След като подари на почитателите на класическата музика незабравимо лято, фестивал Allegra хвърля ръкавицата с провокативен формат и през зимата – The Beethoven Project.
Идеята e на създателя и артдиректор на фестивал Allegra Петър Найденов, соло-контрабасист на Люцернския симфоничен оркестър и преподавател в Цюрихския университет за изкуства.
Идеята му да покани Емануил Иванов се появи, след като той печели първа награда на конкурса "Феручио Бузони". Това е огромно постижение, защото конкурсът е известен с факта, че често първата награда не се присъжда.
С първите си 10 години, които отбеляза това лято, фестивалът Allegra се утвърди като водещо музикално събитие. Екипът му успява да осигури на родната публика не само най-доброто на класическата музикална сцена, като изпълнители и диригенти, но и предизвиквателства към аудиторията с амбициозни формати, които събират виртуозите на музикална сцена с гениални композитори.
"Моето предизвикателство беше да измисля форма̀та. Амбициозен е проектът, в който петте концерта за пиано на Бетовен ще бъдат изпълнени от един солист – българския пианист с успешна световна кариера и признание – Емануил Иванов, в рамките на три вечери – два камерни и един симфоничен концерт, на 9, 10 и 12 февруари в залата на Централния военен клуб в столицата.
Един солист, три вечери, пет концерта" – сподели в разговор с Димитрина Кюркчиева в "Артефир" артистичната си концепция Петър Найденов. Чуйте звуковия файл.
9 февруари – Концерт за пиано N1и N3
10 февруари концерт за пиано N2 и N4 , в тези две вечери Емануил Иванов ще бъде акомпаниран от Струнен квинтет на Опера Цюрих.
12 февруари концерт за пиано N 5 Императорски ще бъде акомпаниран от Фестивалния оркестър "Алегра" с диригент, вече познатият на столичната публика Николас Паскѐ.
“Нежна серенада” ще звучи в Своге и в Трявна. Концертът за флейта, сопран и пиано представя музика от жени композиторки от различни епохи в диалог с поезия на жени поетеси. Творчеството на жените композитори нерядко остава в сянка, затова и творческата колаборация има за цел да насочи вниманието към по-рядко изпълнявани творби от флейтовия и..
В годината, в която отбелязваме 200 години от рождението на Йохан Щраус-син, Плевенската филхармония ще представи два вълнуващи концерта. Концертните вечери, посветени на композитора, наречен "Кралят на валса”, превърнал Виена в символ на музиката и танца, ще бъдат на 24 и 25 октомври.. На 24 октомври концертът е в Плевен, в зала "Катя Попова", а на..
Българската мелодик дет метъл банда Deadscape ще отпразнува своята десета годишнина с най-големия си самостоятелен концерт в столичния клуб Mixtape 5 от 19 ч. на 25 октомври, събота. Събитието ще събере почитатели от цялата страна за специална вечер, в която групата ще представи сетлист, обхващащ нейния творчески път. Пораснаха ли модерните..
Музикалният "по-малък брат" на Тоби Драйвър от KayoDot пристига за три дати у нас по покана на радиофестивала "Аларма Пънк Джаз". Заедно с грузинския китарист Сандро Гиголашвили Ник Хъдсън ще представи най-новия си албум On The Eve Of Hope съответно в София – Зала "Сингълс" на НДК (20.10.2025, понеделник, от 21.30 ч.), Велико..
Plovdiv Jazz Fest подготвя своето 11- о издание, което ще се състои от 7 до 9 ноември в Пловдив. За поредна година един от най-значимите джаз фестивали в страната дава възможност на българската публика да се срещне с някои от големите имена в света на джаза днес. Всяка фестивална вечер от 7 до 9 ноември в Дом на културата "Борис Христов" в..
Единствената излязла приживе стихосбирка на Силвия Плат – "Колосът", вече има свой български превод на Румен Павлов. На 22 октомври от 18:30 часа в..
На 21 октомври от 18.00 ч. в Дом “Дора Габе” в столицата е премиерата на книгата "Славчо Пирчев – Битолският войвода от Брезник" на Станислава Пирчева и..
С юбилеен спектакъл “Танцуващата и жизнерадостната” от 19.00 ч. на 22 октомври в концертната зала на ЦВК ще бъде почетена примабалерината Веса Тонова..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg