Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара.
"Една от причините за написването на монографията е засилващото се антропогенно въздействие върху околната среда, което застрашава състоянието на биологичното разнообразие и предмет на опазване на защитените зони. Определено може да се каже, че обществото ни се нуждае от повишаване на екологичната култура. Това може да започне още на ниво предучилищно и училищно образование.
Екологичното право, като дисциплина, следва да бъде въведено с Наредбата за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалност право и професионална квалификация юрист, като е задължително преподаване в юридическите факултети на страната."
Доц. Надежда Христова е категорична, че има слабости в Закона за биологичното разнообразие. При разглеждане на анализираната правна регламентация на принудителните административни мерки, които се прилагат за опазване на защитените зони, тя достига до извода, че Законът за биологичното разнообразие е незадоволително редактиран.
Има преповтаряна на разпоредби, неточности, неясноти, които затрудняват тълкуването му. Преобладават преустановителните принудителни административни мерки.
Липсва балансът във видовото им разнообразие, което не може да гарантира в необходимата степен опазването на защитените територии и предполага допълване на закона. Санкциите следва да бъдат актуализирани и да отговарят на икономическите условия в страната."
Чуйте повече в звуковия файл.
Снимка – БСК и Издателски комплекс - УНСС
Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..
В днешното издание на Lege Artis обсъждаме менингита, начините на разпространение и ваксините срещу него с доц. Атанас Мангъров – водещ специалист в областта на инфекциозните болести. Причинители на бактериалния менингит Когато говорим за менингит, и по-специално за бактериалния, е важно да отбележим, че най-честите причинители..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенцията при деца с нарушения в развитието. В ефира на предаването Lege Artis д-р Атанаска Аврамова, началник на дневното отделение към Клиниката по детска психиатрия..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за глътката въздух, за мечтите си. Тя се бори вече 15 години, сама, с диагнозата пулмонална артериална хипертония . Историята вероятно е сходна с историите на много други хора, сблъскали се със същото..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенция при децата с нарушения в развитието. В ефира на предаването "Нашият ден" Ани Андонова, представител на Асоциация Аутизъм, сподели своите наблюдения..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg