Настаняването на лица за психиатрично лечение – какво казва законът? Носят ли наказателна отговорност извършители на тежко деяние, които имат психично заболяване? През последните дни имаше два изключително неприятни инцидента. Мъж, който два поредни дни беше заснет да се хвърля под коли на столичния булевард "Борис III", в последствие се самоуби, като скочи от 5-ия етаж на сграда в кв. "Младост". Друг инцидент – в столицата 22-годишна жена нападна с нож 3-ма души на бул. "Витоша" в района на Южния парк. Нападателката е с явни психични отклонения и поставена тежка психиатрична диагноза. За какво говорят тези, а и други неспоменати случаи? Какво се случва/не се случва в системата?
Адв. Петър Николов – консултант на предаването "Законът и Темида", коментира:
"Това са два класически за правото случаи. В единия се касае за вероятно настаняване на принудително лечение, когато извършителят на едно престъпление страда от психично разстройство. В другия случай се касае за една неосъществено настаняване за лечение по Закона за здравето, доколкото лицето не е извършило престъпление (човекът, който е сложил край на живота си) – той е бил успокоен с една инжекция и пуснат. В първия случай извършителят е задържан, след това ще бъде направена експертиза и ще бъде съответно настанено с решение на съда по НК и НПК.
В другия случай в Закона за здравето виждаме една откровена дупка, защото едно лице, което очевидно страда от душевно заболяване и е опасно за себе си и околните, не се въдворява навреме за лечение. В крайна сметка резултатът е край на човешки живот, защото държавата и системата не се грижат достатъчно за страдащите от психични заболявания, а те, за съжаление, стават все повече, с оглед на качеството на живот и на стреса, в който живеем. Никой от нас не е застрахован...
Трябва да се направи спешна законодателна промяна – в Закона за здравето, а може би и в Гражданския процесуален кодекс в тази връзка, защото трябва да бъдат въведени едни бързи производства в Наказателно-процесуалния кодекс. В момента самата процедура по настаняване за лечение е много бавна и сложна.
В момента вие при досег с такъв човек трябва да подадете жалба в полицията, полицията евентуално да образува проверка, която, първо, да установи и намери това лице, да установи самоличността му, да снеме обяснения от свидетели и пострадали и едва тогава прокуратурата да внесе искания в съда, да образува дело, да се назначи вещо лице, служебен защитник на евентуално психично болното лице... Много бавна и тромава процедура, свързана с призоваване, неявявания в съда, многократни отлагания на делата, дълги полицейски проверки, от които накрая няма никакъв ефект, защото вече се е стигнало до правонарушения – било вреди, причинени на граждани, било престъпления от общ характер...
Това, което съществува като правна рамка, за мен не е достатъчно. Трябва да има законодателна промяна, защото в последно време се наблюдава ръст на тези случаи, напрежението в обществото е голямо и това определено влияе на обществените отношения."
Чуйте повече в звуковия файл.
Снимката е илюстративна
Какво представлява т.нар. "Заповедно производство"? Какви са новите моменти във връзка с влизането в сила на измененията на уредбата в Гражданския процесуален кодекс? Извън общото производство чрез съдебни дела общ исков процес е предвидено отделно производство за защита на гражданските права. И това е заповедното производство. Налице са изменения,..
Виктор Асенов и Тади, неговото куче водач , са в студиото на "Нашият ден" с един вдъхновяващ разказ – за границите, които сами си поставяме и тяхното премахване чрез силата на волята. Виктор се самоопределя като "непобедим победител". Той се движи напред и нагоре, без да вижда хоризонта, и може да се похвали, че е планински ултрамаратонец ...
Защо понякога се обичаме само на думи? Любовта представлява комплексно, емоционално състояние, което е нещо между грижа, уважение, признание и преданост към другия човек. От тази емоция зависи поддържането на здрави връзки между хората. Но съществува проблем с "празните думи" в любовта днес. Понятието за "празни думи" или думи, които..
За културата на виното и новостите във винения свят, за вината, които опитаме през месеца на виното и любовта – разговор в "Нашият ден" с Веселин Савов , винен познавач, вносител и дистрибутор на италиански вина, популяризатор на културата на виното. Савов споделя, че популяризирането на винената култура и на италианските вина е голямо..
Слънчевата енергия изпревари въглищата в електроенергийния микс на ЕС през миналата година. В страните от ЕС Слънчевата енергия е генерирала 11% от електроенергията като е изпреварила въглищната енергетика, чието производство вече е под 10% . През 2024 г. преходът към електроенергия в ЕС продължи с бързи темпове, като слънчевата енергия..
Димитър Йосифов, първият български естраден певец, навършва 90 години точно на 13 февруари. В "Нашият ден" разговаряме с легендата на българската..
Слънчевата енергия изпревари въглищата в електроенергийния микс на ЕС през миналата година. В страните от ЕС Слънчевата енергия е генерирала 11% от..
Семестриалната изложба на ателие "Керамика" на Нов български университет се нарича Fun & Games и беше открита в галерия "Сердика" с галеристка Клара..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg