Веднъж годишно концертната поредица "Аларма Пънк Джаз" на програма "Христо Ботев" прави концерт-подарък за публиката – при вход свобден, както в добрите стари времена – с пънк-каса за дарения на бара и възможност да дарите посредством билет-дарение тук... като, разбира се, всички средства отиват за музикантите, включили се в начинанието. А тази година и на четиримата им предстоят още участия на "Аларма" – в различни конфигурации и градове.
Програмата ще започне в 21.00 ч. и включва авторски концерт на японския музикант Шинго Масуда (канун), за първи път на българска сцена в трио Васил Хаджигрудев – контрабас, Георги Ангелов – перкисии и Monsieur Trinitе́ (Мосю Трините́, с рождено име Франсишку да Триндаде) – перкусии (Португалия), както и предпарти (от 19.00 до 21.00) и афтърпарти (след 23.00 ч.) с тематична музика от "Аларма Пънк Джаз 2025", селекция на водещия Цветан Цветанов.
Шинго Масуда е професионален изпълнител на канун (ориенталска цитра) и композитор, роден в Япония и живеещ в Берлин, Германия. Канунът е арабски струнен инструмент, който произхожда от старата египетска арфа. Смята се, че е бил изобретен от иранския учен и философ Фараби (870-950).
В началото Масуда свири на пиано и учи западноевропейска класическа музика, а от 2009г. насам се концентрира основно върху кануна, изучавайки различни техники на свирене в Египет, Тунис, Турция и Гърция, България.
В собствените си композиции използва елементи от модалната музика. В музикалния език, разработен от Шинго Масуда, близкоизточните и средиземноморските традиции си дават среща с джаза, класиката, експерименталната музика и дори музиката от Далечния Изток. В пиесите си той преоткрива дълбочината на традиционната музика, но търси и нови и експериментални пътища към нея. Освен на канун Шинго Масуда свири на кавал, дарбука и различни други близкоизточни перкусии.
Масуда концертира и със своето трио "Japal" по цял свят и преподава канун и музикална теория. В момента той работи като композитор по филм на режисьорката Елица Петкова, който е българско-германска копродукция.
Васил Хаджигрудев и Георги Ангелов свирят заедно в единственото по рода си у нас трио за свободно импровизиран джаз Space Trio. С него са участвали и на различни събтия на "Аларма Пънк Джаз" през годините – заедно с Борис Ковач, Масахико Сато и др. Дебютният им албум е издаден от един от ключовите лейбъли за фрий джаз и съвременна импровизиране музика в Европа – Creative Sources.
Мосю Трините e един от легендарните перкусионисти на португалската фрий джаз сцена вече няколко десетилетия. Можете да откриете негова музика в редица албуми, издадени както в Португалия (често в различни формации на Ернесто Родригес), така и в Бразилия.
Първо на сцената ще излезе триото, после Шинго Масуда, а накрая се очаква четиримата да направят колективна импровизация. Ще се предлагат и ограничено количество билети на "цени за приятели" за някои от следващите концерти на "Аларма", първите от които (двата на Басеку Куяте и Ами Сако от Мали) са още на следващия и по-следващия ден – 7 и 8 февруари.
Софийската филхармония посреща изтъкнатия български кларинетист Росен Идеалов, който ще представи забележителния Концерт за кларинет и оркестър на Паул Хиндемит. Диригент на вечерта ще бъде Вилиана Вълчева, която допълва програмата с Трета симфония на Йоханес Брамс. Според Росен Идеалов в целия концертен репертоар за кларинет Концертът на Хиндемит..
Любимката на българската публика, Таря Турунен, и бившият ѝ колега от Nightwish , Марко Хиетала, пристигат в София за концерт в зала "Асикс Арена" на 4 април, а два дни по-рано – на 2 април, канят варненските си фенове в Двореца на културата и спорта. Слушайте!
Вървиш, не спираш, силуети на хора се движат около теб, но ти чуваш само неговия глас. Превзел те е. Говори ти за старата любов, която е като сън, несбъднат сън. Толкова пъти си го слушал, когато ти е било тежко, но и в мигове на щастие също, и знаеш, че ще ти помогне. Той просто те разбира – точно теб, непознатия, който живее със смисъла в думите му...
1 април Свири Оркестърът на Италианска Швейцария с диригент Давид Афхам. 3.00 часа – Роберт Шуман (1810-1856), Концерт за виолончело в ла минор, оп. 129. Солист: Трулс Мьорк (виолончело). 3.26 часа – Йохан Себастиан Бах (1685-1750), Сарабанда из Сюита за виолончело № 2 в ре минор, BWV.1008. Изпълнява Трулс Мьорк (виолончело). 3.31 часа – Лудвиг ван..
От 29 септември до 6 октомври 2024 година Лвов туптя под ритъма на Международния фестивал "Контрасти". Темата на юбилейното издание беше "Ретроспекция", разглеждайки духът на времето от идеята за създаването на фестивала през 1994 и съвременния му вид. В последните две издания на фестивала разговарям с Дзвенислава Сафиан – музиколог, магистър в..
В рубриката "Културен код" на предаването Terra Култура гостува маестро Константин Илиевски – главен диригент на Симфоничния оркестър на Българското..
Вървиш, не спираш, силуети на хора се движат около теб, но ти чуваш само неговия глас. Превзел те е. Говори ти за старата любов, която е като сън,..
"Стъпки във времето – поколения" е изложба, която събира Иван Андонов и Сава Цонев в галерийното пространство. Известният режисьор, актьор и сценарист..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg