Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина.
Какво показаха президентските избори в Беларус? Разговор в "Мрежата" от Варшава с беларуския журналист – международник от Полската обществена телевизия, Александър Папко. Преводът в ефир е на Владимир Бернер.
Безалтернативите избори
"Освен, че мога да ги назова " безалтернативни", мога да кажа, че не бих нарекъл тази процедура "избори", тъй като в тях нямаше нито съревнование, нито преброяване на гласовете. Това беше процес на предоставяне на Александър Лукашенко на нова легитимност. Процес, с който Лукашенко се опитва да докаже на обществото своята легитимност и най-важното да докаже на международната общност, че е правомощен водач на Беларус. Защо му е необходимо, това е друг въпрос. Хората, които не са съгласни с него, са или в изгнание или в затвора." /..../
Репресиите
"Ако говорим за репресиите, то трябва да кажем, че те продължават и досега, а ако говорим за репресиите срещу журналисти, то по-голямата част от обществено-политическите журналисти са напуснали страната още през 2021 година, но сега в затворите има повече от 30 журналисти и около 400 журналисти, почти цялата гилдия в Беларус бяха принудени да емигрират. Извън страната те възстановиха своите издания и се опитват да работят от Литва, от Полша, от други страни."
Борба за демокрация
"Гражданското общество в Беларус, хората, които са обществено активни, се стараят да не влизат в полезрението на властите, те се опитват да се намират в максимално безопасно състояние, въпреки че през последните пет години властите закриха почти половината неправителствени организации в Беларус, а журналистите отвън се опитват да обясняват на гражданите на Беларус процесите, които протичат, икономическото състояние, въпросите на външната политика и това е трудно, тъй като непрекъснато се води пропаганда от страна на Лукашенко.
Ако споделите информация, която сте получили от Белсат, която е позиционирана в Полша, вие рискувате да получите съответното наказание и дори да бъдете вкарани в затвора, въпреки това хората разпространяват независими новини. Въпросът е не в това да се получат новини, а да се разкаже за какво става въпрос, какви са събитията, смисълът на нещата, и тази непропагандна информация, това неофициозно разпространяване на информация е нашата цел." /.../
Москва, Киев, Варшава – погледът към Беларус
"Това са три различни погледа към беларуското общество. Полша много категорично разделя властта на Лукашенко от беларуското общество. Прави се аналогия между положението в Беларус и положението в Полша по време на социализма. Там се разбира, че режимът е изключително непопулярен, държи се на военната сила, на репресиите – точно както в Полша след въвеждането на военното положение след 1981 година – и се изпитва симпатия към беларусите.
В Москва не разглеждат изобщо беларуското общество и имат предвид единствено Лукашенко. Там има една стереотипна представа, като за най-верния съюзник в лицето на Александър Лукашенко, и трябва да кажа, че Украйна също гледа към Беларус през призмата на Александър Лукашенко, след като той предостави територията на страната за нападение срещу Украйна. Гражданите на Украйна, мнозина, упрекват беларусите, че не са се вдигнали, че не са въстанали и не са се хвърлили под танковете."
Най-добрият приятел на Лукашенко
"Това, разбира се, е Владимир Путин. Личните отношения между диктаторите могат да бъдат твърде сложни, но Лукашенко без тази помощ – политическа, икономическа и логистична – не би могъл да остане на власт."
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – .личен архив
Церебрална атрофия – кои заболявания се крият зад този термин, какво е лечението и какви са перспективите пред лекарите и пациентите? За тайните на мозъка в Lege Artis разговаряме с невролога д-р Нейко Нейков. Церебралната атрофия, по думите на д-р Нейков, е нормален процес, свързан със загубата на неврони. Усъвършенстването на мозъка..
В края на 2024 г. Министерството на здравеопазването реализира информационна кампания за профилактика на рака на маточната шийка, финансирана с 2 милиона лева. Резултатът — около 17 000 жени са се включили в скрининга, което представлява едва 20% от заложената цел. На този фон възникват сериозни въпроси за ефективността на вложените средства и подхода към..
На 7 май отбелязваме Международния ден на планетариумите – ден, посветен на местата, които отварят вратите на човечеството към необятния Космос. През 2025 г. празникът е още по-специален, защото се навършват точно 100 години от създаването на първия проекционен планетариум в света – в Deutsches Museum в Мюнхен, Германия . По този повод Планетариумът в..
"Локалите" – еднакво облечените, късо подстригани и понякога агресивни младежи, вече са назовани като явление в големия град. Те носят скъпи анцузи и маркови маратонки, всяват страх в моловете, в градинките, на метростанциите и площадките. Те са "готините", "алфите", които тормозят по-слабите си връстници, слушат чалга и черно и всяка тяхна дума е..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж Лондон. Темата, която обсъдихме, беше важността на включването на българския език сред матуритетните езици в образователната система на Великобритания и страните от ЕС. Каква е реалната перспектива за това..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж..
"Флорална еклектика " е първата колективна изложба, организирана от новата Sofia Green Gallery, разположена на ул. "Сердика". В експозицията са..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg