Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите. Поставял е Шекспир, Молиер, Ибсен, Йовков, Страшимиров. Човек с много лица – на режисьор, поет, драматург, преводач, изследовател, критик, писател на театрални анализи, разкази и портрети на актьори. Любен Гройс е от хората с огромна вътрешна свобода, за това свидетелства и девиза му "Не се отчайвай!". А животът неведнъж му е поднасял поводи за отчаяние.
Гройс е дете на "ликвидиран от народната власт" и на интернирана майка, бил е с "петно на челото". Подлаган на постоянни съмнения и проверки заради убития си баща, той е изключен за назидание от ВИТИЗ, но въпреки това успява да завърши режисура през 1960 година в класа на проф. Георги Костов. За назидание е бил разпределен и в Родопския драматичен театър, където прекарва три години. Там и дебютира като режисьор с в постановката "Сто часа" от Митрофанов. Най-силният му период обаче е в театъра в Пловдив, където поставя пиеси в продължение на десет години. Всяка негова постановка се превръща в събитие, а личността и творчеството му будят интереса и на театралите в Европа. Той е и член на Ваймарското Шекспирово научно дружество.
Любен Гройс е определян като неповторим индивидуалност в тежки времена, но социалистическият режим успява да попречи на реализирането на най-голямата му мечта – да създаде свой театър със своя трупа.
Преди 43 година, на 4 февруари 1982, Любен Гройс умира, но мечтата му все пак е осъществена. В зората на демокрацията проф. Елена Баева, преподавател и педагог по актьорско майсторство и режисура в НАТФИЗ, основава Театралния колеж, който по-късно носи неговото име.
В звуковия файл проф. Баева разказва за неповторимия за нея приятел и учител Любен Гройс. Можете да чуете и откъс от интервю на режисьора през 1977 година, съхранено в Златния фонд на БНР.
Снимки - Архивен фонд на БНР, Надя Атанасова
В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към известния българин е новият документален филм на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча "Butterflies on Everest" ("Пеперуди на Еверест"), който се фокусира върху последното артистично..
Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се появи на немски през 2023 година. Съставители на тома са Елизабет Шоре и Румяна Конева. Те дешифрират и възпроизвеждат четените от Шишманов лекции на немски език във Фрайбургския университет..
"Кой бачка сега! Разкриване на невидимото: труд, несигурност и изкуство" е изложба, която разглежда неуморната отдаденост, постоянство и усилия, които определят както труда, така и творчеството. Продуцент е Рада Дечева, а куратор Алесандро Винчентели. В контекста на несигурни и алтернативни форми на работа бачкането въплъщава спектър от труд,..
Оценена високо както в Испания, така и извън нея, "Войници от Саламин" е книга за историческата памет , за победените герои, забравени в дълбините на историята, за прозрението, че Гражданската война, нещо толкова далечно за днешното поколение, колкото е битката при Саламин, не е минало, а едно от измеренията на настоящето, за отговорността към..
На 8 април в Националния исторически музей в София се откри изложбата "През призмата на границите – Епизод 2: Художествени пътувания между България, Гърция и Турция" с куратори Катя Ангелова, Марион Оберхофер и Ангелика Буртшер. Произведенията в нея изследват живота, историята и травмите около най-югоизточната граница на ЕС и често сами стоят на..
Велизара Сърчаджиева живее между сцената и радиото. Тя завършва актьорско майсторство за куклен театър в НАТФИЗ, а към момента прави магистратура в..
Как да отразяваме човешки трагедии и смърт, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова ,..
Реформата в МВР. Скандалът с ГДБОП. Има ли чадър над престъпни групировки и лица? Кой ги покровителства? Как да спрем безумната война по пътищата на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg