Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Очакваните места в поезията на Мирослав Христов

7
Георги Илиев, Георги Тенев, Мирослав Христов и Силвия Чолева

Новата поетична книга "Очаквани места" на Мирослав Христов разказва неочаквани истории със запомнящи се герои и действия.

Илко Димитров споделя:
"Новото и, трябва да се каже, специалното в тази книга, е акцентът върху фабулата. Поетичните текстове вече са не описание или изразяване на чувства, а създаване на истории, които се развиват във времето и имат своите запомнящи се герои и действия. Без съмнение, това е рискован опит, при който опасността, поезията да се смали и обезличи, е напълно реална. Мирослав Христов не само е преодолял тази опасност, но е създал образци на разгръщаща се в истории поезия. Смятам, че новата му поетична книга заслужава специално внимание, не само поради собствените достойнства на текстовете, но и поради обстоятелството, че този творчески подход е сравнително нов за съвременната българска поезия."

"Стихотворенията в книгата въвличат постепенно читателя в познати места и ситуации, за да го отведат, без той да ги напуска напълно, към нещо друго и непознато. Това друго обикновено не е формулирано съвсем ясно, не е превърнато в сентенция или знаков образ в края на стихотворението, но е осезаемо и присъстващо. То се родее с усещането за елегична свобода и лекота, в която нещо едновременно е изгубено и спасено.", казва Кирил Василев за книгата.

В премиерата в камерна зала на Младежкия театър "Николай Бинев" участваха Георги Илиев, Георги Тенев и ученици от Втора немска гимназия в София.


Снимки - личен архив на Мирослав Христов
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Рада Шарланджиева

Преводът като разпъване на езиковите граници

Днес (9 април) от 18:30 часа в Литературния клуб на Столична библиотека в поредицата "Преводач на месеца" ще гостува Рада Шарланджиева.  Освен с преводаческа дейност, тя се занимава и с журналистика, есеистика и критика. По време на срещата с читатели нейния творчески облик ще представят проф. Михаил Неделчев, проф. Албена Бакрачева и доц. Йордан..

публикувано на 09.04.25 в 15:05
Невена Цанева, Асен Лозанов, Васил Ряхов

Бургаският театър подава ръка на най-младите таланти

С премиера на спектакъла "Мъртвешки танц" от Аугуст Стриндберг ще посрещне публиката си на 10 април Драматичният театър "Адриана Будевска" в Бургас . Постановката по пиесата на големия шведски драматург е дело на Мария Генова. Младата режисьорка е победителка в първото издание на конкурса за абсолвенти, завършващи режисура за драматичен театър...

обновено на 09.04.25 в 14:37
Петранка Божкова

Добруджански писатели гостуваха на Дом "Дора Габе"

Автори от Добрич гостуваха с творческа вечер и литературно четене в Дом "Дора Габе" в София. Писателят Красимир Бачков, автор на сборниците "Някъде там" и "Разкази от този и онзи свят", и Петранка Божкова – поетеса и журналист, дългогодишен кореспондент от Добрич за БНР Радио Варна, представиха свои творби. Среща със столичната публика имаше и..

публикувано на 09.04.25 в 13:37

Преиздадоха "Джобен психотерапевт" на Сузана Макмахън

Преиздадоха " Джобен психотерапевт " на  Сузана Макмахън Това е книга, помогнала на милиони хора в цял свят да разберат себе си и сами да си помогнат. Тя предлага отговори на въпроси, които за мнозина са жизненоважни, като се започне от "Кой съм аз?" и "Какъв е смисълът на живота?", и се стигне до "Какво мога да контролирам?" и "Как да приема себе..

публикувано на 09.04.25 в 12:10
Любомира Попова

Съвременният творец е разкъсан между това да създава изкуство и това да го продава

Живописецът и уебдизайнер Любомира Попова говори в "Нашият ден" за брандирането при създаване на културни събития – за следването или избягването на трендовете, за подходящите и неподходящи визуални елементи, за сложните и прости послания. "Съвременният творец е много по-свободен да бъде себе си, да изразява концепциите си по начина, по който..

публикувано на 09.04.25 в 10:13