Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Традиционният концерт-подарък от "Аларма" тази година е на 6 февруари

В музикалното събитие в четвъртък вечер в зала "Сингълс" на НДК ще се включат японският музикат Шинго Масуда (канун), перкусионистите Георги Ангелов и Мосю Трините (Португалия) и контрабасистът Васил Хаджигрудев

Веднъж годишно концертната поредица "Аларма Пънк Джаз" на програма "Христо Ботев" прави концерт-подарък за публиката – при вход свобден, както в добрите стари времена – с пънк-каса за дарения на бара и възможност да дарите посредством билет-дарение тук... като, разбира се, всички средства отиват за музикантите, включили се в начинанието. А тази година и на четиримата им предстоят още участия на "Аларма" – в различни конфигурации и градове.

Програмата ще започне в 21.00 ч. и включва авторски концерт на японския музикант Шинго Масуда (канун), за първи път на българска сцена в трио Васил Хаджигрудев – контрабас, Георги Ангелов – перкисии и Monsieur Trinitе́ (Мосю Трините́, с рождено име Франсишку да Триндаде) – перкусии (Португалия), както и предпарти (от 19.00 до 21.00) и афтърпарти (след 23.00 ч.) с тематична музика от "Аларма Пънк Джаз 2025", селекция на водещия Цветан Цветанов.

Шинго Масуда е професионален изпълнител на канун (ориенталска цитра) и композитор, роден в Япония и живеещ в Берлин, Германия. Канунът е арабски струнен инструмент, който произхожда от старата египетска арфа. Смята се, че е бил изобретен от иранския учен и философ Фараби (870-950).
В началото Масуда свири на пиано и учи западноевропейска класическа музика, а от 2009г. насам се концентрира основно върху кануна, изучавайки различни техники на свирене в Египет, Тунис, Турция и Гърция, България.

В собствените си композиции използва елементи от модалната музика. В музикалния език, разработен от Шинго Масуда, близкоизточните и средиземноморските традиции си дават среща с джаза, класиката, експерименталната музика и дори музиката от Далечния Изток. В пиесите си той преоткрива дълбочината на традиционната музика, но търси и нови и експериментални пътища към нея. Освен на канун Шинго Масуда свири на кавал, дарбука и различни други близкоизточни перкусии.

Масуда концертира и със своето трио "Japal" по цял свят и преподава канун и музикална теория. В момента той работи като композитор по филм на режисьорката Елица Петкова, който е българско-германска копродукция.

Васил Хаджигрудев и Георги Ангелов свирят заедно в единственото по рода си у нас трио за свободно импровизиран джаз Space Trio. С него са участвали и на различни събтия на "Аларма Пънк Джаз" през годините – заедно с Борис Ковач, Масахико Сато и др. Дебютният им албум е издаден от един от ключовите лейбъли за фрий джаз и съвременна импровизиране музика в Европа – Creative Sources.

Мосю Трините e един от легендарните перкусионисти на португалската фрий джаз сцена вече няколко десетилетия. Можете да откриете негова музика в редица албуми, издадени както в Португалия (често в различни формации на Ернесто Родригес), така и в Бразилия.

Първо на сцената ще излезе триото, после Шинго Масуда, а накрая се очаква четиримата да направят колективна импровизация. Ще се предлагат и ограничено количество билети на "цени за приятели" за някои от следващите концерти на "Аларма", първите от които (двата на Басеку Куяте и Ами Сако от Мали) са още на следващия и по-следващия ден – 7 и 8 февруари.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паул Хиндемит събира Вилиана Вълчева и Росен Идеалов

Софийската филхармония посреща изтъкнатия български кларинетист Росен Идеалов, който ще представи забележителния Концерт за кларинет и оркестър на Паул Хиндемит. Диригент на вечерта ще бъде Вилиана Вълчева, която допълва програмата с Трета симфония на Йоханес Брамс. Според Росен Идеалов в целия концертен репертоар за кларинет Концертът на Хиндемит..

публикувано на 01.04.25 в 08:55

Легенди от Nightwish гостуват в София и Варна

Любимката на българската публика, Таря Турунен, и бившият ѝ колега от Nightwish , Марко Хиетала, пристигат в София за концерт в зала "Асикс Арена" на 4 април, а два дни по-рано – на 2 април, канят варненските си фенове в Двореца на културата и спорта. Слушайте! 

обновено на 31.03.25 в 09:51
Васил Найденов

Васил Найденов – чудото, което става с нас в музиката

Вървиш, не спираш, силуети на хора се движат около теб, но ти чуваш само неговия глас. Превзел те е. Говори ти за старата любов, която е като сън, несбъднат сън. Толкова пъти си го слушал, когато ти е било тежко, но и в мигове на щастие също, и знаеш, че ще ти помогне. Той просто те разбира – точно теб, непознатия, който живее със смисъла в думите му...

публикувано на 31.03.25 в 09:05

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 април 2025 г.

1 април Свири Оркестърът на Италианска Швейцария с диригент Давид Афхам. 3.00 часа – Роберт Шуман (1810-1856), Концерт за виолончело в ла минор, оп. 129. Солист: Трулс Мьорк (виолончело). 3.26 часа – Йохан Себастиан Бах (1685-1750), Сарабанда из Сюита за виолончело № 2 в ре минор, BWV.1008. Изпълнява Трулс Мьорк (виолончело). 3.31 часа – Лудвиг ван..

публикувано на 31.03.25 в 08:45

Международният фестивал "Контрасти" отбеляза юбилейното си 30-о издание

От 29 септември до 6 октомври 2024 година Лвов туптя под ритъма на Международния фестивал "Контрасти". Темата на юбилейното издание беше "Ретроспекция", разглеждайки духът на времето от идеята за създаването на фестивала през 1994 и съвременния му вид. В последните две издания на фестивала разговарям с Дзвенислава Сафиан – музиколог, магистър в..

публикувано на 30.03.25 в 12:15