествената си игра, с умението да покаже комизма във всяка ситуация, без да преиграва, а и пееше чудесно. В продължение на повече от пет..
Изложба с картини на Рембранд и Йожен Бурнанд се открива тази вечер в църквата "Сан Марчело ал Корсо" в Рим. Експозицията е озаглавена "Пътят на надеждата" и е посветена на Христовото Възкресение. Събитието се организира от държавния секретариат на Ватикана. В експозицията са включени картини, на които са изобразени различни сцени от..
Имерсивният театрален танцов спектакъл на Karakashyan & Artists, реализиран от режисьора и хореограф Коста Каракашян с финансовата подкрепа на Министерството на културата, е вдъхновен и създаден по мотиви на пиесата на Жан Кокто “Човешкият глас“. В него главната роля е поверена на талантливата Марчела-Василена, която представя края на една любов чрез..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg