Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Беларус или "Какво да се прави?"

Александър Папко
Снимка: личен архив

Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина. 

Какво показаха президентските избори в Беларус? Разговор в "Мрежата" от Варшава с беларуския журналист – международник от Полската обществена телевизия, Александър Папко. Преводът в ефир е на Владимир Бернер.

Безалтернативите избори

"Освен, че мога да ги назова " безалтернативни", мога да кажа, че не бих нарекъл тази процедура "избори", тъй като в тях нямаше нито съревнование, нито преброяване на гласовете. Това беше процес на предоставяне на Александър Лукашенко на нова легитимност. Процес, с който Лукашенко се опитва да докаже на обществото своята легитимност и най-важното да докаже на международната общност, че е правомощен водач на Беларус. Защо му е необходимо, това е друг въпрос. Хората, които не са съгласни с него, са или в изгнание или в затвора." /..../

Репресиите

"Ако говорим за репресиите, то трябва да кажем, че те продължават и досега, а ако говорим за репресиите срещу журналисти, то по-голямата част от обществено-политическите журналисти са напуснали страната още през 2021 година, но сега в затворите има повече от 30 журналисти и около 400 журналисти, почти цялата гилдия в Беларус бяха принудени да емигрират. Извън страната те възстановиха своите издания и се опитват да работят от Литва, от Полша, от други страни."

Борба за демокрация

"Гражданското общество в Беларус, хората, които са обществено активни, се стараят да не влизат в полезрението на властите, те се опитват да се намират в максимално безопасно състояние, въпреки че през последните пет години властите закриха почти половината неправителствени организации в Беларус, а журналистите отвън се опитват да обясняват на гражданите на Беларус процесите, които протичат, икономическото състояние, въпросите на външната политика и това е трудно, тъй като непрекъснато се води пропаганда от страна на Лукашенко. 

Ако споделите информация, която сте получили от Белсат, която е позиционирана в Полша, вие рискувате да получите съответното наказание и дори да бъдете вкарани в затвора, въпреки това хората разпространяват независими новини. Въпросът е не в това да се получат новини, а да се разкаже за какво става въпрос, какви са събитията, смисълът на нещата, и тази непропагандна информация, това неофициозно разпространяване на информация е нашата цел." /.../

Москва, Киев, Варшава – погледът към Беларус

"Това са три различни погледа към беларуското общество. Полша много категорично разделя властта на Лукашенко от беларуското общество. Прави се аналогия между положението в Беларус и положението в Полша по време на социализма. Там се разбира, че режимът е изключително непопулярен, държи се на военната сила, на репресиите – точно както в Полша след въвеждането на военното положение след 1981 година – и се изпитва симпатия към беларусите.

В Москва не разглеждат изобщо беларуското общество и имат предвид единствено Лукашенко. Там има една стереотипна представа, като за най-верния съюзник в лицето на Александър Лукашенко, и трябва да кажа, че Украйна също гледа към Беларус през призмата на Александър Лукашенко, след като той предостави територията на страната за нападение срещу Украйна. Гражданите на Украйна, мнозина, упрекват беларусите, че не са се вдигнали, че не са въстанали и не са се хвърлили под танковете."

Най-добрият приятел на Лукашенко

"Това, разбира се, е Владимир Путин. Личните отношения между диктаторите могат да бъдат твърде сложни, но Лукашенко без тази помощ – политическа, икономическа и логистична – не би могъл да остане на власт."

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – .личен архив


По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

10 години Българско пещерно дружество: Постижения и предизвикателства

В поредния епизод на рубриката "Разговорът" се срещаме с проф. д-р Алексей Стоев – астроном, спелеолог, преподавател и председател на Българското пещерно дружество. Темата на разговора е историята и проблемите на пещерното движение в България, опазването и паспортизацията на пещерите у нас, както и липсата на Закон за пещерите. Повод за този..

обновено на 31.03.25 в 11:56
Маттео Де Кринис, пастор Трайчо Стефанов, Ана-Мариа Кръстева,  Александър Йорданов и Белослава Ленчева

Екология на душата

"Екология на душата" е поредния междурелигиозен семинар за младите хора на България. Форумът събра близо 50 участници от 6 религиозни традиции от 13 населени места на България. Той е организиран от сдружение "Мостове" и Национален съвет на религиозните общности в България. Как младите хора, успяват да намерят път към различния, за диалога, за..

публикувано на 31.03.25 в 11:05

Уебинари за младежко участие: Подготовка за активни граждани

Цветелина Раденкова, представител на Младежко сдружение за мир и развитие на Балканите и Националния младежки форум, обсъди важността на младото поколение в процеса на вземане на решения на общинско и държавно ниво. Тя сподели своите виждания и за предстоящата Национална среща "Младежко участие", която ще се проведе през месец юни, както и..

обновено на 31.03.25 в 11:01

Занаяти, изкуство и традиции оживяват в седем български града

Десетото издание на Европейските дни на художествените занаяти в България започва днес, 31 март, и ще премине под мотото "Златната нишка". Идеята за тяхното провеждане принадлежи на Френския институт за умения и занаяти. От 2015 г. координатор на инициативата за България е Регионалното сдружение на общините "Централна Стара планина"...

обновено на 31.03.25 в 09:54

"Пролет в музея": Детска образователна програма в Регионалния исторически музей

Регионалният исторически музей – София организира образователна програма за деца "Пролет в музея" . Повече подробности научихме от редактора Ани Маринова и музейния педагог Ваня Лазарова от отдел "Образователни програми" . Слушайте! 

обновено на 31.03.25 в 08:59