Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Местна кухня в четири сезона" – новият проект на Русенския музей

Омървена чушка
Снимка: РИМ - Русе

"Местна кухня в четири сезона" е новият проект на Регионалния исторически музей – Русе.

Повече за теренните проучвания, които протичат в 8 села в региона, в "Terra Култура" разказва уредникът в отдел "Етнография" Десислава Тихолова.

Екипът от изследователи вече е събрал значително количество записи, снимки за целите на проекта, заявява Тихолова.  

"Този проект предвижда наблюдение върху развитието на традиционната кухня, която, като кулинарна система, е един от най-чувствителните дялове в традиционната култура, тъй като зависи от множество фактори, които я променят", споделя Тихолова и допълва, че традиционната кухня не е изгубена, тъй като паметта за нея се пренася във времето.  

Обект на проучванията е степента на запазеност и на адаптивност на кулинарната система в областта, населявана от етнографската група хърцои.

Теренните проучвания ще продължат още няколко месеца, след това събраният материал ще бъде обработен и представен в изложба, съобщава Тихолова.

Изложбата ще има няколко интерактивни модула, като един от тях ще включва дигитални разкази, обвързани с конкретни предмети от кухнята, друг ще представи връзката между подправки, продукти и ястия, а трети ще представи фолклорни вярвания, свързани с билки, храни и техните предпазващи действия.

Чуйте повече по темата в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ада Мухина с лекция-пърформанс

Софийската публика ще гледа световно утвърдения автор, куратор и хореограф Ада Мухина в лекцията-пърформанс How to sell yourself to the West. Спектакълът е хумористично проучване за продажба, идентичност, предимства и стратегии на творците да успеят на западния пазар на културата. Проектът е въз основа на опита на Мухина с куратори, институции,..

публикувано на 06.05.25 в 08:37

"Първата витрина" – музейна сбирка разказва историята на "Люлин"

Открива се първата витрина от тематична музейна сбирка, която разказва миналото на столичния район "Люлин“. Експозицията представя промяната на района през годините, неговото административно устройство, някои спортни, образователни и културни постижения, както и важни моменти от икономическото и транспортното развитие. Историческите вещи, поместени във..

публикувано на 06.05.25 в 08:00
Китодар Тодоров

Смешно за сериозното – Китодар Тодоров за киното и за живота

Той умее да подтиква зрителите да се съмняват във всичко, което казва. Всеки започва да се чуди истина ли е, не е ли. Интересното е обаче, че колкото и да се чуди – зрителят е все по-склонен да му повярва. През цялото това време той не спира и да го разсмива, докато гледа сериозно.  Пример за това са филми като "Жълт олеандър", "Летовници", "Слава",..

публикувано на 05.05.25 в 17:57

Изкуството в мен: Хари Аничкин и други герои

Нашият съвременник, писателят  Хари Аничкин,  казва, че светът на приказките, вълшебствата и фантазиите съществува, но само тогава, когато някой се докосне до него. В неговите текстове читателят открива  истории за приятелство, отговорност, свобода, забавление, любов и възхищение. За двете си книги Хари избира заглавията: "Училището е ок и други..

публикувано на 05.05.25 в 14:11
Неда, Хари Аничкин, Карина и София

Тийнейджърът в мен: Хари Аничкин

Да, той е писател. Но той е и икономист, и предприемач. Написал е книгата "Вземете парите", която е полезен наръчник за всеки човек, който иска да овладее изкуството на търговията и продажбите. Работил е в БНТ като тв водещ на "Час по всичко", има ню уейв група BMX, прави подкаста "10 филма с Хари" и въпреки разностранните си таланти – твърди, че е..

публикувано на 05.05.25 в 14:00