За крайните проявления на мъжествеността, нейната токсичност, която достига политическите върхове, образа на завоевателя, вожда и неговия стремеж към доминация, власт, територия – разговор в "Нашият ден" с Владия Михайлова, куратор на изложбата "Мачизмът никога не умира" в галерия "Куб" към Регионалния център за съвременно изкуство "Топлоцентрала".
"Мачизмът никога не умира" е съвместна изложба на Отьорг А.К. и Мартин Пенев. Откриването е днес (12 февруари) от 18 ч. в "Топлоцентрала".
Експозицията обхваща образи от праисторическите общества до фигурите, дефинирали представата ни за света и за западната културa, заявява Михайлова.
"Това не е историческа изложба, не е антропологическо изследване, а е художествена рефлексия напред и назад във времето, пресътворена в образи, сенки, фрагменти, определени изображения и обекти", пояснява кураторът.
Зрителят не трябва да търси последователно повествование, а да се остави на драматургията от образи и присъствия в изграденото от авторите пространство, по думите на Михайлова.
"Не мисля, че мачизмът е нещо преодолимо. Напротив – днес виждаме негово значимо завръщане чрез големи имена и международни инфлуенсъри. Изложбата не предизвиква някаква конкретна емоция – страх или оптимизъм. Тя е извън директността на тези послания, а показва забравената връзка на баланса", казва кураторът.
Отьорг А. К. е немски художник, познат на българската артсцена, който принадлежи на визионерското поколение артисти от 60-те и 70-те години на ХХ век.
Мартин Пенев е млад български художник със задълбочен интерес към телесното присъствие. Неговите обекти за странни, сложни и препращат към нашите собствени тела и животи, по думите на Михайлова.
Още по темата чуйте в звуковия файл:
На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните международни награди за непубликувани фотокниги, която се организира ежегодно от Музея на фотокнигата в Кьолн. PhotoBookMuseum е основан през 2014 г. в Кьолн като неправителствена организация, която..
Едно от основните автентични предназначения на Античен театър Пловдив – да бъде платформа за изява на антични театри, не се е реализирало от векове, след като през IV век част от иначе добре запазения и реставриран Античен театър е разрушен. Връщането на традицията е по инициатива на Античен театър "Огнян Радев " , който организира фестивала Ex..
Захари Захариев през погледа на неговите колеги и приятели Светослав Тодоров – журналист и редактор, и Иван Димитров – поет, писател и драматург. Захари Захариев (1989-2024) е роден в гр. Сливен и твърде рано напусна този свят. Завършил е философия в Софийския университет. Поезията му представлява неудържим поток от ярки метафори, една..
Документалният филм "Писма до... и обратно" на режисьора и оператор Христо Димитров - Хиндо и продуцента Станимир Петров бе част от програмата на София филм фест. Филмът разказва историята зад кореспонденцията между двойка влюбени, а след това и съпрузи от Бургас, която двамата поддържат в продължение на повече от 30 години между 1952 и..
С изненади в Стаята на приказките започва "Маратонът на четенето 2025", в който Регионална библиотека "Христо Ботев" – Враца се включва за поредна година със серия от събития в дните от 2 до 23 април . Директорът на Регионалната библиотека във Враца, Силвия Павлова, разказва повече. Слушайте!
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако..
През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg